Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Count Porcula, am exact acelasi motor, A17DTR, pe un GTC din 2009. Sunt total de acord cu ce ai scris mai sus. Foarte fiabila, o am de aproape 4 ani, doar consumabile. Si eu am schimbat bujiile, si mie mi s-a infundat EGR de 2 ori. In rest......nimic! Ulei pun Liqui Moly. Am mare grija la curatarea filtrului . Eu am consum mai mic, dar locuiesc intr-un oras mai mic.
Skip ads

  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Va salut.caut sa cumpar si eu un opel astra h si as dori sa imi spuneti ce parere aveti despre urmatoarea masina.Nu cred ca are km real, dar nu reprezinta un impediment asta.Sa mearga bine e tot ce ma intereseaza.

https://www.olx.ro/oferta/op...enon-IDbCBH2.html

De asemenea, mentionez faptul ca intentionez sa ii pun o instalatie gpl.
Multumesc.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
1.Am auzit (multe) lucruri rele despre cutiile automate Easy Tronic de le Corsa.Nu stiu daca si la Astra sunt aceleasi probleme (daca e aceeasi cutie?)...Eu nu mi-as lua cutie EasyTronic.
2.Vanzatorul nu are prea multa scoala (face greseli de ortografie).
3. Nu are comenzi volan,nu are climatronic,pare sa aiba o banda alba,ciudata pe display (poate fi o reflexie de la lumina).
4.Atentie! nu stim ce motor are,dar unele motoare de 1.6 sunt maaari mancatoare de ulei.
In rest,pare ok
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Care sunt mai exact motoarele 1.6 care consuma ulei?Ce cod/coduri?Multumesc.
Skip ads

  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Am mai citit putin despre cutia automata pe astra si o sa renunt la ideea aceasta.Ce parere aveti despre urmatoarele masini:

https://www.olx.ro/oferta/va...port-IDb7WkW.html

https://www.olx.ro/oferta/as...ania-IDbAAev.html

De asemenea daca imi poate spune cnv care sunt motoarele pe benzina ce trebuie evitate.Ma refer la cele care consuma mult ulei, cum a zis colegul mai sus.Multumesc.
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Imi place a doua.Are windirect gpl pe ea.
Intre astra h 1.6 si 1.8 ce a-ti recomanda?Este diferenta mare de consum intre ele?


Ultima modificare facuta de Irynel la Joi 22 Nov, 2018 8:05 pm
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@Irynel

Pluseaza cu inca 1000-1500 si ia dupa 2008, cu motorul z16xer sau a16xer(euro 5). Plus ca primele serii au avut probleme cu CIM-ul.
Z16xep are probleme cu supapa din capacul culbutorilor - de aici consumul de ulei.
Personal nu m-as uita la alea aduse de samsari. Sunt sac fara fund de cele mai multe ori.
O astra h decenta si cu dotari se invarte intre 4000 si 5000€.
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Deci sa ma feresc de motorul Z16xep?
Skip ads

  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Nu neaparat, intrucat la baza e acelasi motor, dar sansele sunt mai mari sa gssesti un a16xer sau z16xer in stare buna, pentru ca sunt modele mai noi, imbunatatite.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Irynel a scris:Deci sa ma feresc de motorul Z16xep?

Z14XEP e un motor bun pe Astra H (distributie pe lant),dar are putere mai mica-90CP si sunt mai rare,mai putine la vanzare decat cele de 1.6.
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Care sunt motoarele de evitat?Ma refer la cele care consuma ulei.Bugetul meu este de aprox 3000-3500 euro.Multumesc.
  • Irynel

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Dupa ce am tot citit atat despre rentabilitatea si consumul pe benzina/gpl precum si problemele legate de consumul de ulei, cred ca o sa cumpar 1.7 cdti pana la urma.Am vazut ca au un consum ok atat pe urban cat si extra si nu par scumpe la intretinere.
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da' ai citit ca merita diesel doar daca faci peste 25-30.000 km/an?...si nu prin oras! Si vezi ca incep sa fie interzise in tot mai multe orase.
Daca faci 10-15.000 km/an (si oras),alegerea e ...benzina.
  • DragosGTC

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra OPC 2005 Z17XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Cea mai buna masina este cea pe care o gasesti la un pret bun pentru bugetul tau.
Aici, noi, iti putem da diferite sfaturi, dar aceste sfaturi reflecta experienta noastra cu un anume tip de motor.
Personal am un Z16XEP si sunt multumit. Are instalatie de gaz Prins si personal cred ca este o combinatie perfecta. Am mai intalnit posesori de Astra cu aceasta combinatie, 1.6 si GLP si sunt multumiti. Si da, consuma ulei, la 3000 de km pun jumatate de litru dar nu ma deranjeaza.
Cumpara-ti masina care iti place si care intra in bugetul tau. CU orice masina la mana a 2 a vei avea cate o mica problema. Asta e si ideea , sa ai din cand in cand cate o mica problema, vii aici, o partajezi, socializam si cautam solutii Smile
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Z16xep am de 10.000 km și nu a consumat ulei. Am schimbat doar sonda Lambda și tubul flexibil de la evacuare pe ea. Mașina are 200000 km la bord deja. Am mers in Germania dupã ea, deoarece in România am gãsit doar hârburi manarite, cu probleme gârla. Nu merita diesel decât dacã faci peste 35.000 km/an cu ea, și drumuri extraurban. Mentenanța la benzinare e mult mai ieftinã fata de diesel și nu are probleme scump de remediat
  • adystanley

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Vreau sa achizitionez si eu un Opel Astra H diesel. Care motor ar fi recomandat, cel de 80 cp sau cel de 100 cp? Nu ma intereseaza cine stie ce dotari pe masina, la ce pret s-ar gasi una cat de cat ok? Si ce probleme au aceste motoare?
  • adystanley

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Pareri despre masina asta?

https://www.olx.ro/oferta/astra-h-IDbMX9L.html

Ma duc sa o vad maine. Ce sa verific la ea, pe langa mersul motor, tablarie, urme de uzura?
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Daca tu vrei astra h in toate mintile lui la 1850€...
De la 3000 pleaca una cat de cat buna.
Anyway, ideal ar fi test in service.
  • adystanley

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Stiu ca pleaca, dar nu se mai merita banii pe o masina din anul 2005 diesel. Eu daca o cumpar azi cu 3000, una buna, maine o dau cu 2500, si peste 6 luni ma rog sa o dau cu 2000. Sunt patit cu investitul in masini bune.
Vreau sa o iau pentru munca, sa mearga.
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Pai aia zic, una la 2000 de euro n-o sa mearga. Mai mult cu capota deschisa o sa stea. Astra h diesel, mai ales 2004-2005, primele generatii, cu sute de mii de km la bord masluiti in mod sigur, nu stiu ce masina mai e.
Daca esti chitit pe astra h, in locul tau sa fiu, as face un efort si as alege un face-lift mai nou ca ani 2007-2008 cel putin, cu istoric (chiar luata din RO). Cele din primele generatii au probleme cu CIM, alternator, compresor AC, etc.
Dar fiecare face ce vrea cu banii lui. La 2000 de euro m-as orienta spre un astra G ingrijit. Acolo ai sanse mai mari sa gasesti o masina buna.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR