Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • MPaul388

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutari. Vreau sa ve descriu experienta mea.
Astra g 1.6 16v z16xe automat 2001, 150mii km. Trage bine dar de exemplu la 80km/h vreau sa reduc viteza mai brusc sa ies de pe drum si motorul da sa moara. De cateva ori mi s-a oprit in mers. Tot pe la 80km/h daca accelerez usor parca intrerupe sau da sa se innece motorul.
Ce masuri am luat: desfacut si curatat egr si clapeta de acceleratie cu spray de frane si wd50. Egr functioneaza, testat pe baterie, adica deschide si inchide. Problema reapare dupa scurt timp.
Am scos mufa de la egr. Masina merge perfect doar ca a 2-a zi mi se aprinde martorul motor. Concluzia mea a fost ca egr nu functioneaza corect din moment ce motorul merge bine fara el.
Am gasit pe net EGR nou marca RIDEX cu 25 euro (sunt in germania). Alte marci mai cunoscute costa in jur de 100 euro). Comandat, montat, masina merge brici la un scurt test. Daca apar probleme revin.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut,
Mulțumim ptr împãrtãșire(a experienței tale), DAR nu trebuia sã creezi un topic nou ptr treaba asta! În spiritul regulamentului (DA, existã și ar trebui respectat!), ar fi trebuit sã gãsești topicul dedicat unde sã te desfãșori....altfel iese haos...
Un moderator ...
  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR