Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • STYNKY

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salutare !
Colegul Furnal , ai condus si noaptea ( la drum lung) ?
Eu m-am gandit sa pun niste becuri mai ,,luminoase,, .... ! Sunt in stadiu de informare !
Impresii si comportament al masinii daca se poate ....
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Dupa un an si jumatate (se implinesc pe 21 decembrie) si aprox 25.000 km pot sa spun ca mi-as dori o lumina mai puternica pe faza lunga. Cea scurta e ok, mult peste media masinilor in care am mers pe timp de noapte, dar faza lunga.. lasa de dorit.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:9 ore este un timp excelent pentru un drum Ploiesti - Oradea - Bucuresti!👍


Eu nu am inteles ca l-ar fi facut, dus-intors, dintr-o bucata. Cu atat mai putin in 9 ore...😲

Salut, Tai-Pan!👋
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
.abc
Skip ads

  • FURNAL

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:9 ore este un timp excelent pentru un drum Ploiesti - Oradea - Bucuresti!👍


Dus a fost într-o zi, iar întors în altã zi Smile.
Am un prieten in Germania, neamț, și spunea cã acolo ar fi fãcut dus-întors în 9 ore pe aceasta distanțã Smile
@STYNKY: Am condus și noaptea, și da, și mie mi se par slabe farurile. Cred cã voi schimba și eu becurile cu ceva mai bun, mai ales cã avem lumini de zi, așadar nu mergem mereu cu luminile de întâlnire aprinse, și nu se vor arde foarte repede. Tata la Logan folosește Philips XtreemeVision +130 de câțiva ani și schimbã o pereche pe an, daca nu chiar mari repede.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Putin exagerata afirmatia neamtului..... dar numai putin.... erati la un sprit?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Legat de confortul scaunelor standard, dupa un drum Venetia -Timisoara (1013 km) 11 ore cu mici pauze incluse, cu plecare la 7 dimineata, nu am avut nici cea mai mica durere de spate, desi am mici probleme de sanatate (scolioza).
In schimb, am avut picioarele putin amortite, dar ... nu le poti avea chiar pe toate🤔
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Scaunele AGR ar fi putut sa te ajute in cazul tau....
prin reglarea inclinatiei sezutului si extinderea acestuia pentru gasirea unei pozitii comfortabile...
Nu erau pe lista mea de prioritati, dar acum, ma bucur ca le am
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Da, asta cu siguranta! Reglajul inclinatiei sezutului este de vis. Am avut pe Vectra si nu aveam probleme sa-mi amorteasca picioarele, indiferent cat de mult conduceam, deoarece sustinea "bucata" de picior pana la genunchi.😂
  • FURNAL

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2018

  • Mesaj Privat
jupijohn a scris:Putin exagerata afirmatia neamtului..... dar numai putin.... erati la un sprit?


Cam așa ceva Smile In orice caz, 9 ore Ploiești-Oradea e destul de mult. Sã nu mai spun cã am plecat la 4 dimineața, cã altfel aș fi prins si aglomerația de pe Valea Prahovei Smile

Legat de scaune, și mie mi-a amorțit piciorul stâng, dar la fel mi se întâmplã si in alte mașini dupã un drum lung. Însã, în rest sunt excelente. Și eu am cifoscoliozã.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Dupa un an si jumatate (se implinesc pe 21 decembrie) si aprox 25.000 km pot sa spun ca mi-as dori o lumina mai puternica pe faza lunga. Cea scurta e ok, mult peste media masinilor in care am mers pe timp de noapte, dar faza lunga.. lasa de dorit.


intr-o seara am vazut un opel astra J si am ramas uimit de cat de slabe are farurile cu halogen cu becuri stock: erau ca niste lumanari galbene.
ptr cei care doresc mai multa lumina noaptea recomand sa monteze becuri philips xtreme vision sau osram night breaker si bineinteles sa regleze farurile bine, ptr ca daca bat prea jos tot nu vor vedea nimic
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Mie unul mi se pare ca faza lunga bate multumitor pentru a merge linistit cu 140km/h (chiar mai mult...), iar cea scurta, pentru a vedea, bine,acceptabil (in conditiile in care nu esti orbit de cei din fata), la 80-100km/h, atunci cand te intersectezi pe un drum neiluminat.
Foarte adevarat ce spun colegii, ca ar fi si mai bine cu extra-lumina, dar eu consider ca se poate conduce bine, in limitele legale de viteza, cu becurile stock. Asta daca nu conduci in fiecare noapte in extraurban...
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Pentru o vizibilitate buna, exista led H7 canbus .
https://[link invalid]/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjzs522w5XfAhVP5ZoKHXgVDJEYABABGgJsbQ&ae=1&ohost=www.google.ro&cid=CAESEeD2qa0r6ccrM6DHb7yup35s&sig=AOD64_3Pqd_BzldHbfv9pIxcR9cSynCr2Q&q=&ved=2ahUKEwj2spe2w5XfAhXGfywKHR6VBIsQ0Qx6BAgPEAE&adurl=https://www.emag.ro/set-becuri-tehnologie-led-h7-6500k-8000lm-model-ovs2-h7-canbus-ovs00235/pd/D7XNPHBBM/%3Fcmpid%3D69854%26gclid%3DCj0KCQiAurjgBRCqARIsAD09sg_vKIcWSnJ54cqcjfwIqKsV_B_5yldCPOK5Ps3Ua0ZIpAA_mFqTFLUaApJrEALw_wcB
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Sunt legale becurile led in faruri destinate pentru becuri cu halogen?
Fasciculul de lumina poate fi reglat in asa fel incat sa nu fie "imprastiat pretutindeni" si sa nu ii orbeasca/deranjeze pe ceilalti participanti la trafic?
Sau acestea sunt chestiuni neesentiale, important este sa "faci ce vrei"?
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Total de acord cu Tai-Pan..chiar nu suport xenonul/ledul pe farurile care nu sunt prevazute pentru asa ceva. Pacat ca nu se aplica legea mai serios in aceasta situatie.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Legal in locul halogenului trebuie pus doar halogen. Nu poti inlocui halogen nici nici cu led, nici cu xenon.
Risti ca la itp sa revii, iar la intalnirile cu echipaje mixte politie + rar/arr sa ramai fara talon (si ca sa-l iei inapoi, faci o vizita la RAR)...
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Oricum sunt pline drumurile de "xenonisti".🤬
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. Atata timp cat kiturile de xenon sau cele led au omologare de la RAR pentru a se monta pe farurile destinate becurilor cu halogen, nimeni nu are ce sa le faca, vor circula in continuare fara probleme. Eu nu am auzit pe nimeni sa se planga ca i-a fost suspendat certificatul de inmatriculare pentru xenoane.
Seara buna
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:
Cosmin95 a scris:Dupa un an si jumatate (se implinesc pe 21 decembrie) si aprox 25.000 km pot sa spun ca mi-as dori o lumina mai puternica pe faza lunga. Cea scurta e ok, mult peste media masinilor in care am mers pe timp de noapte, dar faza lunga.. lasa de dorit.


intr-o seara am vazut un opel astra J si am ramas uimit de cat de slabe are farurile cu halogen cu becuri stock: erau ca niste lumanari galbene.
ptr cei care doresc mai multa lumina noaptea recomand sa monteze becuri philips xtreme vision sau osram night breaker si bineinteles sa regleze farurile bine, ptr ca daca bat prea jos tot nu vor vedea nimic

Salut! Ai vazut (din afara) sau ai mers cu acel Astra?
Eu unul vad foarte bine cu ele noaptea si merg destul de mult in aceste conditii, mai ales extraurban. Asa cum a spus si Emil, se poate rula in maxima siguranta cu ele la viteza mare.
Probabil acel Opel pe care l-ai vazut tu avea becuri si mai ieftine decat cele originale, sau poate am eu simturile prea ascutite, asa cum zice Tai-Pan Smile)

In schimb, faza lunga lasa de dorit!😑
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am vazut din afara ca pieton. oricum perceptia este diferita ca pieton si ca sofer.
si eu am recomandat sa monteze becuri cu halogen absolut legate, nu xenoane sau led-uri sau alte tampenii.

mihai1983 a scris:Salutare. Atata timp cat kiturile de xenon sau cele led au omologare de la RAR pentru a se monta pe farurile destinate becurilor cu halogen, nimeni nu are ce sa le faca, vor circula in continuare fara probleme. Eu nu am auzit pe nimeni sa se planga ca i-a fost suspendat certificatul de inmatriculare pentru xenoane.


cine te-a mintit pe tine ca becurile cu xenon sau led montate in faruri cu oglida sunt legale?
ia monteaza-ti asa ceva si mergi la un service serios sa faci ITP-ul si vezi cum te trimite ala la plimbare.
iar ca nu ai auzit de cazuri de suspendare certificate e ptr ca politia nu isi face treaba si prefera sa stea cu radarul in boscheti.

cand vine cate unul cu becuri cu xenon chinezesti, cu led-uri sau cu te mai miri ce naiba de ma orbeste, ii dau un flash cu faza lunga (cu xenon de fabrica) si sincer se simte miros de retina arsa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR