Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Aurelian.

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, am o problema foarte enervanta si scarboasa in acelasi timp in sensul ca mi-a intrat (din nou) un soarece in masina, iar mirosul este insuportabil. Am gasit un pachet de servetele si niste chitante roase in torpedou, iar prin masina cam peste tot am gasit urme de mizerie, rahat + pipi de soarece.
Nu stiu inca cum o sa-l prind insa va rog sa-mi spuneti pe unde a putut intra in masina avand in vedere ca am mai avut o vizita similara si toamna trecuta. Vreau sa acopar toate gaurile pe unde ar putea intra in masina, asa ca va rog frumos sa ma ajutati in identificarea acestora. Masina este o vectra c facelift combi.
Multumesc.


Model: Vectra
An fabricatie: 2006
Cod motor: Z19DTH
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Prindere:
-mecanicã, bilitã/cursã/capcanã ”omologatã” sau home-made;
-chimicã, ”omologatã” sau home-made (dacã ai aptitudini);
-electronicã, asta chiar în scop profilactic.
Amãnunte tehnice cred cã gãsesti, unchiul Goagãl le (cam) stie pe toate...
Cât despre acoperirea tuturor gãurilor prin care s-ar putea strecura apelpisitul, cred cã e un desiderat aproape imposibil, la ce aptitudini de insinuare are...dar meritã sã încerci!
  • Aurelian.

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e asa de greu sa acopar niste gauri. Aptitudini si vointa (impusa de eveniment) am insa nu detin o schema sau alt fel de informatii cu privire la eventualele spatii sau orificii pe unde ar putea intra astfel de dihanii in masina.
Deci banuiesc ca se urca pe una din roti, pe arc, amortizor dar mai departe....
  • quick

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2018

  • Mesaj Privat
In mod normal nu are pe unde dar sunt oarecum cu risc zonele de trecere in habitaclu a instalatiilor mai ales daca se umbla la mansoanele lor si nu se mai fixeaza corespunzator (ori face omu' diferite adaptari/modificari si ii scapa acest aspect din vedere). Mai poate fi vorba si despre o scurgere portbagaj care e mai distrusa.

Uneori intrusul in astfel de cazuri e ajutat chiar de catre "gazda" masinii care ori lasa vreo usa deschisa langa o zona de risc (magazii, soproane) ori chiar el il pune pe invadator in masina cu ocazia unor haine ambalate destinate transportului (de ex)
Skip ads

  • Aurelian.

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Exclusa varianta cu usa deschisa sau sa bag lucruri dubioase in masina deoarece masina sta in strada si nu bag chestii ciudate in ea deoarece am 2 copii mici si incerc sa tin masina cat de cat curata.
Deci ramane varianta acelor scurgeri de la portbagaj sau orificiilor din peretele de foc.
Aveti cumva ceva scheme, link-uri sau alt fel de indicatii ca sa identific aceste scurgeri si orificii ?
  • quick

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Nu ai nevoie de nici o schema ci doar sa ai acces vizual sub masina (adica o rampa/elevator) si la peretele de foc si faci verificari. Daca soricelul a gasit un loc de intrare si tu il vei gasi.
Presupun ca vrei sa rezolvi problema intr-un mod practic si nu doar la nivel teoretic.
  • Aurelian.

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Crede-ma ca in astfel de situatii nu ptea imi arde de teorie, iar faza mai nasoala e ca nu am rampa sa vad ce este pe dedesubt. Mai cercetez ca probabil sunt singurul cu vectra c in aceasta situatie.
Stima.
  • quick

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Eu am inteles ce doresti tu dar pana obti acea schita se poate sa dureze.
Tu crezi ca te-ar ajuta o schita cu caroseria goala pe care sa apara toate orificiile prevazute de constructor...
Mergi la un service, explica-le problema si roaga-i sa te ia "peste rand" 10 minute pana ridici masina pe elevator pt studiu si eventual acasa definitivezi infundatul accesului soricei.
  • intexitwc

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pe sub aripa!
La mine am gãsit cablu de la semnalizarea laterala ros, a întrat la filtru de aer (și asta ros) dar nu apucat sa între în mașinã.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR