Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • ady_dinu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 X-16-XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2010

  • Mesaj Privat
vad ca nu merge link-ul, dar la acel link se poate da cautare T P M S Opel si va genera foarte multe rezultate pe diferite preturi, dar oricum mult mai mici decat ce avem noi.
Skip ads

  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ady_dinu a scris:vad ca nu merge link-ul, dar la acel link se poate da cautare T P M S Opel si va genera foarte multe rezultate pe diferite preturi, dar oricum mult mai mici decat ce avem noi.


Eu am luat de pe ebay din Europa senzori care sunt instalati pe masina si functioneaza. Daca tu insisti cu China te intreb si eu dupa mintea mea cum naiba sa fie niste senzori fabricati in UK (Schrader) vanduti in China pe aliexpress la un pret la jumatate?
  • ady_dinu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 X-16-XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Pe site-ul chinezesc sunt facuti de ei, dar intrebarea era daca se pot imperechea cu masina avandin vedere ca au frecventa 433 mhz si sunt universali, unii iar altii pentru opel.
  • MCatalin491

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Daca tot suntem la capitolul senzori , am si eu o intrebare.. despre alt senzor

Am o picatura de apa similara unui boloboc Smile) in senzorul de ploaie, e ceva normal Smile)? cum naiba a intrat acolo..
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Nu e apa , e chiar senzorul ! Razz Razz Razz Ca sa stai linistit iti pun o poza cu senzorul meu ( a fost folosita ca "dovada" pentru schimbarea carcasei camerei cu una model nou - se aburea locasul din dreptul camerei) . si carcasa tip nou, care are un burete izolator...
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
silvester a scris:Astazi au sosit senzorii - comandati ebay din Europa (locatie Italia zicea in anunt), dar pana la urma au fost expediati din Polonia. Sunt Schrader, made in UK, nu sint in tipla si nu au holograma GM, dar vanzatorul spune si par ca sunt originali Schrader si ofera 12 luni garantie.

Pret 80 euro plus transport 5 euro, total aproximativ 400 lei.

I-am testat pe masina si au mers imperecheati, dar nefiind pusi pe roata presiunea indicata a fost 0, dupa cum s-a spus si mai sus. Am pus poze cu presiunea existenta inainte de reinvatare, invatare cu senzorii noi si dupa o noua invatare cu senzorii actuali de pe roti.

Saptamana viitoare o sa ii si montez pe rotile de iarna (astept sa soseasca jentile) si va tin la curent.


Mai stii exact de unde ai comandat senzorii?Ai vreun link chiar daca a trecut ceva timp de la achizitie?Multumesc anticipat!
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!Am si eu o problema cu unul dintre senzori,mai exact cu cel de pe dreapta fata.Rulat cu masina doar pe asfalt si la un moment dat pe o portiune casetata cu ciment.Dupa ce pun contact imi apare un mesaj de genul sa verific presiunea in roti cu toate ca am facut acest lucru si am valori aproximativ egale in toate 4.In tot timpul rularii imi sta aprins simbolul de roata dezumflata (nu palpaie ci doar imi ramane aprins).Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?Trebuie sa restez ceva de pe bord?
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu e suficient sa fie egale, trebuie sa fie apropiate de setarea recomandata pentru presiune in anvelope pe care ai ales-o din meniu.
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
litian28 a scris:Salutare!Am si eu o problema cu unul dintre senzori,mai exact cu cel de pe dreapta fata.Rulat cu masina doar pe asfalt si la un moment dat pe o portiune casetata cu ciment.Dupa ce pun contact imi apare un mesaj de genul sa verific presiunea in roti cu toate ca am facut acest lucru si am valori aproximativ egale in toate 4.In tot timpul rularii imi sta aprins simbolul de roata dezumflata (nu palpaie ci doar imi ramane aprins).Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?Trebuie sa restez ceva de pe bord?


Ce setare ai ales din meniu (light, eco, max )? Setarea trebuie sa fie compatibila cu presiunea celor 4 roti, altfel ti se aprinde martorul !
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@mariocb Ai perfecta dreptate.Aveam 2.6 pe fiecare roada (care ar corespunde max) si selectat din meniu light (adica cea mai mica presiune).Multumesc inca odata pentru sfatul bun!
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
canan17ro a scris:Nu e suficient sa fie egale, trebuie sa fie apropiate de setarea recomandata pentru presiune in anvelope pe care ai ales-o din meniu.

Multumesc pentru sfat!
  • marius30

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salutare! Am o intrebare pentru cine ma poate ajuta: daca iau jante cu senzori de presiune deja montati de celelalt proprietar, pot invata senzorii pe masina mea? Sau daca au fost programati pe alta masina nu se pot reprograma pe masina mea? Multumesc!
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Se poate, dar iti trebuie dispozitivul din link http://www.youtube.com/watch?v=L7iy_z__axg
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
da, se pot reprograma

  • marius30

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc, baieti!
  • viomnick

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salutare !
Stie cineva sa-mi spuna daca senzorii de presiune de la Logan se pot monta si imperechea cu CB de la Astra K ? La forma sunt la fel, au acelas producator ( Schneider) atat doar ca sint inscriptionati Renault si nu GM.
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
litian28 a scris:
silvester a scris:Astazi au sosit senzorii - comandati ebay din Europa (locatie Italia zicea in anunt), dar pana la urma au fost expediati din Polonia. Sunt Schrader, made in UK, nu sint in tipla si nu au holograma GM, dar vanzatorul spune si par ca sunt originali Schrader si ofera 12 luni garantie.

Pret 80 euro plus transport 5 euro, total aproximativ 400 lei.

I-am testat pe masina si au mers imperecheati, dar nefiind pusi pe roata presiunea indicata a fost 0, dupa cum s-a spus si mai sus. Am pus poze cu presiunea existenta inainte de reinvatare, invatare cu senzorii noi si dupa o noua invatare cu senzorii actuali de pe roti.

Saptamana viitoare o sa ii si montez pe rotile de iarna (astept sa soseasca jentile) si va tin la curent.


Mai stii exact de unde ai comandat senzorii?Ai vreun link chiar daca a trecut ceva timp de la achizitie?Multumesc anticipat!

Salutare!Ma poti ajuta cu un link in privat de unde ai tu senzorii de presiune?!
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ii poti lua de oriunde. Eu i-am luat de pe OLX, originali GM. Totul e sa te asiguri ca sunt pentru Astra K.
Daca erai din Bucuresti, iti puteam recomanda o vulcanizare care vinde si programeaza pe masina ta senzori universali.
Poti incerca si tu la vulcanizari din zona ta. In ziua de azi aproape toate masinile noi (inclusiv Logan) au senzori, deci si vulcanizarile se adapteaza.
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@Batman Multumesc pentru raspunsul prompt.Am vazut si eu ceva anunturi pe site-uri gen Olx si o sa incerc sa vad ce iese.O zi buna!
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Batman a scris:Ii poti lua de oriunde. Eu i-am luat de pe OLX, originali GM. Totul e sa te asiguri ca sunt pentru Astra K.
Daca erai din Bucuresti, iti puteam recomanda o vulcanizare care vinde si programeaza pe masina ta senzori universali.
Poti incerca si tu la vulcanizari din zona ta. In ziua de azi aproape toate masinile noi (inclusiv Logan) au senzori, deci si vulcanizarile se adapteaza.

Poti recomanda in continuare, poate sunt si altii interesati Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR