Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • AlexHAR

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Acuma cateva zile am desfacut consola. Am desfacut cablul de la aer rece si caldura si prin urmare nu pot schimba aerul rece/cald. Aveti idee de unde a scapat cablul sau ce ii pot face ?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Deobicei cablurile ptr comandã mecanicã prin translație au blocatoare de cãmașã la ambele capete, altfel nu și-ar putea îndeplini rolul ptr care au fost proiectate/montate...Blocatoarele sunt, în general, niște cleme (metalice) profilate, care se aplicã peste cãmașa cablului, ca un jug, blocându-l pe o suprafațã fixã, astfel încât, la acționarea manetei (și implicit a cablului aferent), sã transleze doar cablul, nu și cãmașa...
În cazul tãu, este posibil sã fi montat prost sau deloc acea clemã, sau la demontare acea clemã a rupt umãrul (din plastic copt de timp și variațiile de temperaturã) care o reține în poziție...
  • AlexHAR

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos.O sa ma uit zilele acestea cand am timp. Dar clemele au fost puse la loc si nu cred ca sa rupt nimic. Adica am desfacut totul cu grija si am montat la loc.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Posibil, nu te contrazic... dar numai dupã o verificare, poți fi sigur...chiar și la montajul final, e posibil sã sarã o clemã...sau urechile cablului nu sunt în poziția corectã...
Skip ads

  • danytm

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Taica-miu la Logan, a reusit sa monteze cablul de recirculare si cel de caldura invers, DA - daca insisti reusesti, dupa ce am schimbat un radiator de incalzire interioara si tot nu avea caldura, abia atunci mi-a spus pe unde a mai umblat el pentru a schimba doar becul de la lumina comezile respective, deci se poate daca vrei cu adevarat. Mare atentie la demontare pentru ca montarea se face in ordine inversa, cel mai bine sa faceti poze cu telefonul
  • AlexHAR

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Am remontat tot...dar degaba. Acuma functioneaza clapeta care trece aerul cald pe rece...dar caldura nema. Stie cineva ce s-ar putea sa aiba ?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
calorifer infundat sau robinetul de amestec (doar anumite modele il au) defect si nu intra in calorifer apa calda din motor. verifica daca caloriferul din habitaclu este cald sau rece (in compartimentul motor ambele tevi trebuie sa fie calde)
posibil si clapeta de amestec rupta
  • AlexHAR

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Clapeta este cea din spatele torpedo-ului si este buna adica se cunoaste dupa aer pt ca atunci cand este pe aer rece are mai multa putere
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR