Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • moulon

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am cautat pe aici problema mea, dar nu am mai gasit-o.
Este vorba despre un zgomot care apare de undeva de la rotile din spate. Un vajait constant ce incepe de la viteze nu neaparat mari, adica 40-50 km/h.
Eu nu merg decat ocazional cu masina, in rest o alearga sotia, dar pe mine ma deranjeaza destul de mult. Folosind o aplicatie de pe telefonul mobil, mi-a indicat un zgomot de aproximativ 70dB la 100-110km/h.
Masina este din 2016, nu este luata de noua, am luat-o de la Radacini la 52.000 km (acum are vreo 67000). Mai are garantie pana in decembrie 2018. La urmatoarea revizie o sa-i intreb si pe cei de la service daca au idee ce se intampla.
A mai patit vreunul dintre voi asa ceva?
Eu tot sper sa fie ceva de la anvelope care sunt destul de uzate. La anul le voi schimba.
In rest despre masina numai de bine: stabilitate, consum, confort, FARURI.
Skip ads

  • Teitei

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
70db la 110kmh pe un diesel este bine. Acel zgomot poate sa apara chiar si de la un ornamet desprins, sau de la rulmenti, sau de la o etansare gresita a circuitului de evacuare (un por), pot sa ma gandesc chiar la o deizolare a materialului fonic din interior, sau un cheder, sau nu se inchide bine geamul. Sunt foarte multe ... Incearca sa iti dai seama de unde vine acel zgomot exact.
  • moulon

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2013

  • Mesaj Privat
La urmatoarea deplasare, trebuie sa stau undeva pe bancheta din spate si sa incerc sa ascult mai atent de unde ar putea proveni. Seamana foarte mult cu un zgomot de rulment, pe care l-am mai identificat si la alte masini care le-am avut, dar parca nu e asa de grav si in plus nu ai nicio vibratie.
Oricum altceva nu se aude prin masina. Greieri nu am, motorul mi se pare foarte silentios, chiar si atunci cand il forjezi.
Zgomotul pare ca vine de undeva de sub masina. In niciun caz de la geamuri.
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Rulmentii se verifica cel mai simplu. Vizual daca mai au vaselina si daca au joc. Apoi cu masina pe elevator se poate face o verificare a podelei, sistemului de evacuare, a izolatiilor, etc
Skip ads

  • moulon

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am fost acum la revizie si mi-au spus ca cel mai probabil zgomotul vine de la anvelope care sunt terminate. Nu are nimic pe parte mecanica. Ramane sa vad cum se comporta cand voi pune anvelopele noi de iarna.
  • Catalin-Ionut

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Anvelopele de iarna au si ele un nivel de zgomot, de obicei mai mare decat cele de vara. Sa ai asta in vedere cand verifici.
  • moulon

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am pus anvelopele de iarna, cele de vara erau terminate. Parca m-am urcat in alta masina, nu mai este niciun zgomot. E drept ca nu am mers decat in oras, cu vieza de max. 50km/h, dar se simte diferenta. Am montat anvelope NOKIAN WR D4 225/45 - R17 91H, achizitionate cu 500 lei/buc, DOT 0318, produse in Finlanda.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR