Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • Alex L.

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut,

De curand am achizitionat un Astra J an 2012, 1.6 benzina. Inca de cand am luat masina, pedala de ambreiaj are un joc stanga-dreapta de aproximativ 1 - 1,5 cm ( ceea ce la masina precedenta, alta marca, nu am intalnit ). Cand am fost la verificare, cei de la Opel au zis sa nu imi fac probleme pentru ca este ambreiaj hidraulic si asa trebuie sa fie ...Ieri m-am bagat sub pedalier, sa vad ce e pe acolo, poate pot sa imi dau seama de ce joaca si am observat pe bratul pedalei de ambreiaj doua dâre/urme de lichid uleios.. plus ca toata zona aia de deasupra pedalierului este uleioasa, unsa ...Este posibil sa se defecteze cat de curand ? S-a stricat pistonasul ?
Mentionez ca ambreiajul cupleaza bine, merge cursiv si nu face nici un zgomot ciudat, nici in mers cand schimb, nici cand stau pe loc.. ce parere aveti ?
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa spun...
Brake, Accelerator, and Clutch Pedal Replacement (Left Hand Drive)
pedalele par sa fie grupate toate intr-o singura componeta este de verificat cum este prinsa pedala.
daca are lichid de frana in zona aceasta nu este bune.

Vezi ce spun colegi.
Poate nu esti singurul.
Poate niste poze ii ajuta.


Ultima modificare facuta de T.ion la Joi 11 Oct, 2018 11:19 am
  • Alex L.

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Merci.

In prima faza acolo am observat urmele ( vezi poza ). O sa ma uit atent acasa sa vad daca este si unde ai zis tu . Astept si alte pareri , inainte sa merg la service ....
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
De ce nu-l suni pe cel de la care ai cumparat-o?
Poate a uns cu ceva pe la bolt.
Asa deduc din ceea ce spui.
Lichidul de frana/ambreiaj nu ajunge sa se prelinga pe pedala, ci se prelinge pe podeaua pedalierului daca este cazul de asa ceva.
Stai linistit in privinta jocului, ca e mic din ceea ce spui.
Skip ads

  • Alex L.

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc ! Asa o sa fac.
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Alex L. a scris:Salut,

De curand am achizitionat un Astra J an 2012, 1.6 benzina. Inca de cand am luat masina, pedala de ambreiaj are un joc stanga-dreapta de aproximativ 1 - 1,5 cm ( ceea ce la masina precedenta, alta marca, nu am intalnit ). Cand am fost la verificare, cei de la Opel au zis sa nu imi fac probleme pentru ca este ambreiaj hidraulic si asa trebuie sa fie ...Ieri m-am bagat sub pedalier, sa vad ce e pe acolo, poate pot sa imi dau seama de ce joaca si am observat pe bratul pedalei de ambreiaj doua dâre/urme de lichid uleios.. plus ca toata zona aia de deasupra pedalierului este uleioasa, unsa ...Este posibil sa se defecteze cat de curand ? S-a stricat pistonasul ?
Mentionez ca ambreiajul cupleaza bine, merge cursiv si nu face nici un zgomot ciudat, nici in mers cand schimb, nici cand stau pe loc.. ce parere aveti ?


E veche postarea dar, daca nu a mai scris nimeni, va raspund eu.
Jocul este problema generala si vine de la boltul si bucsile de plastic.
In Bucuresti am schimbat multe bolturi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR