Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • daninebunu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut bãieti, mai expun si eu o problema. Am problema cu cãldurã. Sa încep cu începutul. Acum un an, am mers fãrã lichid de racire (nu am senzor la vas si nu mi-am dat seama) si s-a ciupit garnitura de chiuloasa. Pana sa schimb garnitura, mi-a fãcut presiune si mi-a spart radiatorul si rãcitorul de gaze si îmi baga ulei în antigel. Am schimbat întâi caloriferul si rãcitorul apoi am fãcut chiuloasa cu tot cu planare.toate bune. Nu stiu dacã atunci fiind cald mergea caldura dupã ce am schimbat garnitura.Acum o luna am constatat ca nu îmi baga bn caldura. Am fost la niste mecanici mi-au schimbat caloriferul din bord si. Pompa de apa ca avea niste paleti rupti. Cand am luat-o baga cald la relantiu, masina mergea de câteva ore si când am întrat în ea era f cald. Am oprit caldura. Zic gata merge. Dupã o sãptãmânã neumbland la cãldurã am dat vãzut ca baga doar la accelerare. Am fost si am bãgat otet în ea si am schimbat termostatul. Am mers vrei 50 de km pe a2 si apoi am pus antigel. Când am ajuns la bloc era o mazga de ulei în vas. Ca o spuma si iesea de pe retur. Eu zic ca e din circuitul de rãcire ca e mizerie si otetul a curãtat un pic. Am spãlat vasul. Am fost la un service si a zis ca e înfundat circuitul. Am observat acolo ca nu vine nici apa pe retururi. Întrebare :, de unde vi. Retururile? Unul stiu ca din radiator. Celalalt? Nu stiu. Dupã o sãptãmânã nu i-au dat de cap. Au schimbat iar termostatul. Au spãlat cu flsuh de câteva ori. Acum. Când o tin peste 2000 baga f bn cald la 3000 frige. (Tin sa precizez ca nici aeroterma din bord nu cred ca functioneaza ca nu mi se pare ca împinge cum trebuie aerul.) La relantiu baga un aer calai. Si sesizez ca furtunul de retur se mai rãceste de fata cum e cel de tur. Si am observat ca apa pe retururi nu îmi vine. Apa în vas e rece dupã un drum de 40 de km prin oras. Adicã retururile erai cãlai spre reci. Am tinut-o la renalriu 4-5 mi. Accelerata si apoi m-am uitat, sa vad dacã vine si nu venea. Ce sa fie? Pompa de apa nu e buna? Calorifer din nou înfundat cu spuma din aceea de ulei. Garnitura sau chiuloasa dusa? Daca stiti un mecanic bun in Bucuresti. Va rog sa îmi spuneti
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR