Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • calin.cosmin

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
si la mine mergea doar cand avea chef (Astra H , fab. 2008). Dupa un timp, nu a mai mers deloc. Am facut test din opcom pe "releu claxon" si merge fara probleme. Acum astept ajutorul unui prieten sa desfac volanul, sa vedem exact de la ce vine problema.
La mine nu are legatura cu luminile, comenzile volan, etc. care merg fara probleme - indiferent daca aprind sau nu pozitiile.
Skip ads

  • adisorTM

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut ! Am pus eu un tutorial cu tot tacimul aici pe forum, in legatura cu demontarea si reparatia CIM de la astra h.
Sper sa te ajute.
  • calin.cosmin

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
multumesc mult. Cu siguranta ma v-a ajuta.
  • calin.cosmin

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am desfacut capacul de sub volan, mufa era stransa bine. Dupa ce am schimbat pozitia volanului sus/jos/fata/spate, claxonul si-a revenit ! Concluzia ar fi ca sunt probleme cu cablajul. Sunt curios cat tine.
Skip ads

  • gogu99

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu, am desfacut volanul(Astra H 2004) si miscand de cablaj, claxonul si-a revenit.
Prin urmare, daca cineva vrea clema care se monteaza pe CIM o pot dona(eu aveam deja montata).
De asemenea pot explica cum se monteaza.
  • cristal1

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2014

  • Mesaj Privat
pe bune? kkt-ul ala se strica si nu mai merge claxonul? am patit-o si eu asta dimineata sivad ca siguranta e buna.. astra clasic III , adica un H mai low cost am cumparat in 2012 , de noua si am impresia ca am luat tzeapa vietii mele. extraordinar!
  • cristal1

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2014

  • Mesaj Privat
pe bune? kkt-ul ala se strica si nu mai merge claxonul? am patit-o si eu asta dimineata sivad ca siguranta e buna.. astra clasic III , adica un H mai low cost am cumparat in 2012 , de noua si am impresia ca am luat tzeapa vietii mele. extraordinar!
  • mannyDTH

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara.Sper sa fi postat unde trebuie pentru ca sunt nou pe acest forum si nu as vrea sa supar pe vreo cineva.De vreo luna de zile al meu tata este fericitul posesor al unui opel astra h , 1.9 DTH de 88Kw. second hand binenteles. De cand a adus-o acasa am observat ca nu functioneaza domnul claxon.Avand un var care are tot astra h dar de 1.7 , stiam ca sunt probleme specifice acestor masini.
Am incercat si cu faruri arinse si stinse , si luminozitate la bord redusa , si cu volanul rasucit , si cu reglajul pe inaltime modificat, si el (claxonul) tot nu merge.Am observat ca la panoul de sigurante din compartimentul motor se auzea un click de fiecare data cand apasam claxonul indiferent de toate celelalte situatii Atunci prima idee in minte a fost de a ma baga sub masina sa vad in ce statiu se afla pezevenchiul de claxon si poate scap doar cu inlocuirea lui..Dedesupt am constatat ca am un singur claxon (nu gornita) si 3 mufe libere. 2de culoare gri si unde de culoare albastra agatata mai sus.Le-am incercat pe toate bagandu-le in mufa de la claxon dar nici o reactie din parte lui , atunci am pus aparatul de masura si am vazut ca nu imi vine tensiune la nici o mufa.......
Intrebarile mele sunt urmatoarele pentru cei care aveti astra h si ma puteti ajuta.
- cate claxoane ar trebui sa aibe aceasta masina
-ce fel de claxoane
-care ar pute fi cauza de nu imi agunge tensiune la acele mufe.....
- cat ar costa unele noi sau sh pentru ca la magazin nu le gasesc si imi trebuia seria de sasiu care nu o avem asupra mea
- care este releul care comanda claxonul , pentru ca eu am auzit acel click intro chestie dreptunghiulara din panoul de sigurante de la motor si sincer mise pare ca acea chestie este cam mare pentru un banal releu
- daca are si o siguranta care ar fi ea , pentru ca nu este scris nicaeri pe capac ce functii serveste fiecare releu sau siguranta.

Daca sunteti amabili sa ma luminati si pe mine cu acest acest opel astra v-as fi recunoscator....
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Verifica siguranta FE8(15A),posibil sa fie arsa... Firele din cuplele claxoanelor au culoarea: claxon tonalitate joasa,Maro si Maro/Alb; claxon tonalitate inalta,Maro si Maro/Alb(Maro/violet)... Nu exista releu de protectie,UCH face alimentarea claxoanelor...
  • mannyDTH

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc big_electro61 pentru raspuns , din intamplare ai si o schema a sigurantelor ca sa imi pot da seama unde se afla acea siguranta?
Din intamplare se potrivesc claxoane de la Astra g?

Inca o data multam big_electro61 pentru raspuns.Maine ma apuc de cercetat. Rolling Eyes
  • mannyDTH

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2016

  • Mesaj Privat
inca o data multumesc lui big_electro61 pentru ajutor , m-am apucat de cercetat si intradevar era siguranta nr 8 din panoul de sigurante de la motor (era lipsa).Am pu o siguranta noua , am incercar si mare surpriza , claxonul merge . Nu merge impecabil , ( se aude gajait, si este doar unul singur) dar se aude ceva acolo , pentru ca deja era sa ma buseasca un domn care iesea cu spatele dintr-o parcare si vorbea la telefon........Ca sa nu se antample asa ceva atrebuit sa opresc si scot capul pe geam si sa strig la el......(CREDETI-MA CA NU GLUMESC)
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut!
In trei ani am schimbat claxonul de doua ori la Opel Astra H. Pentru ca este situat aproape de sol intra pamant, apa, etc. Ce se poate face pentru a evita acesta problema? Multumesc anticipat.
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Poti cauta alta pozitie comoda de montaj(prelungirea instalatiei),in care sa nu ajunga apa,dar faptul ca sunt foarte putini ce se plang de pozitionarea claxonului din fabrica...,e un semn de intrebare...!
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
E mai incomod de "lucrat" la claxon datorita pozitiei incomode unde este amplasat. Totusi care-i cea mai usoara solutie pentru acces la mesterit? Ridicat masina pe cric, urcata pe rampa, etc..
  • ammazon

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Vã salut!
Am și eu o problemã și poate mã puteți ajuta cu niște sfaturi.
De curând mi-am cumpãrat un Astra H pe benzinã. Mã disperã însã la maxim claxonul. E stilul ãla de claxon cum aveau Daciile pe vremuri.
Pe mașina veche, tot un Astra H dar diesel, am douã claxoane care sunã superb.
Vreau sã pun și pe mașina recent cumpãratã douã claxoane la fel. Ideea este cã am o singurã cuplã.
Dacã leg ambele claxoane la acea cuplã va trebui sã schimb vreo siguranțã sau va rezista cea pe care o am în prezent?
Ce altã idee îmi dați? Mã enerveazã la culme când aud acel claxon.
Vã mulțumesc anticipat.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salut
Si eu tot doua claxoane am avut pe Astra H 1.7 cdti, erau marca Alpin, dar din nefericie s-au defectat
Acum nu stiu ce sa mai cumpar
  • ammazon

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Nu are nimeni nicio idee referitoare la problema mea, expusã mai sus?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ammazon a scris:Vã salut!
Am și eu o problemã și poate mã puteți ajuta cu niște sfaturi.
De curând mi-am cumpãrat un Astra H pe benzinã. Mã disperã însã la maxim claxonul. E stilul ãla de claxon cum aveau Daciile pe vremuri.
Pe mașina veche, tot un Astra H dar diesel, am douã claxoane care sunã superb.
Vreau sã pun și pe mașina recent cumpãratã douã claxoane la fel. Ideea este cã am o singurã cuplã.
Dacã leg ambele claxoane la acea cuplã va trebui sã schimb vreo siguranțã sau va rezista cea pe care o am în prezent?
Ce altã idee îmi dați? Mã enerveazã la culme când aud acel claxon.
Vã mulțumesc anticipat.
Varianta 1,e cu REC in portbagaj...,varianta 2,este fara REC. Dupa cum se vede in documentatie,se pot monta 2 claxoane fara nici o modificare,la varianta 2,iar la varianta 1,trebuie cautata iesirea din calculator(daca exista)...
  • ammazon

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos pentru rãspuns. Am varianta 1, cu REC în portbagaj.
Dacã totuși aș lega douã claxoane pe același circuit, aș risca sã ard ceva și sã am probleme serioase cu mașina?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
De ce iti place sa fii mai catolic decat Papa...! Respecta documentatia si o sa fie Ok,sau risca si o sa vezi urmarile...! Chiar daca stie ca nu e bine,romanul isi doreste un pic de rau...,da-i inainte!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR