Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • RNY

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2014

  • Mesaj Privat
am sa fac schimbul. Cand a fost rece si mi se descarcase bateria la 12.1V,am pus-o pe redresor si apoi am bagat-o in casa la cald(28gradeC) . A stat 7 zile cu 12.6 tot timpul. Deci poate doar la rece face asa! Sa vedem,sunt curios! Mersi ,vorbim!
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
T.ion a scris:Releul K154... nu pare sa fie in Tablou.
Daca nu este in tablou unde este?
....

Pana la urma unde este pozitionat acest releu K154, la vechea zafira a mers bricheta portbagaj (aveam tablou cu sigurante mari) , la zafira actuala nu merge, am pus sigurantele si .....nu am curent pe bricheta din portbagaj.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
din ce vad eu din poza este undeva in interior sub bord unde este bara de sustinere a bordului. cel putin asa cred eu, nu da cu lopata daca nu este asa Smile am impresia ca este fie in spatele ceasurilor inspre panoul ignifug fie in spatele cutie si acte de la pasagerul din dreapta tot inspre panoul ignifug
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc, o sa incep sa desfac bordul Smile) sper sa nu mor inghetat Very Happy
Si daca stie cineva dimensiunile la amortizoarele pentru capota? Sau de unde se pot comanda?
http://archiv.langzeittest....k/haubenlifte.php
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

din prima poza mie imi pare a fi in spatele cutiei de acte, dar ziceti-mi si mie daca asta - k 154 - e responsabil cu bricheta din portbagaj (am masina din 2010 dar nu m-am uitat niciodata daca merge.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am gasit soclul pentru releul K154, in spatele tabloului de sigurante, dar cine imi poate spune un cod pentru el ?
Mentionez ca nu stiu sa citesc schemele electrice detaliate de mai sus.

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

in speranta ca poate te ajuta cu ceva eu cred ca acolo poate fi pus orice releu cu patru picioare, la 12 v. trebuie doar sa aibe notatiile de la picioruse 30 si 87 la piciorusele perpendiculare si 85 si 86 la cele paralele, cu contact normal deschis. releele astea sint ieftine si se gasesc peste tot.

piciorusele 30 si 87 sint contactul de forta, acolo trebuie sa vina firele groase din mufa iar cele paralele sint comanda, adica firele subtiri, dintre care unul este masa si unul plus comandat de undeva, vreun buton sau contactul cu cheie.

trebuie sa ai grija doar ca :

- 30 de la releu sa intre la 4 de la mufa
- 87 de la releu sa vina la 8 de la mufa
- 86 de la releu sa vina la 2 de la mufa
- 85 de la releu sa vina la 6 de la mufa

conform cu poza a 4 a de la colegul @T. ion acolo vin asa:

- in locasul 4 din mufa vine plus pe un fir rosu gros (RD2,5) din siguranta 33 de 20 de A, care este dat mai departe spre bricheta pe locasul 8 de la mufa printr-un fir alb - rosu gros (RDWH2,5). Asta se petrece cind pe firul subtire alb - rosu (rdwh0,5) care vine in locasul 2 de la mufa vine un plus comandat de undeva (pe schema aceea nu-mi dau seama de unde vine acest plus de comanda si in ce conditii - cu contactul pus sau fara contact).

trebuie sa vezi daca si firele din cabalj ajung in mufa ta cum am scris mai sus - > rosu gros in 4, albrosu gros in 8, albrosu subtire in 2 si celalalt - maroul - in 6 (ala e masa).

releul acela se va potrivi in mufa doar intr-o singura pozitie si vor ramine nefolosite locasurile celelalte ale mufei, la tine in poza se vad doar 4 fire.

daca vrei sa faci proba la rece, fara releu, poti pune un fir intre 4 si 8 si probezi la bricheta daca ai curent.

sa nu cumperi cine stie ce releu scump, merge orice releu ordinar la 12 v cu max 10-15 lei, dar sa fie cu 4 picioruse, cu contact normal deschis (NO - adica normal open) (eu stiu ca sint si cu contact normal inchis - NC - adica normal close) dar alea au alta notatie la picioruse.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult @gabimilo 1.
Acum am inteles, o sa ma duc sa fac rost de un releu si va spun daca merge bricheta.
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am gasit 2 relee, dar nu stiu daca sunt ceea ce trebuie.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Se pare ca sunt alti pini.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut

ala negru pare bun, imi pare ciudata dioda aia pusa in interior in paralel cu bobina dar nu are ce sa incurce, releele de care ziceam eu mai sus nu au acea dioda, eventual dai capacul lui jos si ii tai un piciorus diodei sau o dai jos cu totul, in mod normal nu are ce sa se intimple ori cu dioda ori fara. (3 si 5 sint forta si celelalte sint comanda).

la piciorul 2 de la releul negru ar trebui sa vina maroul tau de pe cablaj.

daca vrei poti face o proba la rece, daca ai aparat de masura, dai de pe baterie + pe piciorul 1 si minus pe 2 si cu aparatul de masura pus pe ohmi masori intre 3 si 5 sa ai continuitate dupa ce tacane releul. sa fii atent ca sa dai + obligatoriu pe 1 ca daca le inversezi + cu - se arde dioda.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sunt legaturile alfel la relee, am facut comparatie cu cel de pe masina mea cel verde,
In loc sa fie (puntea sau cum ii spune) intre pinii 30 si 87, la asta mov este intre 85 si 87, adica sunt alfel aranjati pinii, o sa ma duc mai pe seara sa caut unul pe o solenta, ca am inteles ca si culoarea trebuie sa corespunda ( verde, ca asa e mufa, probabil difera puterile), nu stiu de ce!
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ok, incearca asa cum ai zis.

mie releul mov (eu l-am vazut negru, dar ai dreptate e mov) mi se pare la fel cu cel verde, contactul de forta este la ambele pe pinii perpendiculari - 3 si 5 la mov si 30 si 87 la verde, ce difera pare ca cel verde are o rezistenta paralel cu bobina de comanda iar cel mov are o dioda paralel cu bobina.

la amperaj difera intradevar, movul duce 50 A (e mai tapan, are contacte mai bune, iar ala verde vad ca duce 30 A, important e sa nu fie mai mic de 20 A, ca atit duce siguranta, daca pui mai mic risti ca atunci cind pui in bricheta din portbagaj un consumator mai mare decit duce releul, contactele lui ( 30 si 87) sa nu reziste prea bine.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Gata am rezolvat, un releu de solenta, care are aceleasi specificatii ca cel verde GM.
Cel mov avea legaturile in cruce.
Acum merge si bricheta din portbagaj.
Multumesc de ajutor.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poate ii ajuta si pe alti il adaug si aici.
Pozitia releului K154 a scris colegul @taxi43edy mai sus si cu poze.

Verifica releul
- R10 cel verde.
- Sigurantele 28 si 33
Mai este unul releu cel din poza 2, daca il gasesti sa ii faci o poza clara sa stim si noi de cele doua unde sunt ascunse ca zona.
Se pare ca este deasupra torpedou pe bara de sustinere a bordului cred.
| vezi si in zona aceasta.

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Codul la releu este acesta 3447012 (03447012)

Este identic cu cel verde din tablou.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@T.ion da este acelasi releu verde ca cel din tabloul de sigurante, se afla in spatele tabloului de sigurante si este langa mufa de la DLR, langa coloana de directie.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Chiar este utila postarea de sus pusa de tine cu poze, si mai ales pozitia releului, astia ne pune sa cautam tot bordul.
  • mmmarynel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Multumim frumos, pentru postari, au fost de mare ajutor !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR