Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Cristian - Ploiesti

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare colegi opelisti
Dupa cum sigur stim cu totii , masinutele mai in varsta incep sa rugineasca si noua ne revine sarcina sa le tinem cat mai mult in viata.
"Baba" mea de 2001/2002 Astra G 1.8 hatch incepe sa dea semne de batranete mai ales pe la "colturi" si pe dedesubt.
Daca pe caroserie se gasesc solutii, am intalnit totusi o situatie unde nu prea gasesc rezolvare .

Pe dedesubt exista un fel de protectie de tabla plastificata ce acopera rezervorul de benzina / motorina si o parte din cablaje , cu o forma sinuoasa care are si un rol secundar de scut termic intre toba intermediara si restul caroseriei.
Atentie nu e vorba de scutul termic intre toba finala si portbagaj, asta e din foaie de aluminium si l-am insurubat bineinteles dupa ce s-a desprins " ca asa face toate"..

Deci , folia plastificata s-a desprins, tabla este foarte ruginita si nu mai rezista mult.
Ca solutie provizorie sa treaca iarna asta , incerc sa ii dau cu un inhibitor de rugina pe partile ramase neprotejate de folia de plastic si apoi cu o ceara mai groasa.
Intre timp am tot cautat pe net daca vine careva aceste protectii in stare noua.. nici un rezultat.
Exista varianta sa caut la dezmembrari dar probabil or sa fie la fel de ruginite ..
Ultima varianta , dupa parearea mea cea mai potrivita ar fi sa folosesc o tabla de aluminiu pe care sa o mulez dupa forma protectiei originale.

Cine s-a mai lovit de situatia asta poate ma poate ghida un pic .
Multumesc si spor

Cristi
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Unde ești departe de tobe, poți încerca varianta dacia 1300: vaselina aplicata și apoi o tura prin praf.
  • Cristian - Ploiesti

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
salut colegu, corect ce spui dar eu tot ma gandesc sa "fabric " o protectie din taba AL, o sa revin cu info daca reusesc, dimensiuni si altele.

Weekend placut tuturor
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Daca poti pune o poza cu reperul de care spui.
Daca stii codul de piesa, poate le pot aduce.
Ai PM.
Skip ads

  • Cristian - Ploiesti

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
super de ajutor, si sa fiu al naibii ca aveam site-ul ecat24.com Smile

am gasit reperul, nu stiu daca e la fel pt diesel si benzina :
28 24408878 802639 PLATE,PROTECTION,FUEL TANKZ18XE[2H9]

http://www.ecat24.com/opel/.../Opel/T98/G/1.jpg

https://www.ersatzteile-orig...8878-189545-1.jpg

si rugina ca in poza

http://www.abload.de/img/20...518.20.44pnyy.jpg
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Se pare ca acela este.
in poza 2 se vede mai bine unde vine pus.

28 | 802639 | 24408878 PLATE,PROTECTION,FUEL TANK (EXCEPT AUSTRALIA,NEW ZEALAND)

FUEL TANK MOUNTINGS [HATCH,SALOON,COUPE,CONVERTIBLE,ESTATE,VAN (F07,F08,F35,F48,F67,F69,F70)] OPEL ASTRA-G
https://opel.7zap.com/en/car/t98/g/0/2-1/

  • Cristian - Ploiesti

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
asa e . si de asta banuiesc pe multi colegi in situatia mea . protectia respectiva e metalica dar si plastificata . cu timpul de dezlipeste partea de plastic si ramane urata cu rugina iar apoi se gaureste .
am incercat cu inhibitor de rugina+ vaselina , e ceva temporar, cea mai buna solutie e inlocuirea sa stai linistit 10 ani- pentru cine au de gand sa tina masina.

am tot intrebat la dezmembrari, ori nu au ori sunt in stare jalnica .
pe la magazine nu am avut noroc de ceva aftermarket nou, vad ca si pe forumurile straine se plang baietii ca nu se mai fac ..
  • Cristian - Ploiesti

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
update, am gasit piesa pe original cu 720 ron, se pare ca tot din dezmembrari e mai avantajos. varianta cu mulaj din tabla zincata la care m-am gandit necesita scule mai elaborate si e posibil sa aiba ceva impact asupra zgomotului la rulare, etc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR