Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Marian 127

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Sall ai ideie ce dim au bucsele de la bara de torsiune ? 18 sau 21 ?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
În funcție de model/echipare, bucșele pot fi de 16, 18, 22 ptr barã stabilizatoare de 18, 20 și respectiv 23/24.
  • Marian 127

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Si cum as putea afla ? Sa ma bag sub masina sa masor, eventual sa vad daca scrie pe una din ele nu ?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu: mãsoarã diametrul barei stabilizatoare.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dai comanda la magazin cu VIN..si ar trebui sa ti le dea pe cele care trebuie. Dar cel mai sigur e cum a zis bibu16v
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am o Zafira A (pe aceeași platformã), ce m-a înnebunit cu zgomotele la denivelari, bãnuiam aceste bucșe...
Deci, pentru cei care au troncanit la denivelãri și bãnuiesc ca ar fi aceste bucșe, sugerez (și eu am testat) cea mai simpla și infailibilã diagnoza: am dat jos de tot bieletele antiruliu (stanga-dreapta), apoi am mers cu mașina la un test. Daca troncaneala a disparut, înseamnã ca aceste bucșe sunt terminate (eventual și bara stabilizatoare foarte uzatã).
Pentru o probã nu au fost probleme, capetele ei nu ating nimic, diferența e evidenta, parca e alta mașinã, nici un zgomot.
O zi buna.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ai luat o curba? Sunt curios care e senzatia..la o curba luata mai din scurt. Very Happy
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Testul l-am fãcut doar în oraș, cu o viteza legala, nu am luat curbe cu peste 100 la ora și nici nu am luat-o la off-road pt teste....
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
therealovy77 a scris:Salut. Eu am o Zafira A (pe aceeași platformã), ce m-a înnebunit cu zgomotele la denivelari, bãnuiam aceste bucșe...
Deci, pentru cei care au troncanit la denivelãri și bãnuiesc ca ar fi aceste bucșe, sugerez (și eu am testat) cea mai simpla și infailibilã diagnoza: am dat jos de tot bieletele antiruliu (stanga-dreapta), apoi am mers cu mașina la un test. Daca troncaneala a disparut, înseamnã ca aceste bucșe sunt terminate (eventual și bara stabilizatoare foarte uzatã).
Pentru o probã nu au fost probleme, capetele ei nu ating nimic, diferența e evidenta, parca e alta mașinã, nici un zgomot.
O zi buna.

Confirm: este o metodã empiricã, dar foarte eficientã, cu condiția ca bieletele antiruliu sã fie impecabile(oricum e la mintea cocoșului cã le verifici când le dai jos!).

livcro a scris:Ai luat o curba? Sunt curios care e senzatia..la o curba luata mai din scurt. Very Happy

Nici eu și probabil nici colegul @therealovy77 nu am încercat astfel de gesturi, știind care este rolul barei stabilizatoare, dar poți sã încerci tu și ne lãmurești și pe noi Confused ...sau nu?
PS
Aș putea specula, pe baza comportamentului sesizat ”fãrã barã stabilizatoare” cã nu s-ar întâmpla mare lucru, dacã nu s-ar întruni și alți factori: denivelãri, obstacole, o frânare de urgențã, etc. Dar lucrurile ar degenera grav, dacã ai încerca testul elanului...if you know what I mean.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai la 30/h curba luata din scurt.. Fara sa derapezi sau sa o pui pe 2 roti😃
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR