Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • johndickson979

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut din nou.
Din pacate becurile de pozitie Mtec se ard repede...
O sa incerc si cele cu led indicate.
Dar am vazut pe link indicat ca sunt si unele Cree Led cu dublu filament si lupa, puternice, 50 w...
Oare or fi mai ok?...
Skip ads

  • johndickson979

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2017

  • Mesaj Privat
UPDATE: montat Creed Led 50W pe pozitii din linkul indicat anterior de alt user; se vad si functioneaza exceptional, montaj usor si fara probleme, nu am remarcat interferente sau sa se incinga, nu am martor in bord....
Recomand!

Ref faza scurta HIR2, am montat becuri Philips Extreme aduse din SUA, dar acum se vede f clar si la astea diferenta fata de lumina alba led....
inteleg ca ledurile pe faza scurta nu sunt prea ok, as incerca xenon dar un kit bun, am avut multe surprize neplacute in trecut....
  • IIvan
  • *
  • 8 mesaje
  • din 18 Mar 2018
  • Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Caras-Severin
  • IIvan

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2018

  • Mesaj Privat
[quote="Tibicsrb"]salutare,
am tot cautat pe net dar nu gasesc varianata de inlocuire a becurilor originale; cele de fabrica sunt HIR2 model care se gaseste doar la Philips cu vreo 120ron/buc. mie mi-ar place sa pun ceva mai albe, pentru un contrast mai bun/lumina mai buna...nu sunt tare incantat de puterea luminoasa a celor de pe masina, para ca bat mai slab ca pe masina veche (zafira A 2001).
din informatiile gasite becul de pe masina este halogen ..deci nu are masina Xenon. decat un far cu lupa Smile.

a mai schimbat cineva, a incercat variante?

Hir2 =HB4
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asta e diferenta dintre hb4 si hir 2 ..in america au becuri hir2 de la philips f bune ..insa in europa nu inteleg de ce nu reusesc sa ajunga !

Skip ads

  • johndickson979

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2017

  • Mesaj Privat
HB4 tb prelucrate putin (aiurea) ca sa se potriveasca pe soclu de HIR2
Ref HIR2 Philips din America, eu mi-am comandat asa ceva dar sincer nu sunt extaziat. Sunt doar o idee mai albe ca cele din fabrica.
Dar sa stii ca se gasesc OSRAM pe aceeasi idee in Romania, dar bnu merita, prea scumpe....
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salutare stie cineva daca pe modelul 2017 sunt tot HIR2?

Ajuta daca le fac poza?




  • Valianse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
laci99 a scris:Salut, ca si pozitie am pus Bec led W21/5W / 7443 -33 SMD 5630 12V- 24V cu lupa ALB. Functioneaza bine de 2 ani, ca si aspect imi place mult comparativ cu halogen "portocaliu" de fabrica....ca si info le-am luat de pe becleduri.ro.
La becul principal, am fost foarte nemultumit de puterea becurilor din fabrica. Un coleg din Germania, mi-a cumparat hir2 +20%, fara prea multa inbunatatire, am testat si leduri. La final am pus xenon. Daca aveti nevoie de detalii, sa imi spuneti.


Salut ! Cat te-a costat instalarea xenonului ca sa zic asa ? Vreun service anume ? Garantie la manopera sau ceva ? Ms anticipat
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
jupijohn a scris:Salutare stie cineva daca pe modelul 2017 sunt tot HIR2?

Ajuta daca le fac poza?





este h7
Skip ads

  • laci99

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut, am pus xenon singur în 5 minute. Balastul/ firele suplimentare au loc în blocul / corpul farului și am pus capacul circular peste. Practic dacã deschizi capota de motor nu se vede nimic diferit. O zi faina!
  • Valianse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salut si la multi ani ! Ms de raspuns insa aunt curios daca ti-a dat vreo eroare in bord faptul ca ai pus xenon sau daca ai schimbat becul pe pozitie daca ai primit la fel vreo eroare ca multa lume mi-a zis ca asa o sa primesc. Nici eu nu sunt multumit deloc de lunina produsa se becurile din fabrica , de acea lumina portocalie. De cand ai pus xenonul si de unde l-ai luat si cam cat te-a costat daca mai tii minte ? Am vzt niste baieti pe olx care vand si ofera si garantie si sunt undeva la 250-300 de lei.
  • laci99

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2017

  • Mesaj Privat
La multi ani Smile
Erori nu am avut nici la xenon nici la pozitie.
xenoane am luat de pe Ebay in 2016 era o varianta numita: "KIT XENON HID 9012 HIR2 SPECIAL OPEL ZAFIRA TOURER BALLAST SLIM ANTI ERREUR ODB " (am ales opiunile : 35W 4300K), acum am incercat sa caut nu se mai gaseseste exact produsul dar sunt multe alternative ... a costat cca 160EUR (am ales modelul mai sus mentionat pt. ca pe niste site-uri de zafira au confirmat ca sunt fara eroare, cum declara si vanzatorul respective ballastul era slim, montajul puteam face eu fara "mesteri"/cost si fara risc sa se vada fire/ballast la o verificare eventuala etc...in urma cu 2 ani nu prea gaseam in RO alternative cu ballast slim, si cam toti "mesterii" gaureau corpul farului si externalizau ballastul(se gaseau cele cu dimensiuni mai mari) deci costa bani in plus si avem risc ca sa se vada acea "externalizare" la o verificare.
atentie la temperature de culoare cand alegi + exista si cu putere de 55W. Sincer nu am mai studiat subiectul de atunci, dar sper ca cele descries mai sus sa ajute.
  • Valianse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Ai idee daca asa ceva ar fi ok ? Sunt bâtã pe partea asta si omul mi-a garantat ca nu primesc eroare si am si garantie la manopera si instalatie 6 luni parca. Nu stiu cum sa fac sa iti pun poza cu anuntul aici si cu detaliile din el...o sa dau copy paste...
Skip ads

  • Valianse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
nstalatiile BiXenon includ un mecanism de comutare intre faza scurta si faza lunga. Astfel veti putea beneficia de lumina xenon si pentru faza lunga.

Avantajele unor faruri/proiectoare echipate cu XENON HID:

- O instalatie de 35W Xenon HID produce de pana la 3 ori mai multi lumeni decat un bec halogen de 55W.
- Lumina mai alba
- In timp ce lumina halogen este galbena, lumina XENON HID are o culoare mai apropiata decat lumina produsa natural de soare.
- In cele mai multe situatii dificile de condus, precum noapte sau ploaie, aceasta combinatie de lumina mai alba si mai puternica permite un sofat mult mai sigur.
- Sistemele XENON HID consuma o cantitate semnificativ mai mica de curent din sistemul electric al automobilului dvs.
- Becurile XENON HID au o durata de viata de pana la 3-5 ori mai mare decat cele halogen.
- Masina ta nu va avea doar ultima tehnologie in materie de iluminare, ci va atrage si privirile celorlalti prin efectul luminos de exceptie

Kit-ul Xenon contine:

- 2 balasturi (ridicatoare de tensiune)
- 2 becuri xenon
- Cablaje de legatura
- Suporti de prindere
- Manual de instalare

Date tehnice:

- Voltaj la intrare in balast intre 9 si 16 volti
- Curent la intrare in balast 3.5 amperi
- Valoarea maxima la initiere sub 8 amperi
- Voltaj la iesire din balast intre 68 si 102 volti
- Putere la iesirea din balast intre 32 si 38 wati
- Voltajul de aprindere :23KV
- Durata de viata: 4000 ore
- Timpul de start: in 0.5 secunde ajunge la 40% din putere la 4 secunde ajunge la 100% din fluxul luminos
- Temperatura culorii : 6000 Kelvin
  • laci99

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2017

  • Mesaj Privat
salut, sincer nu pot sa iti spun daca e OK sau nu, insa am cateva remarci(din amintire):
- temperature culorii 6000k e un alb foarte "taios" adica are o tenta putin spre albastru(asta am vazut la un coleg/alta masina) si sincer mie personal nu imi place. poate tine si de evaluare subiectiva(iti propun sa studiezi aspectul/sunt si poze comparative/explicatii pe net).
- Cand o sa pui si becurile de pozitie ar fi "frumos" sa fie apropiate temperaturile de culoare cu xenon(la mine e o mica diferenta)
- la montaj ar fi interesant de vazut unde si cum iti monteaza ballastul. La ITP/verificare daca o sa se vada ceva?

ceea ce e de stiut/am aflat si eu e ca in cazul unei verificari amanuntite /ITP la RAR xenon fara spalator de far si sistemul de reglaj automat al ungiului(leveling) nu este acceptat.

O zi buna!
  • Valianse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pt info si drumuri bune si linistite sa avem Smile salutare
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc cmihai pentru raspuns.

Daca planuiti sa iesiti din tara cu masinile aveti sanse sa primiti amenzi usturatoare (citit tot pe forum) pentru xenoane (leduri) pe masini ce nu au fost prevazute astfel din fabrica...
  • Michnea

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira Tourer 2017 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salutare si LA MULTI ANI!.
Pe masina mea, Zafira Tourer C 2015 1.6 CDTI 136 CP, am faruri cu lupa si becuri H11 cu faza lunga si faza scurta. As putea sa le inlocuiesc cu acestea: https://www.emag.ro/set-2-be...1d9e4f1d0cb2f&X-Product-Id=35357316&X-Search-Page=1&X-Search-Position=0&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view
Mentionez ca la trecerea din zi in noapte sau pe timp de ploaie, foarte rau se vede cu cele de pe masina.
Sau poate exista cineva care a avut ca si mine si le-a inlocuit cu altceva mai bun poate sa imi spuna, sau o alta idee, tot este binevenit.
  • Valianse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Inteleg perfect problema ta , de asta vreau si eu sa le schimb. Aman schimbare pentru luna martie. Daca faci vreo schimbare asteptam poze si pareri. Numai bine
  • Valianse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Ai apucat sa le schimbi cu cele de pe emag ? Vreo diferenta ? Ms
  • Michnea

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira Tourer 2017 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Deocamdata nu fac nimic, am alte prioritati.
Numai ce am incaltat-o pentru vara, jante, cauciucuri, urmeaza niste senzori.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR