Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Front fog lamps pus present pe true...
Skip ads

  • Molnar catalin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suedia
  • Masina: Vectra 2000 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sau not present > present
Daca stii ceva engleza de baza...
Nu ai cum sa gresesti...
  • Molnar catalin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suedia
  • Masina: Vectra 2000 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Maine dimineata se face prezent si opcom si am sa vad ce si cum.ms mult,
Skip ads

  • florinf33

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare, opelisti. Am si eu o problema cu un tablou de instrumente, i-am lipit ledul si rezistentele pentru farurile de ceata si am activat cu opcom, dar nu functioneaza . Marturisesc ca dupa operatiune , le-am verificat din nou (lipitura si polaritate) si nu am gasit nimic anormal. Masina in cauza este Vectra C, an 2005, 1.9cdti. Pe de alta parte am probat un alt tablou de instrumente pe masina si a functionat corect. Ce as putea fi? Va multumesc anticipat....
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sigur ai pus led-ul cum trebuie? Sa nu cumva sa-l fi pus invers din greseala...
  • florinf33

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2016

  • Mesaj Privat
A fost verificat de cateva ori, si comparat cu alte placi, ca sa fim siguri. Acelasi lucru l-am facut si cu rezistentele. Acum ma gandesc ca poate fi Op-comul de vina ( cateodata se mai gaseste cate un tablou cu care sa nu functioneze) sau sa fie din firmware si tabloul respectiv sa nu fie compatibil cu aceasta functiie.






  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Atat timp cat a mers programat in instrumente ca prezent, sunt de parere ca trebuie sa se si aprinda daca are rezistentele si e montat corect si nu e ars.
Dupa ce l-ai lipit pe placa, ai incercat sa-l aprinzi cu un multimetru?
Se poate sa se fi ars in momentul montarii pe placa... Am patit sa ard led-uri smd la montare pe placa...
Inca ceva, mi se pare ca ai pus led cu 4 pini... Vezi ca la led-urile cu 4 pini doar unul e catod, ceilalti 3 sunt anod. Daca lipesti 2 si 2 pe aceeasi parte nu se va aprinde niciodata.
Echivalenta pinilor pentru led-urile smd cu 4 si 2 picioare (cele cu 3 sunt mai rare dar se gasesc):

Si astia pot sa difere uneori, cel mai bine testezi led-ul inaintesa-l montezi...
Am avut intr-o serie de 100 de leduri 3 bucati care erau invers si 2 arse... De atunci testez orice led inainte sa-l montez dar si dupa...
  • florinf33

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Deci ledul nu este cu 4 pini si nu este nici ars , nici pus invers , pentru ca din momentul in care am postat anuntul , l-am mai verificat de 2 ori .
  • florinf33

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2016

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:Atat timp cat a mers programat in instrumente ca prezent, sunt de parere ca trebuie sa se si aprinda daca are rezistentele si e montat corect si nu e ars.
Dupa ce l-ai lipit pe placa, ai incercat sa-l aprinzi cu un multimetru?
Se poate sa se fi ars in momentul montarii pe placa... Am patit sa ard led-uri smd la montare pe placa...
Inca ceva, mi se pare ca ai pus led cu 4 pini... Vezi ca la led-urile cu 4 pini doar unul e catod, ceilalti 3 sunt anod. Daca lipesti 2 si 2 pe aceeasi parte nu se va aprinde niciodata.
Echivalenta pinilor pentru led-urile smd cu 4 si 2 picioare (cele cu 3 sunt mai rare dar se gasesc):

Si astia pot sa difere uneori, cel mai bine testezi led-ul inaintesa-l montezi...
Am avut intr-o serie de 100 de leduri 3 bucati care erau invers si 2 arse... De atunci testez orice led inainte sa-l montez dar si dupa...



Voi tine cont de experienta ta si voi schimba ledul, dupa care voi comenta rezultatul. Ma astept sa fie doar asta , pentru ca nu stiu ce as mai putea sa ii fac. Iti multumesc pentru sfaturi si voi reveni cu detalii...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=FjLLKAtoPYI
daca ai un multimetru incearca sa testezi LED-ul dupa montare, sa verifici ca se aprinde...
  • florinf33

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Problema ledului pentru farurile de ceata a fost rezolvata, una dintre rezistente avea o lipitura rece. Dupa ce am lipit din nou rezistenta, ledul s-a aprins fara probleme. Multumesc inca o data colegului de forum Jgyprime pentru ajutorul acordat. Drumuri bune
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR