Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutari dragi colegi,

sunt in cautarea unui Opel Astra J, insa inainte sa caut modelul acesta eram aveam pata pusa pe Insignia, insa citind forumul am inteles ca sunt o multime de persoane cu Insignia care au schimbat motorul din cauza regenerarii filtrului de particule, pozitionat sub motor. Este vorba de motorul de 2 litri. Intrebarea mea este si motoarele de pe Astra J sunt aceleasi ca pe Insignia? Au aceleasi probleme sau doar dpf-ul de pe Insignia este montat neinspirat?
Multumesc.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E fix acelasi motor si fix aceiasi pozitionare a DPF-ului.
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
am inteles, deci si motorul de 1.7 si cel de 1.3 au aceasi pozitionare sau doar cel de 2 litri?
  • aditalpes

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
la 1.7 e sub caroserie nu sub motor ..... cred ca la 1.3 e la fel .
Skip ads

  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
am inteles, insa din ce am vazut majoritatea problemelor tot motorul 1.7 are cele mai multe topicuri cu probleme. Acu nu stiu ce sa fac, la ce sa ma uit imi place J-ul break dar mi-e sa nu ma lase in drum. Am acu in astra G care nu m-a lasat niciodata in drum de 9 ani de zile, parca as vrea o masina macar la fel de buna.Ce parere aveti, inspre ce sa ma orientez? Ma uitam si la Antara primul model acu nu stiu...
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Poti cauta motorul de 1.6 generatie noua care a inlocuit vechiul 1.7. Are cele mai multe topic uri pentru ca e cel mai raspandit, dar pe langa asta ar trebui sa fii atent si la cutia de viteza m32, la fel cu multe probleme inca de pe astra h.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Murderer27 a scris:am inteles, insa din ce am vazut majoritatea problemelor tot motorul 1.7 are cele mai multe topicuri cu probleme. Acu nu stiu ce sa fac, la ce sa ma uit imi place J-ul break dar mi-e sa nu ma lase in drum. Am acu in astra G care nu m-a lasat niciodata in drum de 9 ani de zile, parca as vrea o masina macar la fel de buna.Ce parere aveti, inspre ce sa ma orientez? Ma uitam si la Antara primul model acu nu stiu...

Nu se mai fac masini ca Vectra B si Astra G, care sa tina cu casa si sa nu te lase in drum. Poate ar fi o ideie mai buna sa-ti iei un J pe benzina, cu motorul cel mai fiabil pe care-l are Opel (cauta pe forum exact care e). Personal eu asa as proceda, daca e sa ma gandesc la ceva postEURO4 cred ca un motor pe benzina EURO5/EURO6 e o alegere mai inteleapta decat un diesel.
  • aditalpes

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
daca nu faci peste 1 000 km. pe luna...... .nu lua diesel !
Skip ads

  • dan73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un buget de 6-7000 euro si m-as orienta catre un opel insignia, dar dupa ce am vazut ce probleme are cu oringul, ma gandesc la un Opel Asta j.
Oare astra j are aceleasi probleme?
Masina va fi folosita mai mult in oras, as merge pe varianta pe benzina.
Ce m-ati sfatui sa aleg?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
1.6 aspirat.
Eventual, cu.GPL
  • dan73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2018

  • Mesaj Privat
1.6 aspirat e pe benzina?
Cat consuma in oras?
Intre Insignia si Opel Astra J ce imi recomanzi?
Astra J diesel are aceleasi probleme cu oringul ca si Insignia?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Diesel aspirat nu se mai fabrica de vreo 20 de ani!
Consuma 11-12% in oras.
La aceeasi bani, Astra va fi mai noua si in stare tehnica mult mai buna decat Insignia.
Teoretic!
Ar fi bine sa cumperi o masina cunoscuta sau sa apelezi la un prieten cunoscator in ale auto pentru a cumpara un sh.
In RO, peste 75% din sh-uri au probleme.
Skip ads

  • narcis10

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! Am de aproape 5 ani o astra din 2002 luata la mana a doua.De atunci am fãcut 100.000 km fãrã sa ma lase niciodatã . Problema e ca locuiesc în italia si nu mai pot merge cu nr românești... si m.a gândeam de ceva timp sa schimb masina pt siguranta familiei cu una mai nouã cumpãratã de aici cu nr it.
Caut o masina la fel de fiabilã ca cea pe care o am( astra g z16xe benzina) .
Din cate am citit cea mai fiabilã e astra j 1.6 benzinã aspirata . Credeti ca ar schimba daca ar fi cu turbina? Imi puteti zice parerile voastre?
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Orice componenta " in plus" risca sa se strice mai devreme sau mai tarziu.. La 1,5tone, cat are masina, iti dai seama se solicitata e turbina atasata unui motor de 1.4
  • narcis10

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Merci Andrei. Voi înainte sã cumpãrați o masina pe benzina faceti compresia motorului? Stiu ca e foarte importanta si dureazã doar 10 min. Sau e de ajuns sa o duc la opel sa o controleze? Stiu ca de multe ori nu e de ajuns doar km ci cum a fost întreținutã masina. Masina mea sigur are peste 350.000 km dar i.am fãcut compresia si pe fiecare cilindru e de 12.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
narcis10 a scris:Salut tuturor! Am de aproape 5 ani o astra din 2002 luata la mana a doua.De atunci am fãcut 100.000 km fãrã sa ma lase niciodatã . Problema e ca locuiesc în italia si nu mai pot merge cu nr românești... si m.a gândeam de ceva timp sa schimb masina pt siguranta familiei cu una mai nouã cumpãratã de aici cu nr it.
Caut o masina la fel de fiabilã ca cea pe care o am( astra g z16xe benzina) .
Din cate am citit cea mai fiabilã e astra j 1.6 benzinã aspirata . Credeti ca ar schimba daca ar fi cu turbina? Imi puteti zice parerile voastre?

Daca ai ceva timp sa caut pe forum problemele diferitelor motorizare o sa iti faci o idee clara asupra a ceea ce ar trebui sa achizitionezi. Daca mai poti cauta și pe alte forumuri, ar fi perfect. La 1.4 turbo, ceva probleme au fost pana prin 2012-2013 cu admisia subdimensionata, însã au rezolvat-o. Acesta este un motor aflat în exploatare de destui ani ca o simplã cãutare Google sa scoatã la ivealã problemele majore. Și 1.6/115 cp, am înțeles cã este fiabil, însã este cam asmatic pentru 1450 kg cat are caroseria. De 1.4/100 cp, ce sa mai vorbim.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR