Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Domnilor,
in UK deja este in desfasurare o rechemare in service pentru toate modelele Astra K diesel si cu cutie manuala. din cate am inteles este vorba de o pierdere de presiune in circuitul de franare atunci cand se apasa usor si constant pe frana. (spe exemplu cand stai la semafor si tii piciorul pe frana, pedala se va duce treptat mai jos decat pozitia initiala. Lucru ce l-am observat si eu pe masina mea pe benzina )

Mai jos avei comunicatul trimis unui posesor de Astra K din UK.

Morning Everyone, I would like to give you an update.

COMMUNICATION
Constant quality controls revealed that, on MY 2016-18 Astra equipped with the combination of both a diesel engine & manual transmission, if the brake pedal is applied slowly and constantly, the customer might experience a reduction in braking power and an extended pedal travel. However, under general circumstances, including emergency braking, the system operates as designed.

We have already started to contact customers and the “MY Brand APP” will be updated in the week of December 17th to reflect that a campaign is pending for affected vehicles.

So to clarify:
• All LHD and RHD MY 2016-18 Astra equipped with the combination of both a diesel engine & manual transmission are affected
• We are in the process of preparing & deploying the related campaign in all European countries where the Astra is being sold
• The “MY brand APP” will reflect this open campaign in the course of the week from Dec 17th onwards

"
Skip ads

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La fel facea pedala de frana la fosta mea Corsa D, diesel, MT, MY2007. Un coleg de serviciu, avand masina identica cu a mea, a remarcat si el fenomenul. Amandoi am facut reclamatie in garantie, dar ni s-a spus ca nu e nici o problema, “asa face toate”.
N-a fost nici o campanie de rechemare la vremea aceea.
  • Manuel79

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2016

  • Mesaj Privat
N-ai sã vezi rechemare... Sad Chiar dacã e vorba de siguranțã
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am gasit mai multe informatii. Sunt in engleza, dar asta nu cred ca e o problema.
http://www.onlystuff.eu/aut...-2018-15580.html/
Skip ads

  • moulon

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Eu am primit prin posta instiintarea de rechemare 18-C-120_E181803130 Astra K - Sistemul de ambreiaj si de frânare, de la Departamentul de relatii cu clientii al Radacini Motors SRL, de unde am luat masina.
Mi-a aparut aceasta rechemare si pe aplicatia de mobil si pe my.opel.ro. Faza interesanta e ca sun la reprezentanta din Craiova pentru programare si cel de acolo zice, dupa ce ii dau VIN, ca la el nu apare nimic despre rechemare. "Si crezi ca am sunat eu ca am visat azi noapte de rechemare?", i-am zis. Apoi mi-a facut o programare, neuitand sa mentioneze ca daca e cazul sa nu mai vin, o sa ma sune.
Deocamdata am o programare pentru 22.01 si o sa va anunt ce se mai intampla atunci.


  • redlancer

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Nu toate k-urile. Doar cele in combinatia motoare diesel + schimbator manual fabricate intre 2016-2018 inclusiv. La cei din anglia/germania daca masina pica primul test, e oprita in service pana ce se schimba piesele. Problema e ca piesele vin in 2-3 saptamani cel putin. Pana atunci ceri masina de schimb pe cheltuiala opelului bine-nteles. Si a mea a fost programata pt rechemare la inceputul lui februarie.
Ceea ce nu e sigur pana acum, daca nu pica masina primul test va avea in viitorul indepartat(cand vor fi suficiente piese de schimb) componentele schimbatate sau nu?!
  • moulon

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Asta ramane sa vedem.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
redlancer a scris:Nu toate k-urile. Doar cele in combinatia motoare diesel + schimbator manual fabricate intre 2016-2018 inclusiv.

Nici eu nu am primit notificare de rechemare, desi masina indeplineste conditiile (motor diesel + transmisie manuala) si fabricata in ultima luna din 2018. Mai asteptam si vedem daca se intampla ceva.
Skip ads

  • redlancer

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Ai cont my opel? Adaugi masina dupa seria de sasiu si iti apare la rechemari daca e afectata de vreo rechemare. In caz ca nu, poti rasufla linistit.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Da, am facut si cont si nu apare nimic
  • redlancer

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Probabil a fost construita cu piesele bune 😀
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
redlancer a scris:Nu toate k-urile. Doar cele in combinatia motoare diesel + schimbator manual fabricate intre 2016-2018 inclusiv. La cei din anglia/germania daca masina pica primul test, e oprita in service pana ce se schimba piesele. Problema e ca piesele vin in 2-3 saptamani cel putin. Pana atunci ceri masina de schimb pe cheltuiala opelului bine-nteles. Si a mea a fost programata pt rechemare la inceputul lui februarie.
Ceea ce nu e sigur pana acum, daca nu pica masina primul test va avea in viitorul indepartat(cand vor fi suficiente piese de schimb) componentele schimbatate sau nu?!


Salut!
in ce consta "primul test"?
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@ Teitei
Step 1 – Which should be completed immediately - check braking system and replace the hydraulic fluid in the system.
Step 2 – Upon subsequent notification, replace all affected components.
Both Steps 1 and 2 will be carried out free of charge by any Vauxhall Retailer.
For Step 2 we are currently ensuring sufficient parts are available to rework your vehicle and will send you a second letter as soon as the parts are available to advise you of next steps.
Detalii:
https://www.astrakforums.co....p?f=11&t=5387
https://www.astrakforums.co....p?f=11&t=4272
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
https://www.promotor.ro/masi...-franare-17839999
  • RCopenhagen

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am verificat vin in aplicatie si nu era mentionat nici o rechemare, am sunat la radadacini si mi-au confirmat ca am rechemare.Am fost programat pe 29.01.2018 pentru etapa 1 , va anunt ce se mai intampla.

P.S 2016 manuala cod motor B16DTE
  • COctavianIspas

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Va salut,
Masina mea a fost adusa din Olanda, deci nu am primit si nici nu am sa primesc vreo instiintare prin posta cu vedere la aceasta rechemare. Atentie celor ce nu au cumparat din Romania !
Cu toate acestea, in contul MyOpel apare ca acest vehicul este impactat de o rechemare si sunt indrumat sa contactez service-ul.
Am verificat si lista de VIN-urin din publicatia ANPC, iar vin-ul masinii mele nu este in acele liste.
Atat lista cat si descrierea campaniei o puteti gasi aici :
http://www.anpc.gov.ro/gale.../Opel_Astra_K.pdf

Am sunat totusi la service-ul unde fac operatiile de intretinere (Radacini bvd. Timisoara) si mi-au confirmat ca si masina mea este vizata de aceasta rechemare.
Am fost programat pe 22 Ianuarie 2019 pentru etapa 1. Mi-a fost schimbat lichidul de frana si efectuat un test asupra modulului de franare. Testul a fost trecut, iar cei de la service par sa fie nesiguri cu privire la etapa 2 - Si anume daca etapa 1 este OK, se mai efectueaza sau nu etapa 2 ? (inlocuirea pieselor afectate). In acest sens au inaintat cazul meu catre Opel Romania, iar in prezent asteptam un raspuns.
Le-am prezentat celor de la service si inregistrari video facute cu telefonul in momentele in care pedala de ambreiaj ramane pur si simplu la podea. Deci masina mea este, evident, afectata de aceasta problema.
Pe forumurile celor din UK, au intervenit cei de la relatii clientela si au clarificat acest aspect cu urmatoarele precizari:
-Etapa 1 - testare si inlocuire lichid frana . Daca masina nu trece testul, aceasta NU se mai returneaza clientului fiind nesigura si se trece imediat la inlocuirea pieselor (etapa 2). Intre timp se ofera vehicul de curtoazie.
Daca testul este trecut, masina se returneaza clientului, urmand ca acesta sa fie rechemat la o data ulterioara pentru inlocuirea pieselor (etapa 2)
De retinut ca in ambele cazuri urmatoarele piese se vor inlocui, iar costurile vor fi suportate de Opel:
-Cilindru receptor
-Pompa ambreiaj
-Pompa frana
-Modul ABS
-Rezervor lichid frana
-Toate conductele ce leage aceste componente intre ele
...posibil si altele, eu am 'spicuit' din plansele pe care le gasiti in instintarea catre ANPC.

Astept in zilele urmatoare sa fiu contactat pentru a clarifica situatia. Sper ca si la noi sa se aplice aceiasi politica precum in UK, iar reticenta celor de la service sa fie doar o problema de comunicare - respectiv teama de a-si asuma rambursarea reparatiei in lipsa unui acord CLAR. Este adevarat ca formularea documentului de rechemare este usor ambigua.
In orice caz, de indata ce am vesti le voi publica aici in speranta ca vor fi de ajutor si pentru alte persoane.

P.S.
Vehiculele afectate sunt cele echipate cu motor 1.6 diesel si cutie manuala. Se vehiculeaza pe alte forumuri ca sursa problemei ar fi cilindrul receptor (rulmentul de presiune) ce introduce contaminanti in sistemul hidraulic. Cum acest sistem este partajat cu sistemul de franare, cei de la Opel o considera o problema de siguranta.
  • redlancer

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Mda... bine ar fi sa le inlocuiasca piesele si celor care trec testul. Poate cand vor fi suficiente piese.. Eu am primit instiintare prin posta de la protectia consumatorului din Austria. Masina cumparata SH din Austria si inmatriculata tot in Austria. Exista si in Romania baza de date cu masinile inmatriculate.. ar fi trebuit sa te gaseasca...
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
eram interesat de un opel astra K ,pana am aflat de aceasta problema.
am avut pana acum 4 masini opel luate la mana a 2a,si nu am intampinat nici o problema serioasa.
cred ca va trebui sa caut un alt brand, habar nu am ce voi lua.
sper ca opel sa rezolve cazul cu acest recall, caci sunt convins ca multe masini din acestea vor ajunge eventual in Romania.
  • redlancer

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Poti face recallul tu intr-un service din Romania sau in orice tara vrei daca o cumperi SH, acest ecall nu are un interval de timp sau limita geografica unde care trebuie facut.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
E bine de stiut!
Era mai bine sa nu se intample asta decat sa te lupti apoi cu dealerul sa faca reparatia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR