Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,658
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cat a fost amenda ?
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
300 de lei si 150 in 48 de ore
  • AirborneSAS

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2013

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Hartie de la reprezentanta ca a fost omologata dimensiunea aia pe masina ta si cu aia te duci la RAR sa iti faca modificare in carte.

Eu am facut asta si tot au refuzat sa le treaca. Cica omologarea modelului a fost facut cu 15 si 16 inch. Alea mi le-au si trecut desi initial aveam doar 15 in civ. Acum in caz ca ma prind cu jentile de 17 sus sper sa ma scoat cu hartia de la Opel in care imi zic ca merge si cu 17.
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Cand am inmatriculat masina(Corsa D) in august 2011, am facut verificarea la RAR Bacau(cum se face cu toate masinile aduse de afara). Aveam montat pe masina anvelope de vara 185/70/14, iar ei in certificat nu mi-au trecut dimensiunile astea, ci doar 2 dimensiuni pe 15, si o dimensiune pe 16 ca acceptata.(tatal meu a facut rar-ul, eu am observat asta cand am cumparat anvelope de iarna) Acum in 2013 o sa fac RAR-ul, dar intre timp am schimbat rotile de vara cu unele trecute in certificat(195/55/16 cred). Cele de iarna au ramas 185/70/14, ce ar trebui sa fac sa nu am probleme la iarna, in cazul in care ma opreste politia?
Skip ads

  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
in certificatul de inmatriculare nu mai sunt trecute dimensiunile. politaiul habar nu are ce trebuie sa ai pe masina.
poti fi verificat doar de rar, daca sunt in control.

daca vrei sa fii musai legal, poti sa te duci la rar, si daca prin hartoagele lor iti gasesc ca poti pune acele cauciucuri, ti le adauga in cartea de identitate. sau te duci tu cu hartie de la reprezentanta opel ca sunt acceptate pe masina dimensiunile pe care le vrei.
sa mai ai la tine cartea de identitate a masinii, buletinul si 75 de lei.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La verificarea rar...înainte de înmatriculare, verifica si indicii de greutate si viteza ai anvelopelor? Am dileme mari...ca nu prea gãsesc ce scrie in ecc..sub 500ron/buc
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Poate gasesti sa imprumuti niste jante cu anvelope de iarna de la cineva din Valcea.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai vreau sa cumpar...ca oricum imi trebuie. Si vreau sa aiba dimensiuni corecte. Dar nu stiu daca se verifica si cei doi indici....
Skip ads

  • Ionut Lucian

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 A20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut.
Am fost oprit de rar in trafic " buzau, smeeni" si mia retinut talonul pt folie pe geamurile fata xenoane fara lupe . leduri pe pozitiie si stopuri fumuri. Masina asa am luato tre sa merg la rar pt redobandire talon. Exista cumva pe astra g stopuri fumurii din fabica ? Masina mea e varianta sport de echipare si nu par facute stopurile cu spray sau sa aibe folie pe ele?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,658
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Exista stopurile fumurii de pe echiparea NJoy, dar depinde de ,,cât de fumurii,, consideri tu ca ar trebui sa fie niste stopuri de spate de Astra G.
  • Ionut Lucian

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 A20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am sa le schimb si voi merge la rar pt redobandirea talonului. Si le voi arata stopurile ce au fost pe masina sa vad ce zic ei daca sunt legale sau nu . iar daca sunt legale voi acctiona pe cale legala agentul de politie si pe cel de la rar pt abuz in serviciu . sa se sature de luat taloane. Ps rarul in romania e cel mai drastic din toata europa daca ar fii dupa ei nu ai avea voie sa circuli cu masina mai veche de 5ani.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Poate sunt regulile mai stricte.... Ia incearca sa incalci vreo norma in Germania. Cumnatu a spalat pavajul pt ca avea niste scurgeri...10-15 picaturi de ulei, si l-au anuntat f politicos vecinii ca ar trebui sa spele uleiul ... ca se ia amenda la ei.
Skip ads

  • Ionut Lucian

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 A20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Opelino al-meu nu are pierderi de ulei si motorul e in parametri normali de functionare .noxe nu da peste limita admisa jocuri in durectie nu are cauciucurile sunt bune . Mai aveau putin si verificau si presiune la roti . nu au avut de ce se lega decat de xenoane . ereau stinse cand mau oprit . eream in localitate. Si de folia pebfata care e de 50%si stopurile pe spate . vroiau ceva . " nu r masina noua sa nui gasim ceva "asta a scapat agentul de la rar. Printre aluzii de poate dau si eu ceva . ledurile sunt albe nu colorate si tot sa legat de ele. Rarul mami lui dasta zic ca sunt de tot rahatul nu . sunt mai catolici decat papa si cu asta spun multe . P.s fost cu masina la rar care venise din afara cu euro 3 si ei mi-au trecuto euro 2 ce sa mau zic de rarul nostru.....?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR