Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ce ne mai poti spune de masina? Cum s-a comportat in minivacanta de 1 decembrie?
Skip ads

  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Ce pot spune ca merge impecabil dar numai 2700kmSa vedem mai târziu...
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cum s-a comportat masina in minivacanta de Craciun si anul nou? Ai facut multi kilometri?
esti multumit de cum trage? dar de consum?
Din pacate pe la test-drive nu se gaseste nici un model pe benzina, si pe mine problema ma intereseaza.
  • Geronimo

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salut,

Avem vreun posesor de 1.5 165CP, AT-cutie automata?
As vrea o parere cu modul in care se comporta cutia, nu am reusit sa gasesc acesta varianta la dealer.
Mersi!
Skip ads

  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Peste 2 saptamani astept eu sa primesc masina daca ai rabdare pana atunci, te anunt cum este !
Eu am insa country tourer !
  • CMariusCristian

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Am masina de 3 saptamani (800Km rulati) - opel insignia grand sport (innovate) 1.5 165CP, AT
Motorul se comporta bine (inca in rodaj), consum oras 8 (30-60Km/H), afara 6-7 (100-140Km/H)), merg destul de linistit Smile
Acceleratia este mai prompta fata de alte modele mai vechi - mai am un opel astra J sport tourer.
Motorul 1.5 165CP, AT este de generatie noua si intr-adevar nu prea gasesti multe informatii despre el. Parerea mea este ca putem vorbi de fiabilitate dupa 50 mii Km.
Eu sunt multumit de motor/masina.
  • Geronimo

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Cu ce benzina alimentati, 95-98-100?
A trecut cineva de 5000 km? Ati observat diferenta in consumul de combustibil?
Daca da, despre ce diferente ar fi vorba?

Multumesc!
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu am 250Km cu ea (Insignia CT 1.5 AT6 165CP) si un consum de 15% in Bucuresti in majoritatea timpului in trafic infernal de mers si venit de la scarbici !
Skip ads

  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am achizitionat masina in martie (dynamic, 165CP, AT6). Am 450 km, rulati numai in oras. Consumul este de 10,5 - 11% (SS dezactivat). Am citit in manual faptul ca in perioada de rodaj consumul de combustibil si cel de ulei poate fi mai ridicat. Vom vedea Smile
Cat despre cutie, sincer este prima masina pe care o am cu cutie de viteza automata. Daca te dai la ea, schimba viteza in jur de 3300 - 3500 rotatii, altfel, mai mult de 2800 nu creste. Dar, cum spune si CMariusCristian, va trebui sa mai avem putina rabdare (cam 30 - 50 mii KM) pana sa ne dam cu parerea referitor la fiabilitatea motorului.
Toate cele bune!
  • ADanutBratosin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut,

Ceva impresii de la oamenii care au motor 1.5 165 CP, AT ? Cum se comporta cutia ? Demarajul s-a schimbat cu timpul, e mai infigareata ? Alte probleme ?

Multumesc !
  • BPistruiatul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut Danut.De curand am achizitionat un opel cu un astfel de motor si transmisie.L-am luat la 25.000 de km si am facut vreo 3500 de km pana acum.Un drum Germania-Romania si retur.Motorul trage decent,la kick down schimba vitezele bine.De preferat este sa nu-ti setezi in bord sa arate consumul instant cand faci astfel de manevre Shocked
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ppti sa ne zici si noua daca vrei cam cit a scazut pretul la ea? Sa stim si noi cam cit se devalorizeaza cu timpul!.
Mulțumesc!
Skip ads

  • BPistruiatul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut sergionel.Masina a fost achizitionata la pretul de 24.500 de la un dealer auto.Nu stiu care a fost pretul initial de achizitie,asa ca imi e greu sa iti spun cu cat a scazut intr-un an pretul.Daca vrei sa-l crezi pe dealer,a spus ca masina a pierdut aproape 15.000 intr-un an.
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Detin Insignia Country Tourer 2018 AT6 1,5 Benzina 165CP, mentionez e varianta fara 4x4.
La 8000Km rulati pot sa spun asa in oras Bucuresti la traficul de mers la serviciu am consum in jur de 14% poate chiar si mai mare. Iar in afara la autostrada peste 140Km\H papa 11-12%, 120-140Km\h papa undeva la 10% iar la 100-110 Km\h 8-9 % iar la mers normal drum gen valea oltului, dealu negru un consum 6,5 -7 % dar viteza este undeva intre 50-90Km\h.
Deci eu nustiu in ce orase mergeti voi cu consum de 10% cand eu nici pe autostrada nu scot consumul asta.
  • BPistruiatul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut ANan,cam ala e consumul acestei motorizari.Urban 15%,extra urban am scos o medie de 8,5-9% din Sibiu pana la granita cu Germania.400 km de autobahn a ridicat media la 11,8%.Daca conduci constant intre 180-210 te poti astepta la 20-22% consum mediu.
  • DBizga

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Am un an de utilizare si aprox 16 000 km cu Insignia B 1.5 165hp manuala. Nu am ce sa reprosez ca si comportament . Consumul mi a scazut de la 12% la 10% dupa aprox 5000 km. In ext 7%. F silentioasa si la viteze mari , taie bine aerul. Am mers cu 190km/h si totul era perfect. Putin cam moale suspensia. Cuplul se simte bine de la 3000 rot si pina in 6-7000 faci ce vrei cu ea.

Singura problema deranjanta deja e ca dupa primii 2000 km mi s a aprins check engine. Mers in service..resetat. Cam la 1000 km mi se aprindea ...reset in service...si tot asa. Mi au schimbat sondele lambda..nimic . Apoi ( pe toata perioada verii .. aprox 6000 km parcursi nu a mai aparut nici o eroare. Acum a reaparut, aceeasi problema, check engine aprins..eroare pe sistemul de emisii.
A mai avut cineva probl asta ?
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Eu cred ca este de la carburant, eu nu am avut nici o problema de genul tau si am 9K parcursi, si destul de mult drumuri scurte ceea ce favorizeaza detectia de gaze nearse (sonda lambda).
Eu alimentez 90% din MOL, respectiv 10% OMV, si doar benzina 95.
  • DBizga

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Asa mi au spus si cei din service.Eu alimentez in 9 din 10 cazuri de la omv tot de 95. Dupa primul incident cu checkul am facut si eu plinul de la MOL...s a aprins in 600 km , deci tind sa cred ca nu I carburantul de vina.
  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutare! Revin cu un update la postarea mea din aprilie. In prezent am 9000 de km la bord. Consum zic eu decent pentru acest tip de autoturism: oras 11 - 12%, in afara 8 -9%, mers cu viteza legala ... (recunosc, nu m-am putut abtine si i-am dat pe o portiune de autostrada pana la 200 ... se duce "brici", nici nu simti ca mergi cu o asa viteza ... si in momente ca acestea, dupa cum bine spunea un coleg de pe forum, este indicat sa nu ai setat computerul pe consum instantaneu Smile))). In rest, ca demaraj sunt f multumit, se infige bine, un mic lag atunci cand vrei sa faci o depasire din scurt, pana cupleaza ea intr-o viteza inferioara, dar m-am obisnuit... De ceva vreme aud un zgomot in zona grilajului metalic din mijlocul bordului, acei "greierasi" de care se vorbeste intr-un alt topic, dar care pe mine unul sincer, nu ma deranjeaza... Ceea ce ma pune putin pe ganduri este ca de 2 ori am patit ca motorul "sa dea in nas" cum se spune, acea senzatie cand, la o cutie manuala motorul trepideaza pentru ca nu schimbi intr-o viteza inferioara... Acest lucru mi s-a intamplat in stationare la semafor, in modul "drive", motorul rece, abia plecasem la drum. A durat vreo 2-3 secunde, dupa care si-a revenit. A mai patit cineva ceva de genul? Ma gandesc sa nu fie de la carburant... Mentionez ca alimentez de la Petrom, numai de 95. Sa auzim numai de bine!
  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Doresc sa fac un schimb de ulei (intermediar)intre revizii si va intreb daca pot reseta ca la Insignia A”durata de viata ramasa”a uleiului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR