Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • marrud

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Pana acum nu am fost interesat de subiectul acesta, dar o data cu achizitionarea unei masini noi vreau sa aflu mai multe pareri.
Am citit pe internet ca dupa spalare masina trebuie neaparat uscata pentru a nu ramane pete de la apa pe ea.
Pana acum am spalat doar o data masina noua la o spalatorie, si mi-au uscat-o cu o laveta din piele de caprioara.
Am citit din unele surse ca laveta din piele de caprioara nu ar fi foarte buna si cel mai bine ar fi sa se foloseasca laveta din microfibra..
Ce parere aveti? Stiti site-uri de pe care se pot comanda lavete de calitate?
Am mai citit ca nu e foarte bine sa stergi masina ca sa nu zgarii lacul si cel mai bine ar fi doar sa aplici laveta pe masina si sa absorbi apa cu ea, apoi sa storci si sa continui procedura pana la uscarea completa.
Cum procedati voi?
Multumesc.
  • quick

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Lasa frate ca asa e la inceput, bibilesti orice rahat de musca ...cu timpul insa te mai linistesti Smile

Pielea de caprioara e un mit de pe vremea comunismului iar un set de microfibre costa. Ok, daca speli masina mai rarut, nu prea le simti dar am vazut fanatici cu spalat zilnic !

Povestea asta cu spalatul e o intreaga industrie, gasesti forumuri dedicate pt detailing.

Cu toate astea iti spun cum fac eu care nu ma omor dupa aspectul de bibelou. Consider interiorul sa fie curat pt ca e cartea mea de vizita si e vorba si de sanatate, cu exteriorul "cand apuc" Smile

- pt ca vorbim de tabla si de cavitati ale caroseriei unde apa patrunde usor si iese mai greu (in special iarna) , cu cat mai rar spalatul exterior, cu atat mai bine.
- ultima data am fost la spalatorie acum vreo 5 ani. Cand l-am vazut pe nenea ala ca imi freaca pragurile cu aceeasi "caprioara" cu care ulterior a dat pe usi, parbriz sau capota, am zis "multumesc, altu' in veci"
- spuma activa pt spalat e o porcarie toata ziua, deci de evitat
- cand ajung in curte la tara dau un jet pe masina pt "inmuiera" jegului dupa care intr-o galeata cu apa trantesc niste sampoane sterpelite din baie (Jonshon pt copii e cel mai valabil dar merg si sampoanele anti-matreata sau cu extract de urzica) Smile
- aplic usurel apa samponata cu o perie auto cu par moale
- revin cu furtunul cu apa si peria moale incepand de sus in jos, ultimele fiind pragurile si jantele
- inca o clatire cu jet si aia e.
- lasat la scurs vreo 15 minute
- apoi luat la zvantat masina cu un prosop flausat (furat si asta din baie si "facut" pe veci pt masina) si gata
  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR