Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • alexdinu05

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Detin un opel vectra c 1.8 16v Z18XE si de cateva luni am montat o instalatie de gpl, as dori sa stiu si eu cam la ce interval de km sa fac schimbul de ulei si ce ar trebui sa folosesc ulei GM sau Total quartz ambele 5w30 ?!
Skip ads

  • LMatincu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Eu folosesc GM.
  • haustic

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Eu schimb la 10.000 km (cei care mi-au montat instalația mi-au recomandat așa) și folosesc ulei Mobil 10w40 (5w30 îl manca prea repede). Și pe asta îl mãnâncã dar asta e, când cumperi mașinã cu 190.000 km și ești al 4 lea proprietar sunt și riscuri.😀. Acum am 250.000 km și 2 ani de când am instalatia gpl. Și totul e ok (atâta timp cât am ulei in portbagaj)!
  • DCiocan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2018

  • Mesaj Privat
salut colegi
la Lukoil se gaseste ulei pentru GPL este foarte bun si recomandat de cei ce monteaza
Skip ads

  • alexdinu05

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2018

  • Mesaj Privat
eu am masina adusa din germania sunt al doilea proprietar am 217000 si nu imi consuma gram de ulei, dar incerc pe cat posibil sa am grija de motor de asta si fac schimbul la maxim 10 000, nu sunt adeptul la uleiuri speciale pentru gpl sau bujii gpl chiar si cei ce mi-au montat instalatia mi-au recomandat bujii normale pentru motorul meu doar sa iau ceva de calitate si am pus niste NGK si la urmatoarea inlocuire o sa incerc ceva de la Denso pe iridium
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu, la aceiasi motorizare, Z18XE, 122cp, 90kw, tot cu GPL, am pus Motul 10W40 6100 Synergie, cu schimb la 8000 km. Motorul are 350.000 km. Mai completez intr.adevar 300-400 ml de la schimb la schimb...
Din ce am citit, nu neaparat pe aici, Motul ar fi superior uleiului GM sau Castrol, de ex. Dar, tot asa, din ceea ce am citit, Liqui Moly ar fi cel mai bun, dar e intr.adevar mai scump cu 30,40 lei (bidon la 5L), fata de Motul.
Ca masina e pe GPL sau nu, sunt povesti ca trebuie alt ulei sau alte bujii...
Eu pe viitor merg tot pe Motul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR