Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Foate multumit de el e beton .. singura chestie a fi vopseaua si lacul care se zgarie cand treci pe langa orice.. Imi 11% maxim in Iasi... la drum lung imi ia 6.5% cam asa la consum e super ok pentru mine Smile
Skip ads

  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Vopseaua am inteles ca nu mai e rezistenta de cand au schimbat ceva din motive eco, si ca asta ar fi la fel la toti producatoriii auto

Corsa, in varsta de 4 ani .... are o multime de zgarieturi.... unele f fine.... cand o spal... imi vine sa plag... dar nu ai ce face...
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Update

13.000 km .... nivelul uleiului este cu o liniuta mai jos..... pe tija... daca nu gresesc 4 linute corespund pentru un litru.... deci 250 ml papati in primii 13.000km

calitatea uleiului e la 43%..... deci nici afara nu poti face 30.000 km cu un schimb de ulei......
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut!
25.930 km, 40% viata uleiului, nu mai este diferenta pe tija intre ce s-a pus la prima (ultima) revizie....
consum mediu 7,3 litri / 100km...
Multumit pana acum....
Tacanitul de la volan, scartait al scaunului sofer si un scartait la schimbarea treptelor de viteza... Smile
Skip ads

  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Consumul este excelent pentru greutatea masinii.
Dupa uzura relativ lenta a uleiului banuiesc ca mergi mult extraurban.
Eu nu as tine un ulei mai mult de 15 000 de km daca planuiesti sa folosesti masina timp indelungat.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
jupijohn a scris:Salut!
25.930 km, 40% viata uleiului, nu mai este diferenta pe tija intre ce s-a pus la prima (ultima) revizie....
consum mediu 7,3 litri / 100km...
Multumit pana acum....
Tacanitul de la volan, scartait al scaunului sofer si un scartait la schimbarea treptelor de viteza... Smile


Dar tot nu pot sa te prind din urma, colegu'! Tot la 4k km ma tii in spatele tau de cand lumea si pamantul. Smile)

OnTopic, un consum mai mult decat decent!
Felicitari!😎
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Cam 9000km sunt facuti exclusiv extraurban... 2 drumuri dus-intors Germania-Romania ... marea majoritate facuti in regim autostrada...


O poza cu media de consum si media de viteza .... de cand o am...

Vara viitoare ma vei prinde cu siguranta Cosmin.... nu se mai aproba aventura pe 4 roti ... folosim varianta cu aripi....

Lucian, nu stiu daca intradevar poate sesiza cat de mult mergi extraurban sau urban, ci mai degraba cred ca e un timer.... si cand se scurge anul... ajunge aproape de 0.

Maine schimbi uleiul si filtrul de ulei....
Sa fi vazut fata neamtului cand ii spuneam ca vreau sa schimb uleiul si el imi zicea ca mai pot merge cu el pana la 36.000 (nu stiu cum i-a dat 13.000 +30.000 = 36.000)... pana la urma... mi-a facut programarea si maine pun si eu Dexos 1 gen 2, pentru ca la prima, in Olanda mi-au pus Dexos2.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Am facut schimbul de ulei si mi-a pus "n" stampile cu Dexos 1 gen 2
Skip ads

  • Endre7

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira Tourer 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Salutare!

Mie imi consuma 8, 5l/100km la viteza de 140 km/h si in jur de 11-12 in oras (Timisoara, drumuri scurte).
Presupun ca, consumul extern de 8,5 e din cauza rotilor de 235/45R18 si a cutiei automate.
Masina are 25.000 km.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Un coleg de pe grupul de Facebook (tot prin Germania o plimba) are un consum similar cu al tãu (8.5 mediu) dar el zicea cã face multe drumuri scurte....
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Oricat imi doresc masina asta, e o raritate in Romania. Am solicitat la online test drive cu ea (cand inca o mai aveau in stoc), dar nu am primit nici un raspuns. Mai mult, m-am oprit la un dealer Opel, care avea doar 1 diesel 2.0 ca si masina de test, am agreat sa fiu sunat cand e disponibila pentru test -drive si nu am fost contactat niciodata. Mi-am format deja opinia ca sunt neseriosi.
Inca mi-o doresc, mai mult cu motorizare 1.6 turbo, am impresia ca 1.4 e cam puturoasa pentru gustul meu. Nu sunt ahtiat sa-mi iau masina noua desi probabil m-as incadra usor la un leasing sau credit auto, dar am o reticenta in a ma indatora la banci sau alte entitati. Very Happy
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Depinde cu ce compari. 1.4T, 140cp e rachetã fațã de Corsa mea 1.2 aspirata. E puturoasa dacã o compari cu 1.0, 125cp (ford focus) care are si vreo 500kg mai putin.
Eu sunt mulțumit cu 1.4. A vãzut si 195km/h (pe gps), pe autostrada in Germania.
Depinde cu ce compari și ce-ți dorești, ce faci cu ea....
Skip ads

  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
FBogdan cred ca va fi greu sa o gasesti noua pentru ca cel mai probabil nu se va mai produce.
Daca vrei, ia benzina 1.6T si trebuie sa fie mai fasneata decat a mea 1.4T, 140cp. Iar consumul va fi cu putin mai mare, dar va fi mai sprintena.
Eu am luat Zafira fara a face drive test cu ea. Aveam corsa, 86cp, voiam 7 locuri si Zafira era singura care se incadra la buget si caracteristici..
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Exact la Zafira 1.6t ma uit, versiunea de 170CP. Nu se mai fabrica cam de 2 ani Zafira C, acum Opel a scos Zafira Life si împarte aceeași platformã cu Peugeot Rifter parca si Toyota Proace.
ÃŽn Ro efectiv nu gasesc absolut nici o zafira C 1.6T, doar prin Germania si Olanda gasesc câteva. Mi-e cam lehamite sa fac atata drum si nici n-am incredere sa o iau pe nevazutelea de la samsari, ca am vazut niste tepe colosale luate de niste amici cu masini cumpãrate pe la comanda specialã. Pretul la care au ajuns in final a fost mult peste ce spuseserã samsarii inițial, însã dupã ce au dat avansul greu sa mai poti face ceva.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
La mulți ani!
Jurnal de bord. Zafira mi-a fãcut cadou un "check engine" aprins... coduri: P1101, P0171. Azi am schimbat piesa buclucașa și sper sã scap de probleme pentru ceva timp. Aprox 55.000km si aproape 4 ani.
https://vauxcentre.co.uk/pro...-oe-part-55593647
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Update
4 ani si 6 luni aprox 70.000km, consumul a crescut prin România, aproximativ 8.0 l la 100km. Media de când o am a rãmas la 7.3.
  • lvio

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
motorul de 1.4 este cu injectie directa sau indirecta si cumva distributia e in spate(am vazut un clip cand au dat motorul jos pentru distributie dar nu mai stiu daca era 1.4 sau 1.6)Vreau sa iau si eu una
  • lvio

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã e vorba de B14NET, este cu injecție indirectã.
Nu vãd de ce ar trebui dat motorul jos doar ptr înlocuire kit distribuție...se poate face pe mașinã.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Distributia in spate este la 1.6 diesel. 1.4 are distributie pe lant, la care nu se umbla daca nu sunt probleme...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR