Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Avem incaltari de iarna Smile
Skip ads

  • CLD_PH

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Am montat si eu rotile de iarna ieri. Sincer ma asteptam sa fie mai zgomotoase decat cele de vara, dar spre placuta mea surprindere, nu e cazul. Smile
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Vã spun din experiențã gennti și cauciucuri de iarnã cele mai bune sunt cele pe 17 adicã 225/55/17 și nu cauciucuri ex pireli 225/55/17 xl nu xl sint rigide trebuie flexibile normele pe timp de iarnã și încã o chestie fiind rigidelor mai ales iarnã cînd este și frig și amortizorul lucreazã la rece suspensie este mai rugina și uzezi mult bucsile la bascule
  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salutari! Are cineva idee daca senzorii de presiune trebuie reprogramati?
Skip ads

  • CLD_PH

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Senzorii originali de Opel nu trebuie programati. Cine stie ce s-o intampla cu chinezariile de pe net. Masina mea a recunoscut automat senzorii de pe rotile de iarna. Mai mult, de cand am trecut la roti de iarna, una dintre rotile de vara a devenit rezerva (e in portbagaj adica) si se pare ca sistemul care gestioneaza senzorii e destul de precis incat nu o citeste / nu o incurca cu vreuna dintre rotile de pe spate.
  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
dupa cat timp ti-au aparut valorile? eu am mers vreo 3 saptamani fara senzori, ieri i-am montat, am rulat vreo 20 km. in carte scrie ca trebuie sa lasi masina oprita 20 de minute, apoi sa rulezi 10 minute. am lasat masina oprita mai mult timp.. sa fie asta cauza? mai spunea cineva ca trebuie sa dezumfli putin rotile si sa le umfli la loc...? am luat senzorii de pe ebay din Polonia. tipul zicea ca a vandut multi si ca nu a auzit sa fie probleme, cica inclusiv el are B si a montat tot aceiasi senzori...
  • CLD_PH

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Eu mi-am schimbat singur rotile vara / iarna. Dupa ce am terminat, m-am spalat pe maini si am plecat cu masina pentru ca ma grabeam sa iau pe cineva. Presiunea era deja pe display. Asta-vara, atunci cand am ajuns in tara cu rotile de iarna am montat una de curiozitate, ca sa vad cum arata pe masina. Cu ocazia asta am indepartat roata de vara pe care am inlocuit-o temporar la vreo 10-15 m de masina, special ca sa vad daca se citeste senzorul de pe roata noua, iar valoarea noua de presiune a aparut instantaneu pe display.
  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Hmmm, eu am mers fara senzori vreo 3 saptamani, si imi apare "service tyres monitoring system". Dupa ce am montat rotile de iarna, fara senzori, cred ca mai mult de 100 km inca imi arata valorile de la rotile de vara..
in carte scrie asa:

"Dupã schimbarea roþilor sau a poziþiilor roþilor, autovehiculul trebuie sã rãmânã staþionar aproximativ 20 de minute pentru ca sistemul sã recalculeze. Urmãtorul proces de rememorare dureazã maximum 10 minute de condus în intervalul de viteze de 40 pânã la 100 km/h. Evitaþi neîncadrarea în acest interval pentru perioade lungi de timp. Dacã este posibil, folosiþi un drum de þarã sau un drum similar pe care este posibil condusul continuu. În timpul procesului de rememorare, se poate
afiºa $ sau valorile de presiune pot apãrea în Centrul de informaþii pentru ºofer. Dacã apar probleme în timpul procesului de rememorare, se afiºeazã un mesaj de eºec în Centru de informaþii pentru ºofer.W va clipi timp de 60 de secunde, apoi va lumina continuu. În acest caz, repetaþi procesul de memorare. Menþineþi autovehiculul staþionar timp de aproximativ 20 de minute, apoi conduceþi din nou timp de 10 minute, aºa cum se descrie mai sus."

propozitia "Evitati neincadrarea in acest interval......" ma pune pe ganduri...La mine sta martorul aprins in continuu...
Skip ads

  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutare! In curand voi pleca intr-o mini vacanta de sarbatori, in afara tarii. Cum masina nu este dotata cu roata de rezerva, ma gandeam sa achizitionez una de dimensiuni reduse (in cazul unei pene mai urate, nu stiu cat ma pot baza pe acel kit cu spuma), pt a economisi ceva spatiu pt bagaje. Folosesc acum jante pe 17, si cauciucuri 225/55/17. Este careva care a achizitionat astfel de roata de rezerva sau imi puteti da ceva sfaturi referitoare la dimensiunile pe care trebuie sa le aiba rezerva slim? Multumesc anticipat!
  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salutari! Cred ca roata slim trebuie sa fie tot de 17. vezi sa cauti chitul cu cricul inclus. stiu ca la reprezentanta costa in jur de 200 euroa, am intrebat asta-vara. eu am optat pentru asigurare asistenta rutiera, valabila 15 sau 30 zile in tot UE, costul este 50 lei. sunt si alte tipuri de abonamente
poti vedea aici un exemplu
https://www.a24assistance.ro...-si-servicii/c-1/
  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Victor, iti multumesc pentru sfaturi. In cazul in care nu voi avea posibilitatea sa achizitionez rezerva slim in timp util, voi opta pt varianta cu asigurarea!
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Pe mașinã am genți de 18 și cauciucuri 245/45/18 roata de rezerva este de fier și cauciucul 225/55/17 cu cric și cheie.As trece la genți de 17 de fier pentru iarnã dar aici un prea se gãsește .Nu renunț la 18 ptr varã
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca ar fi de "fier"... n-ar fi bine... Smile
poate de otel...
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Da de oțel .mã intereseazã pentru iarnã pa 17
  • valentin90

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Buna seara! Am si eu o intrebare am o insignia din 2014 2.0 sri si am jante pe 19 dar nu am roata de rezerva am tot cautat pe 19 dar nu gasesc as vrea slim datorita spatiului! Imi poate recomanda cineva unde gasesc ?
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut vezi ca insignia a vs insignia b >2017, au alt PDC și Et deci sigur nu o sa se potriveascã 2014 cu 2017!
  • valentin90

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Asta stiu dar nu gasesc pe 19 asta este problema!
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Pe 19 gãsești în afarã de cela de 2.0 benzinã
  • valentin90

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Am tot cautat dar nu gasesc pentru ca vreau slim pe 19 eu am jantele originale pe 19 ! Dar din ce am mai citit cuca ar fi bune cea de 17 dar nu prea cred!
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am cumparat si eu al 2-a set de jante , din pacate is identice cu cele de pe masina . am vrut sa cumpar alt model dar noroc cu un neamt de pe ebay care m-a atentionat ca nu merg pe insignii cu frane brembo. cu toate ca-s dimeniunea corecta scrie pe www.opel-accessories.com scrie " Not suitable for vehicles with Brembo brakes."
jantele (pt 245/45 18 ) is 8,5 J x 18 5 x 115 si au costat 480 euro + 80 transportul din DE.
senzorii i-am luat separat , 99 euro setul +30 transport tot din DE. codul pt senzorii originali e GM # 13597645.
trebuie sa fie 433 MHz si cu inscriptia 4D !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR