Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Titzzz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua !

Va cer ajutorul in legatura cu lumina de la numarul de inmatriculare pentru o Insignia A break din 2014.
Becurile de la numar nu se aprindeau si desigur l-am schimbat. Am pus beculete normale,cum erau si inainte, nu cu LED. Problema e ca tot nu merge!
Am cautat pe unde am putut ceva informatii despre siguranta aferenta, dar nu am gasit nimc.
Contactele nu par a fi corodate si nici tubul ala de cauciuc prin care vin firele in usa nu pare stricat.
In bord nu apare nimic.

E vre-o siguranta, prin cele 3 tablouri de sigurante, ca include si becurile astea?
Skip ads

  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ori ai probleme la cele 2 lampi sau firul intrerupt. Ar trebui sa dai jos capitonajul portbagajului pentru a controla firele. Mai intai scoate lampile si vezi soclurile pentru becuri sa nu fie oxidate.
  • Titzzz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc Ionut,

Soclurile nu pareau a fi oxidate, le-am si frecat un pic cu surubelnita. O sa incerc sa dau jos si capitonajul.
Sper insa, sa fie doar vreo siguranta.

Am citit pe un forum strain ca ar trebui sa scot bornele de la baterie si sa stau vreo 10 min, dar un prieten m-a sfatuit sa nu fac asa, caci va genera erori in bord si imi va trebui un tester sa le sterg.

Poate ne mai vin si alte idei..
In cel mai rau caz....infig o maimuta in carligul de remorcare cu o lanterna in mana.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu ar trebui sa genereze erori. Siu ca si pe mine m-au chinuit dar mi se pare ca era de la fire. Nu mai stiu exact, oricum o chichita a fost .
Skip ads

  • Titzzz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Am rezolvat ! Era de la fire. S-au oxidat si s-au rupt. A trebuit in schimb sa desfac o groaza ca sa ajung la ele, capitonajul portbagajului dar si stopurile si dunga coromata. Cred ca totul se trage de la o porcarie de garnitura undeva din spatele lunetei. Cred ca astea se strica garantat la toate masinile din modelul asta. La mine a fost dupa 4 ani. Oricum e bine ca am desfacut caci urma si alt fir sa pice, fir care actioneaza butonul de deschidere a usii.
Mi-am pus si becuri cu led cu ocazia asta si arata super .
Pun si niste poze, poate ajuta pe cineva.

Multumesc pentru ajutor, Ionut !



Firele oxidate nu sunt aici. Langa motorasul de la stergator e o mufa neagra cu niste fire care ies in afara printr-o garnirura rotunda. Alea sunt.


  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da acolo e problema. Mi-am adus aminte. Sper ca la Grand Sport sa nu am probleme.
  • NxRolix

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut , si eu am aceasi problema, la inceput am avut probleme cu deschiderea din spate / nu actiona butonu mi-a intrat apa prin aceasi cablu , am etansat acolo cu solicon ca mi sa corodat mufa aia din itnerior .

Acuma vad ca nici becurile nu imi merg, cum ai dat jos partea cromata ? trebuie fortata ? ca am dat jos toate suruburile si tot nu iese ? amandoua stopuri trebe date jos ?

mersi


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR