Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • Marsera

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Adrian03, ceea ce spui tu în legãturã cu senzorii este total fals. Deoarece m-am confruntat cu aceastã problemã, am început sã cercetez. .....si evident, am aflat cã senzorii la crossland x NU sunt pe jante. Ce sã vezi, sunt langa ABS. Și nu sunt de unicã folosința, cum spui tu. Problema mea se rezolva simplu, daca aș fi stiut, prin resetarea unui buton.
Deci, Adrian03, cand vrei sã ajuti, fã-o, dar fãrã sã spui falsuri. Sunt convinsã cã tu nu ai un Opel Crossland x.
Skip ads

  • Adrian03

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@Marsera Eu am spus doar ce mi-au comunicat cei de la Opel. Daca am gresit atunci imi pare rau. Chiar parea ciudat ca nu mi s-a aprins nici un martor pe bord, caci azi mi-am schimbat si anvelopele si jentile.
Daca tu spui ca nu am Opel Crossland inseamna ca asa o fi. Tu stii mai bine, nu ?
  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare ,

ieri am testat versiunea de 81 CP si de 130CP . Tinand cont de faptul ca am un diesel de 150CP diferenta dintre cele doua ca putere nu mi s a parut UAU .In schimb motorul de 81 este mai zgomotos la relanteu .La consum cea de 81 afisa media 9.5L/100 ( media de viteza 12km/h) iar cea de 130 7.5L/100 ( media de viteza 65km/h) .Am de gand sa achizitionez una de 81 . Ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii pentru acest motor ? ( consum , probleme , etc )
  • Adrian03

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@Geo60 pentru sfaturi legat de cele 2 motorizari iti recomand sa ceri parerea si pe forumul softpedia la sectiunea Opel Crossland, sunt mai multi utilizatori acolo de 81cp care te pot sfatui.
Eu iti recomand motorizarea de 130cp, mai ales ca ai un diesel si stii ce inseamna sa ai putere la o masina. Si o Corsa are mai multi cai putere ... Eu am varianta de 120cp, diesel, de la Crossland, au schimbat motorizarile si acum maximul e 102cp pe diesel (MT).
Skip ads

  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles.Ms de sfat.Doatarea aceia de identificarea a semnelor de circulatie este doar pentru limitarile de viteza? ( in timpul testarii doar acelea erau afisate)
  • Adrian03

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dotarea de care spui (cu semnele de circulatie sau limita de viteza) cred ca e standard pe toate motorizarile. Asta daca nu cumva te referi la Head Up Display care se plateste.
  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ma refer la cea standard...
  • Adrian03

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E doar pentru viteza ...
Skip ads

  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.Am reusit sa dau drumu la comanda pentru un crossland .Are cineva manualul de utilizare in limba romana? ( l am gasit pe cel in engleza dar unele expresii nu le inteleg Sad ).Mersi anticipat.
  • CCI70
  • *
  • 8 mesaje
  • din 03 Jan 2019
  • Crossland X 2018 HN02
  • Bucuresti
  • CCI70

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018 HN02
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut Geo60.
Manualul il gasesti pe pagina Opel Romania.
https://www.opel.ro/content/...ro_3_20170706.pdf
  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare ,

Mersi mult.
  • Vally62

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut.
Am achiziționat în august 2018 un Crossland X 1,2 , 240 cp. Turbo
Sunt foarte mulțumit😉😄. Se comporta foarte bine la drum😉. Consum mediu 6,8 l/km.😄
Recent am schimbat cauciucurile de vara, m-am uitat dupã senzorii de presiune roti și nu am vãzut nimic.
Știe cineva cum aratã și unde sunt dispuºi? Pe valve nu erau😕
Skip ads

  • eLgin

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Vally62 a scris:Salut.
Am achiziționat în august 2018 un Crossland X 1,2 , 240 cp. Turbo
Sunt foarte mulțumit😉😄. Se comporta foarte bine la drum😉. Consum mediu 6,8 l/km.😄
Recent am schimbat cauciucurile de vara, m-am uitat dupã senzorii de presiune roti și nu am vãzut nimic.
Știe cineva cum aratã și unde sunt dispuºi? Pe valve nu erau😕


Scuze de offtopic, dar 240 cp? Shocked
  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Nu are senzori de presiune, detectia rotii care pierde aer se face indirect, prin masurarea numarului de rotatii, cu senzorii ABS de la fiecare roata. Daca e o diferenta mare, roata aia are pana.

Cred ca e vorba de un Crossland de 130 CP. 2 e dupa 1, 4 e dupa 3, iar 0 e in capat de tot pe tastatura.

Cum schimba cutia la acest Crossland de 130 CP?
  • Vally62

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2018

  • Mesaj Privat
eLgin a scris:
Vally62 a scris:Salut.
Am achiziționat în august 2018 un Crossland X 1,2 , 240 cp. Turbo
Sunt foarte mulțumit😉😄. Se comporta foarte bine la drum😉. Consum mediu 6,8 l/km.😄
Recent am schimbat cauciucurile de vara, m-am uitat dupã senzorii de presiune roti și nu am vãzut nimic.
Știe cineva cum aratã și unde sunt dispuºi? Pe valve nu erau😕


Scuze de offtopic, dar 240 cp? Shocked


Scuze.
130 CP

  • Vally62

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2018

  • Mesaj Privat
ews a scris:Nu are senzori de presiune, detectia rotii care pierde aer se face indirect, prin masurarea numarului de rotatii, cu senzorii ABS de la fiecare roata. Daca e o diferenta mare, roata aia are pana.

Cred ca e vorba de un Crossland de 130 CP. 2 e dupa 1, 4 e dupa 3, iar 0 e in capat de tot pe tastatura.

Cum schimba cutia la acest Crossland de 130 CP?


Mulțumesc de informație Smile

Cutia schimbã vitezele silențios dar cursa este cam lungã.
  • eLgin

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Vally62 a scris:
eLgin a scris:
Vally62 a scris:Salut.
Am achiziționat în august 2018 un Crossland X 1,2 , 240 cp. Turbo
Sunt foarte mulțumit😉😄. Se comporta foarte bine la drum😉. Consum mediu 6,8 l/km.😄
Recent am schimbat cauciucurile de vara, m-am uitat dupã senzorii de presiune roti și nu am vãzut nimic.
Știe cineva cum aratã și unde sunt dispuºi? Pe valve nu erau😕


Scuze de offtopic, dar 240 cp? Shocked


Scuze.
130 CP


Nicio problema, dar ca voiam si eu la Grandland caii aia Very Happy
  • istudcpr

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Salut colegii,
Am dat comanda de un crossland de 130 de cai si trebuie sa imi vina pe la sfarsitul lui iunie. Intrebarea este daca toti au acele zgomote la cutie si daca cineva a reusit sa rezolve problema?
Masina e ok cum arata si ca si spatiu mi s-a parut cea mai ok din gama ei.
Va rog, daca se poate, sa mai lasati impresii ca sa stiu la ce sa ma astept si ce sa urmaresc cand o iau din showroom.
Din ce am reusit sa vad la test drive este ca nu imi place cotiera deloc si schimbatorul are cursa lunga dar nu am simtit sa faca probleme la schimbare sau sa se auda zgomote.
Va multumesc.
  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
La drivetest, daca masina are peste 1000 km si nu are zgomot, atunci probabil ca nici nu va avea.
Zgomotul nu apare imediat, ci in jur de vreo 7-800 km. De rezolvat nu se poate, cel putin la noi, unde Opel spune ca zgomotul este normal. Vezi daca smuceste cand schimbi 1-2 si 2-3. Daca da, sigur o sa apara si zgomotul, daca nu smuceste, cel mai probabil ca nu va avea problema asta. In locul tau as renunta la a cumpara motorul de 130 CP si m-as orienta spre cel de 110 CP, eventual cu cutie automata. De fapt as renunta la ideea de a cumpara Opel, pur si simplu. Totul e perfect si in regula pana cumperi masina. Daca ai probleme, sigur nu fac obiectul garantiei, e vina ta, sau nu-s de fapt probleme.
  • kopoola

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2016 .
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Bunã ziua.
Sunt nefericitul posesor al unui crossland x , 99 cai.
Tin sa mentionez ca sunt primul roman care a fãcut contract pentru acest model ( 19.05.2017), cu 3 zile înainte de lansarea oficiala în România.
PROBLEME :
* directia trage puternic dreapta ( am anuntat la 200 km , au încercat sa rezolve..... pe la.5000 km..... problema persistã )
* la 5000 km , discurile frânã spate uzate ca la 100000 km, multiple santuri .
* cu motorul la ralanti, se aude un gajait, când apãs ambreiajul dispare zgomotul !
Cei de la DI-BASS PLOIESTI spun ca totul este ok cu masina.
VÃ ROG, dati - mi un sfat, Cum pot rezolva problemele. .... în august iese din garantie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR