Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Unde ai gãsit jante de tabla pe 17?
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Cosmin ai pm
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Mulțumesc!
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am decis in cele din urma Dezent TD + Hankook 17....
Skip ads

  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
cosmin_b a scris:Salut! Nimic concret, doar bâjbâieli. Direct la Opel ro n.am întrebat. Dacã dai email și reușești sã obții un rãspuns, te rog sa dai de veste și pe forum. Mulțumesc


Salut Cosmin. Nu am reusit sa ajung inca la dealer, dar le-am dat un email si m-au sunat ei.
Din ce mi-au comunicat verbal, e doar o strategie de marketing faptul ca ofera IntelliGrip doar cu 18" OPC.
Spun ei ca sunt suportate toate dimensiunile de roti listate in COC / CIV, iar sistemul va detecta el automat toti parametrii.

Am cerut si o oferta de jante pe 16" de la ei. Sa vedem ce ofera ..

Spor
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Mi se pare ca jantele de 16 de origine au o toleranta mai mare fãrã de etrier. Eu am primit oferta de 483 lei pt o janta tabla 16 de la dealer...Exista magazine online cu preturi msi mici pt jante de origine. Pãrerea mea e ca masina ãsta e fãcutã pt Jante 18....ca estetica.
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Sigur ca da. Arata foarte bine pe 18", dar cel putin iarna, prefer siguranta. Si jante/cauciucuri de iarna pe 18 chiar nu se merita ..
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am primit și eu în cele din urma CIV și am constatat cu surprindere ca în carte sunt trecute doar dimensiunile pe 17...Indiferent de unde luați roti nu uitați ca se pot obține reduceri suplimentare...Peste 10%..Eu zic ca merita încercat....
Skip ads

  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
andrewzro a scris:Sigur ca da. Arata foarte bine pe 18", dar cel putin iarna, prefer siguranta. Si jante/cauciucuri de iarna pe 18 chiar nu se merita ..

Ai dreptate. Si eu am reflectat mult intre estetica si practica. Peste tot pe unde am citit se spune ca iarna este bine sa ai balonul la cauciuc ma mare, deci inaltimea cat mai mare si implicit janta mai mica. Asa ca am ales varianta practica, cea recomandata si cu un pret net inferior celor cu jante mai mari. Sunt mai mult decat multumit de alegerea facuta.
Chiar am vrut sa iau jante de tabla, dar cum diferenta de pret era mica (de nici 100/janta), am preferat din aliaj.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Nu știu dacã pt iarna se recomanda talon mai mare....Eu știam ca e bine ca rotile de iarna sa fie mai înguste pentru ca suprafața de contact cu solul sa fie mai mica și aderența mai buna...Iar ãsta presupunea jante mai mici. Dar in cazul nostru jantele de 16 și 17 folosesc anvelope cu aceeasi latime, de 215....Deci dacã ai jante de 17 vara singurul motiv de a folosi jante de 16 pt iarna e cel financiar....Jantele de 16 aduc si avantajul unul talon puțin mai mare care cred ca reduce presiunea pe suspensie. În schimb dezavantajul pt 16 e dat de distanta mica fata de etrier fata. ..Iar iarna zapada sau gheata dinu interiorul jantei poate preduce ceva deranj în condițiile date.
  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pregãtitã pentru iarna
Jante pe 17 de pe un Peugeot 407. Preț jante 800 RON
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Arata foarte bine. ..gasesti pe olx capace pt ele...
Skip ads

  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ms, am gãsit la un magazin de piese din oras.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
bazate a scris:Nu știu dacã pt iarna se recomanda talon mai mare....Eu știam ca e bine ca rotile de iarna sa fie mai înguste pentru ca suprafața de contact cu solul sa fie mai mica și aderența mai buna...Iar ãsta presupunea jante mai mici. Dar in cazul nostru jantele de 16 și 17 folosesc anvelope cu aceeasi latime, de 215....Deci dacã ai jante de 17 vara singurul motiv de a folosi jante de 16 pt iarna e cel financiar....Jantele de 16 aduc si avantajul unul talon puțin mai mare care cred ca reduce presiunea pe suspensie. În schimb dezavantajul pt 16 e dat de distanta mica fata de etrier fata. ..Iar iarna zapada sau gheata dinu interiorul jantei poate preduce ceva deranj în condițiile date.

Normal ca si factorul financiar a contat cel mai mult. Pentru 17'' mai scoteam 1000 lei. Jante Dezent TD 16'' cu anvelope 215/70/16 cu accesorii (inele si prezoane): 3100 lei

  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut!
Am trecut si eu la bocanci, cu toate cã nu eram chiar în sandale😉. Am trecut de la rotile cu jante de aliaj de 18 " + ContiCrossContact LX2 M+S la jante de tabla de 17" + Falken Eurowinter HS01. Costuri:
- 1000 lei jantele
- 1630 lei cauciucurile
- 100 lei capace roti 17”
Am pãstrat pezoanele originale, cu toate cã saibele joaca libere si nu arata chiar bine. Dacã nu puneam capace, mã gândeam sã pun prezoane pt jante de tabla.
Cateva impresii:
- am frânat cu cauciucurile din fabrica pe o portiune cu gheatã, a intrat ABS, dar masina s.a oprit. Nu cred cã sunt chiar rele, dar nu.mi dau seama cum ar fi fãcut fatã în conditii de zãpadã.
- Falken urile au un alt zgomot de rulare, nu pot sã.l descriu. Initial, mi le umflaserã tare si simteam masina mai rigidã decât cu rotile de 18. Am redus presiunea si acum e cu totul altceva.
- când am trecut pe roti de 17 nu s-a activat niciun martor prin bord. Am GripControl, nu l-am folosit nici cu jantele originale nici cu cele de iarna.
Voi reveni cu impresii dupa ce voi merge prin zãpadã.
  • DRD
  • **
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut Cosmin,

Și eu am pe mașina ContiCrossContact LX2 M+S - R18 și GripControl, crezi ca aceste anvelope all season nu se descurca pe zãpada (moderatã)? M-am gândit ca dacã aleg GripControl am anvelope all season și scap de alte cheltuieli ulterioare.
Sunt sigur ca un cauciuc dedicat winter e mai bun decât all season. Dar sunt curios cum se descurca ContiCrossContact LX2 M+S.

Bafta
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Eu as zice cã meritã încercat sã mergi o iarna cu echiparea standard și pe urmã tragi concluzia. Pe mine m.au speriat mai mult cei de pe forumul de Peugeot 3008 care spuneau cã au avut anumite dificultãți la urcarea unor pante.
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare

Pana la urma m-am hotarat si am pus si roti de iarna, chiar daca aveam all-season.
Am mers pe 215/70 R16.
Jante tabla + Dunlop WSP5 SUV 3P MSFT + Capace + Prezoane pt tabla .. 3100


Sistemul Intelli-Grip nu se plange. Pot selecta in continuare modurile zapada/nisip/noroi/etc ..
Sa vedem cum o fi cand chiar e zapada / gheata pe strada.

Spor
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Eu am montat jante tabla 17 si anvelope Hankook 302. Cu capace roti, prezoane si montaj a ajuns 3340.
Multumit de zgomot si comportament.
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Pentru cine e interesat sã vadã cum arata pezoanele originale cu jante de tabla:

Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR