Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • adi pitu

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2000 1,2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Schimba și lichidul de frâna, este foarte important
Skip ads

  • Bogdan BH

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2016

  • Mesaj Privat
intrebare senzorii ABS de la roata ( si implicit roata aia pe care face citirea senzorul ) o pot curata cu ceva solutie ? fara sa fiu nevoit sa dau cu peria de sarma pe ea. . . .?
  • cdsoul

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
roata seamana cu o rotita zimtata verifica sa nu fie sarit vreun dinte iar senzoru singuru lucru care poti sa il faci e sa vezi daca sa pus pilitura de fier pe varfu lui (e magnetizat) daca poti face asta fara sa il scoti(cu o oglinda)tare bine ar fi ca sigur surubu care il tine e ruginit sa nu patesti ca mine (sa rupt capu de la surub si dai chin....)
Ca si solutii poti folosi sprai antirugina .
  • Bogdan BH

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Revin cu o constatare , dupa ce am curatat acea rotita de la senzorul ABS ( erau pline de rugina si mizerie rotitele dintate ) masina merge ok si nu mai produce acel sunet cand franez , am facut proba si pe drum umed, zapada, gheata si masina se comporta normal intra sistemul in functiune si nu ma lasa sa franez roata. Deci cand aveti acest zgomot indicatie e sa verificati si curatati acele rotite . Imi pare rau ca nu am facut poze dar am facut pe un frig de - 10 grade aceasta operatiune si de poze nu mi-a mai trecut prin minte sa fac. Tin sa multumesc pe aceasta cale tuturor celor care ati pierdut timp pretios sa imi oferiti informatii.
Skip ads

  • Dany3lLs

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2000 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare , azi am schimbat rulmenti pe fata , vreau sa va zic ca este alta viata ,, aveam un zgomot in cabina , mai ales la viteze mari 50-100 ,in afara de acest zgomot , mai aveam un fel de scartait in curbe cand luam de volan , ca si cand frecau doua cauciucuri , acest zgomot a disparut , acum aluneca singurica masinuta , trage mai usor , si zgomotul cand e cuplata cutia a disparut , mecanicul meu mia ales de la firma A.Z. MEISTERTEILE 120 bucata , 240 rulmenti + 180 manopera =420 ron in total
  • danlazar1

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2007 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua,Am zgomot puternic pe fata stanga ce se aude din ce in ce mai tare dupa cum se invarte roata,am ridicat masina pe cric si am miscat roata si am gasit joc maricel,banuiesc ca e rulmentul uzat si as vrea sa-l schimb,insa nu stiu ce cod are,ma poate ajuta cineva cu acest cod de rulment?
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
OPEL: 47 00 322, GM: 9203934
D=62mm, d=40mm, L=35mm
  • danlazar1

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2007 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru cod PL500,se schimba greu rulmentul?
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
A fost prima reparatie la Agila mea, facuta intr-un service, ciocane, presa, pana la urma cu greu
a cedat: mecanicul a constatat ca mai exista o siguranta seeger care mai retinea rulmentul de
care nu a tinut cont Very Happy
Este o lucrare ceva mai dificila, mai bine o faceti totusi intr-un service.
  • danlazar1

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2007 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nici nu ma gandesc la service,o voi face eu trebuie doar sa-mi cumpar un cleste pentru siguranta zegher,spune-mi te rog daca au incalzit tamburul si la ce temperatura ca sa scoata sau sa bage rulmentul si ce operatie ai mai retinut din aceasta reparatie si merita atentie deosebita.Eu am mai schimbat rulmenti nu sunt la prima abatere ca doar am avut inca un Fiat 850 si doua Dacii,am mai schimbat rulmentul la un Fiat Punto si nu l-am putut baga decat la cald dar ia iesit vasilina din el si la o saptamana huruia ca inainte de schimbare (cred ca l-am incalzit prea tare)Smile) acum m-am fript cu ciorba si suflu si in iaurt:))
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Lucrarea a fost prin 2005, nu-mi mai amintesc mare lucru decat faptul ca au
chinuit ansamblul fuzeta-portfuzeta atat la presa cat si la ciocan pana s-a descomus rulmentul.
Nu au incalzit nimic, l-au montat cu presa, din fericire tine si in ziua de astazi.

p.s. puteti sa incalziti rulmentul moderat (40-50 grd) si in prealabil raciti in congelator fuzeta.
  • danlazar1

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2007 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns chiar daca am impresia ca ati inversat operatiile de incalzire si racire dar voi fi atent si voi raci pe cel ce trebuie sa se micsoreze si voi incalzi fierul ce trebuie sa se dilate,ma orientez la fata locului cu piesele in mana,sa fiu sincer nu m-am gandit sa racesc o piesa ca sa intre intr-un locas desi tehnic este cat se poate de logic.Multumesc inca o data si va urez o seara placuta tuturor!
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu am gresit insa este controversata terminologia,
este vorba de "butucul fuzetei" cel ce se va raci.
  • danlazar1

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2007 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Va salut opelistilor ,azi m-am confruntat cu o noua problema la agila mea batranica de 20 ani,in timp ce rulam sa aprins martorul abs si sa stins dupa cateva minute iar la o curba am pus frana am simtit ca se rupe masina in doua cu acea frecare specifica intrarii abs,am crezut ca a fost ceva polei in zona dar becul la abs sa aprins din nou si sa stins iar si la cea mai mica actionare a pedalei de frana intra abs,maine o bag pe rampa si va tin la curent cu ce am gasit,o seara placuta va doresc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR