Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • thor4ever

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
si mie mi se pare ca se aude un scartait usor cand trec peste denivelari sau borduri, in stalpul de la sofer.se poate rezolva ceva?
Skip ads

  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Incep prin a-mi cere scuze pentru intarziere, a trecut 1 an si aproape jumatate.
Opelul e masina sotiei, eu ma urc foarte rar in ea. Fiind si din 2008, nu s-au efectuat decat revizii anuale si inlocuiri de consumabile. (La Hyundaiul meu am avut 2 reparatii pe garantie inainte de a implini 2 ani)
Fac precizarea ca scartaitul aparea NUMAI cu mai mult de 2 persoane (luasem o pereche la un eveniment, persoane mai pline, doamnele in fata, sotia e persoana de 60 de kg, eu de 85)
La service au uns si balamalele si inchizatoarele (piesa care tine portiera inchisa pe partea opusa balamalei)
Cu toata naclaiala, nu am avut o rezolvare clara. La G&P au tras de ea in fel si chip, insa scartaiala nu era genul care apare la impinsul caroseriei (masina e destul de grea, arcurile destul de tari iar amortizoarele franeaza si ele balansul). Nu se auzea de la portiere sau de la stalpi, ci clar de undeva dedesubt.
Ideea cu protectiile amortizoarelor mi se pare de explorat (doar sa incerc sa le gresez si sa ascult daca mai scartaie dup-aia, ca la mana...)
Sotia nu s-a mai plans (merge mai mult singura) si eu am neglijat acest aspect...
Vorba colegului, dam muzica mai tare si cedeaza el (scartaitul) psihic...
Bafta!
  • sergiu.romanessi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema si aici. Detin un Corsa D in 3 usi si la denivelari sau cand urc vreo bordura scartaie. Eu unul aud acel sunet pe la bancheta undeva si exclud ca ar putea fi ceva tehnic. Voi da si eu cu spray sa vad rezultatul si revin cu un raspuns.
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema ca asta. Se aude un fel de scartait in spate in amandoua partile (stg, dr.) indiferent cate persoane sunt in masina.
Se aude la denivelari mari.

Am postat un video din afara masini, in timp ce o miscam. Poate recunoaste vre unul din cei priceputi
http://www.youtube.com/watch?v=1Wav4bNqhk0

Mersi
Skip ads

  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Bucsile de legatura intre puntea spate si sasiu , incearca sa le gresezi si daca nu se mai aude zgomotul stii ce ai de facut.
  • viorel_munt

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Zgomotul poate veni de la tampoanele amortizoarelor. De aceea la umezeala zgomotul dispare. Cat despre zgomotul cauzat de balamalele usilor - aceasta este o alta problema cunoscuta pentru acest model.
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai chestiunea e ca zgomotul se aude si pe ploaie si pe soare.
Iar daca e de la balamale ce e de facut? doar lubrifiate cu ceva tip vaselina?
De la haion nu e ca am mers cu el deschis si tot asa face.
  • viorel_munt

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2010

  • Mesaj Privat
I. Raman la ideea ca zgomotul apare din zona tampoanelor amortizoarelor spate, in cazul in care apare atunci cand ai persoane pe bancheta din spate.
II. Pt balamalele usilor fata ( pt ca aici este frecventa mai mare de aparitie a scartaitului ) - sunt idei postate pe forum, vaselina sau banda aplicata periodic.

P.S.:
Atentie la gresarea bucselor - contactul intre cauciuc si vaselina deterioreaza structura acestuia. Nu e solutie pro. Daca totusi vrei sa incerci te sfatuiesc sa aplici doar vaselina siliconica.
  • barskyionel

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2010 -
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu am folosit WD 40 am dat pe suspensia spate dreapta si cam ce mai e pe acolo, si nu mai am probleme.
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La scartaitul pe fata rezolvarea este ungerea sau schimbarea bucsilor de bara stabilizatoare cu unele cu tesatura interioara
Un fel de plasa din ata de cusut pantofi
Aceasta se duce si odata dusa bucsa lustruita ca si bara , tot lustruita ,produce scart
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR