Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • dany955

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara.am o problema la care 4 mecanici mi au dat 4 raspunsuri diferite,dar nici unul nu se leaga.problema este in felul urmator.masina(un opel zafira a17dtr)nu baga caldura,la indemnul primului mecanic,am curatat radiatorul de caldura,care se supunea ca este infundat,dar nici vorba.circuitul merge bine.cu ocazia asta am descoperit ca,atunci cand scot furtunul de retur din calorifer , pun un furtun si fac circuitul direct prin vasul de expansiune,imi vine caldura normal.daca conectez returul normal prin racitorul de ulei,raman iar fara caldura.mentionez ca returul din racitorul de ulei,in timp ce este scos,arunca apa pe acolo,deci nu cred ca este infundat.ambele furtune sunt fiebinti,si turul si returul.a mai intampinat cineva problema asta sau a auzit?
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Temperatura lichidului de racire ati monitorizat-o?
  • dany955

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Totul este in parametrii.termostatul deschide corect.apa iese prin toate orifciile normal.astazi am curatat toata instalatia(cu un furtun de apa ,am lasat sa curga pana a iesit numai apa curata) si in sens normal si invers.am bagat antigel nou si tot nu a bagat caldura.la vre o jumatate e ora ,a ineput sa bage caldura.am luat o la drum si la maxim 5 min s a aprins apa,am copletat ,iar din momentul acela am ramas iar fara caldura.pompa de apa este noua,busonul este schimbat
  • dany955

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Totul este in parametrii.termostatul deschide corect.apa iese prin toate orifciile normal.astazi am curatat toata instalatia(cu un furtun de apa ,am lasat sa curga pana a iesit numai apa curata) si in sens normal si invers.am bagat antigel nou si tot nu a bagat caldura.la vre o jumatate e ora ,a inceput sa bage caldura.am luat o la drum si la maxim 5 min s a aprins apa,am copletat ,iar din momentul acela am ramas iar fara caldura.pompa de apa este noua,busonul este schimbat
Skip ads

  • dany955

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Am uitat sa mentionez ca turul de la caloriter este mai rece decat returul,dar daca returul il trec prin vasul de expansiune si nu prin circuitul normal in racitorul de ulei ,se incazesc egal si vine si caldura
  • OAncuta

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut.
Ai reușit sa rezolvi problema cu caldura în masina?
Și eu am aceeași problema.
Dețin opel zafira b 1.7 2009.
  • OAncuta

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut.
Ai reusit sa rezolvi problema cu caldura în masina?
Si eu am aceeasi problema.
Detin opel zafira b 1.7 2009.
  • CAflorii

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Daca termostatul lucreaza corect si apa este la 85/88 de grade ar trebui sa fie caldura. In caz contrar, clapele de recirculare aer de la sistemul de climatizare de sub bord, sunt blocate. Am avut aceeasi situatie cu o zafira din 2007 , la care clapa ce directioneaza aerul cald/rece era deformata (curbata) si blocata. A trebuit dat jos bordul si refacuta pozitionarea clapelor .
Skip ads

  • OAncuta

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Mulțumesc!
  • Catalin catalin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2018

  • Mesaj Privat
dany955 a scris:Buna seara.am o problema la care 4 mecanici mi au dat 4 raspunsuri diferite,dar nici unul nu se leaga.problema este in felul urmator.masina(un opel zafira a17dtr)nu baga caldura,la indemnul primului mecanic,am curatat radiatorul de caldura,care se supunea ca este infundat,dar nici vorba.circuitul merge bine.cu ocazia asta am descoperit ca,atunci cand scot furtunul de retur din calorifer , pun un furtun si fac circuitul direct prin vasul de expansiune,imi vine caldura normal.daca conectez returul normal prin racitorul de ulei,raman iar fara caldura.mentionez ca returul din racitorul de ulei,in timp ce este scos,arunca apa pe acolo,deci nu cred ca este infundat.ambele furtune sunt fiebinti,si turul si returul.a mai intampinat cineva problema asta sau a auzit?

  • Catalin catalin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, cum ați rezolvat problema cu cãldurã?Opel Zafira B, 1.7 ADTR!
  • AGabriel818

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta și pe mine cineva?am o problema cu caldura la masina Menționez ca este vorba de Opel zafira b 1.7
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cam cum imaginezi ajutorul cerut?
Sã vinã cineva sã facã ceva?
Sã primești ceva informații?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR