Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • luci1982

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am un Opel Astra J Sports Tourer 2011, A17DTR, 170000km (sau asa imi place sa cred) si de prin august a inceput sa se auda un troncanit pe dreapta fata. M-am apucat si am citit cam tot ce am gasit pe tema asta si dupa verificari (bucse, bielete, capete de bara, etc.) mi s-a sugerat ca ar fi problema culiselor etrierului de frana. Bun, m-am apucat de treaba, am fost la mecanic si am schimbat culisele cu unele noi aftermarket ERT sau asa ceva, dar zgomotul a ramas acelasi. Nasol zic, sa mergem la reprezentanta Opel la o constatare…constatare care ce sa vezi s-a ridicat masina pe elevator si s-a miscat cu mana de etrierii (doar fata) si s-a dat verdictul: culisantii la ambele etriere fata. Dupa ce le zic ca am schimbat pe dreapta mi se sugereaza ca e din cauza faptului ca nu au fost originali GM. Ok, mi se da un pret pentru schimbatul lor pe ambele parti din 3 cifre cu prima cifra 4, zic multumesc si plec. Comand culisanti originali GM 2 seturi, vaselina pentru culisanti originala GM si cand le primesc ma apuc de schimbat. Surpriza, acelasi zgomot pe dreapta fata. Deja satul si tot citind pe aici ma hotarasc sa schimb si suportul etrierului, asa ca iau unul din schrot de pe un alt Astra J (si asta are culise, deci acuma am 3 seturi de culise – primul set inlocuit l-am lasat la mecanic). Schimb si suportul (la mana culisa de sus cu bucsa crenelata pe ea nu joaca deloc, iar culisa de jos are un joc f mic inainte de a da cu vaselina) dar zgomotul e tot acolo. Nu mai stiu ce sa fac, asa ca va rog daca aveti vreun sfat sa ma ajutati. Poate ca m-am focusat eu pe zona etrierului, dar de fapt zgomotul e de altundeva? Poate sa fie de la etrierul spate dar sa para ca se aude din fata?
Am ajuns la concluzia cu etrierul, deoarece daca franez usor cand se aude zgomotul acesta dispare (nu doar sterg pedala, o apas putin). Zgomotul se aude pe piatra cubica, drum usor denivelat, linii de tramvai, vibratoare, etc., dar nu in gropi sau denivelari pronuntate – uneori si pe drum care la ochi pare drept.
Tinand cont ca am atatea culise, as putea sa pun si jos o culisa cu bucsa crenelata? Credeti ca ar afecta in vreun fel?
Bineinteles totul in zona etrierului e dat cu vaselina cuprata, culisele cu vaselina speciala GM verde, tot e strans. Surubul care tine discul de frana e rupt, acesta se balangane cand e roata jos.

Multumesc pentru timpul acordat sa cititi tot ce am scris, stiu ca s-a mai discutat dar e destul de frustrant sa nu-i dau de capat.
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o bataie la etrier dar pe dreapta spate. Problema era de la pistonas care nu mai functiona cum trebuie. Ca sa verifici, misti cu mana de etrier stanga-dreapta, daca se misca de acolo se aude bataia. Etrierul trebuie sa stea fix sa nu-l poti misca cu mana.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut Luci ,daca zici ca atunci cand franezi nu se mai aude ,sigur tot de la etrier este si poti inlocui doar suportul etrier dreapta cu cel din stanga ,sa vezi daca se muta zgomotul .Suportii etrier sunt la fel ,deci poti face treaba asta .Eu am problema cu troncanelile fata de 2 ani si inca nu i-am dat de cap ,pe ambele parti.Am schimbat tot ce puteam schimba ,bascule cu totul noi ,2 perechi de amortizoare noi ,marci diferite, flanse amortizoare noi,suporti etrieri sh de pe o masina mai donoare mai noua ,culise vreo 3 seturi, am pus culise doar cele cu bucsa aceea de plastic si sus si jos pe fiiecare suport ,am strans clemele acelea de otel care tin placutele ,pt.ca jucau placutele in sus si in jos, discuri fata noi ,placute noi ,cu costuri de cateva mii de lei si sa constat ca troncane la fel de tare pe ambele parti.In rest am verificat tot ce se putea verifica ,chiar si pe tester amortizoare , dar nimic la fel si chiar destul de rau ,se aude ca si cand as avea jocuri mari in bielete sau bucsi.
Etrierii daca misc de ei nu au joc .Cel putin la tine e doar o parte si poti inlocui intre ei suportii si asa iti dai seama.Eu unul nu stiu ce sa ii mai fac ,exact ca la tine se aude chiar pe drum drept care are denivelari mici,numai ca eu daca franez usor nu are nici o treaba ,tot troncane.
  • luci1982

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi. Daca stiam ca sunt la fel, faceam de mult asta, nu mai cumparam suport etrier de la schrot Sad.

Ca sa imi dau si eu cu parerea, la tine Radu, nu ar putea fi zgomotul din caseta de directie? sa aiba joc angrenajul ala cu cremaliera...cand rotesti usor de volan (jumate de tura) se mai aude zgomotul (angrenajul sa fie in sarcina) ? La mine un mecanic a zis ca ar putea fi din caseta ca simte el un usor joc cand masina e oprita si misca de volan, dar atunci nu vad de ce ar disparea cand franez usor...si al naibii sa fiu dar eu cand rotesc oricat de usor de volan, masina o ia in partea in care am rotit, nu pare a avea joc.
In fine, o sa mai sap, dar deja mi-a cam pierit entuziasmul de DIY, iar mecanicii nu se arata prea interesati de problemele astez cu rezolvare complicata sau cu multa bataie de cap. Daca nu, o sa incerc sa ma obisnuiesc cu zgomotul Sad.
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Verificat si caseta,nu este, apropo de mecanici ,asa este am fost in service cu masina ,2 service-uri , la unul am stat cu ei toata ziua si ridicau din umeri si la celalalt le-am lasat-o acolo, ca dupa 2 ore sa ma sune si sa zica vino si iati-o ca nu stim ce sa ii facem.Acu ce sa mai zic ,nu am nimic cu mecanii ,dar ca service sa suni clientul si sa ii zici ca nu stii ce sa ii faci ,asta e cam prea de tot,nu vor sa se complice .Multe din probleme le rezolv singur acasa,dar asta mi-a dat de cap.
Suportii etrier ,da, sunt identici si am impresia ca si etrierii merg pusi si pe stanga si pe dreapta, dar nu mai stiu sigur,e ceva timp de cand am umblat ultima data.Am cumparat sh. din desmembrari de la o masina mai noua cu 39000km in bord ,tot sistemul de franare fata ,etrieri,suporti ,culise si chiar placute cu uzura cam 30% si zic gata rezolv problema.De unde ,schimb doar suportii ca nu avea rost sa schib si etrierii si surpriza ,la fel troncane, cu toate ca nu veau joc deloc .Ce ma frapeaza pe mine ,e ca inainte sa cumpar etrieri aia sh.am scos culisele de pe suportii care ii aveam deja pe masina si le-am imbracat cu banda de teflon din aia de inst.sanitare ,cat sa nu mai aibe joc si culmea s-a facut liniste in masina.Nu imi venea sa cred ,zic gata am rezolvat si asa am ajuns sa cumpar etrieri sh.in ideea ca modificarea mea cu teflonul era provizorie si clar suportii mei erau uzati ,avea joc mare in culise.De unde cumpar ,schimb si la fel troncane.Deja m-a derutat complet.Suportii care i-am cump.sh.au o mica dif.de cei care ii aveam pe masina ,la burdufele acelea de protectie de pe culise si chiar nu aveau joc.Degeaba insa troncsne de zici ca se rupe.
  • luci1982

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Radu, am citit posturile tale anterioare si chiar au fost un factor important in schimbarea suportului etrier...am crezut ca dupa ce l-ai schimbat tu ai scapat de zgomote - citisem treaba cu teflonul sanitar pe culise. Imi pare rau ca incva nu i-ai dat de capat, poate asa "face" astea nemtesti mai noi Sad.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Asa am crezut ,cand am pus teflon pe culise noi si suportii vechi ,credema chiar nu mai troncanea ,dar stiam ca este o rezolvare provizorie si ca suportii vechi erau uzati si de aceea am cump.suportii sh.de la un model mai nou ,cu care in ciuda faptului ca nuuu aveau joc ,dupa ce i-am pus faceau la fel si chiar si cu teflon pus,care dupa l-am eliminat.De aceea sunt in ceata deasa.
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1158487
Eu am aplicat cu succes "solutia" cu arcurile si pe fata si pe spate si am scapat de zgomote, cu etrierii si culisele originale din fabrica (2012).
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La mine nu e cazul cu arculete, pt.ca nu dispar zgomotele la franare si oricum nu am joc in culise,poate la colegul Luci ,ca zicea ca dispare zgomotul cand franeaza.
  • IIonescu223

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Am avut si eu aceeasi problema cu troncanit la etrieri mai ales pe piatra cubica. Am schimbat glisierele degeaba, le gresam aproape lunar, zgomotul parca se mai reducea dupa care troncaneau din nou. Mentionez ca etrierul se misca in suport. Am cumparat suport de etrier (original, de la Opel, pentru ca nu am gasit prin magazine). Zgomotul si jocul etrierului a disparut. Recomand sa cumparati suportul de etrier original, chiar daca este mai scump. Opel Astra Sport Station 2011 - 400.000km.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
400.000km? Ce motor? Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR