Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Cornelush

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut, detin o insignia berlina din 2010 am observat de ceva timp knd ploua si merg cu masina gasesc apa in portbagaj mai exact la roata de rezerva precizez k doar knd fac un drum nu si knd sta pe loc chiar am desfacut si am vazut k fantele acelea de aerisire laterale din potbagaj aveau urme de apa dar nu stiu ce as putea sa le fac aveti idee si altii aveti la fel in special la berline?
Skip ads

  • costin-flavius

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Scoate stopurile si vezi garniturile care intra in caroserie(la berlina).e posibil sa fi fost accidentata masina,schimbat stopul si omis garnitura aceea!am prieteni care au patit la fel.au gasit apa la roata de rezerva din dreapta ajungea apa.lipsea acea garnitura!uita-te ca e simplu de demontat.daca gasesc o poza iti trimit!
  • costin-flavius

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat


bulbul ala trebuie sa aiba o garnituracare practic il lipeste de caroserie! succes
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat cu apa din portbagaj dupa ce ai pus garniturile ? Si mie imi intra si am vazut ca nu am toate garniturile la stopuri.
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Aveti o poza cu partea din spate a stopului de la Insignia ? Incerc sa identific exact ce garnituri imi lipsesc. O poza mai clara decat cea de mai sus.
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Uite niste poze cu stopul spate pe Insignia; poate te ajuta.



https://s27.postimg.org/jcd0...a_bec_spate_1.jpg



https://s17.postimg.org/gbjn...a_bec_spate_2.jpg
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
merci @yerd.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am apa tot dinspre partea dreapta, care in timp s-a strins la roata de rezerva jos. Mai degraba as crede ca-i de la spãlãtorie cu jet decit din ploaie. Mie chiar imi joaca putin virful stopului dreapta. Din ce vad 7n pozele mari stopul sta doar in alea 2 filete cu garnitura. In poza mica ati incercuit ceva unde ziceati ca tre sa mai fie o garnitura, dar nu pare a fi ceva peste care vine vreun surub/piulita. Inca n-am avut curaj sa desfac stopul din alea 2 suruburi, sint cam tepene, cum se desface? Doar din alea?
Skip ads

  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ai grija ca sunt 3 suruburi!
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Chiar sint doar 2 suruburi la berlina, plus bulbul ala. Intradevar, bulbul ala din coltul de sus intra in caroserie printr-o gaura in care trebuie sa fie o garnitura gen bradulet pe care bulbul o umfla. Spre norocul meu asta era cazuta in portbagaj. ce nu pricep e cum , pentru ca are cumva un stop ca un picior de pahat de sampanie care e clar mai mare decit gaura ...
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Da, erau parca doua suruburi fluture sau din ceva plastic pe interior (dupa ce dai un capac de decor pe interiorul portbagajului jos) care se desfaceau ca sa dai jos stopul exterior. Eu am desfacut stopul pe dreapta ca sa leg camera de marsalier la alimentarea becului alb de marsalier (sa primeasca energie doar in reverse).

Mai am catva poze de atunci cand am demontat; daca te mai intereseaza ceva, let me know.
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu am ST si la mine sunt 3 suruburi.
Skip ads

  • tusy09

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010 a20tha
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut daca pot ajuta cu ceva eu am un opel insignia sport tourer si la fel gãseam apa pe partea dreapta am desfãcut protectia din plastic deasupra portbagajului si am gasit doua capace din plastic unul in stanga si unul in dreapta cu o garniturã care cu timpul sa slãbit si se infiltra apa pe acolo le am dat jos am pus silicon si nu mai am probleme
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Despre care protectie de deasupra portbagajului zici? Aia cu stopul de frana? Cum se desface?.. ca si eu am apa in portbagaj, prin dreapta
Am sa incerc si treaba cu bulbul de la far
  • PGA
  • *
  • 10 mesaje
  • din 16 Mar 2011
  • Insignia 2009 A20dTH
  • Sibiu
  • PGA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009 A20dTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Am un OPEL Insignia Sport Tourer 2009 si am gãsit si eu apã în portbagaj la roata de rezervã. Nu imi dau seama pe unde intrã. Nici nu stiu de cand e ud acolo. Totul e uscat in jur. Doar unde ar trebui sã fie roata de rezerva este ud.(eu nu am roatã de rezervã)
Capacele/dopurile de scurgere din caroserie par a fi ok, bine izolate, nu miscã.
Nu mi-am dat seama unde sunt pozitionate capacele de care vorbeste tusy09
Dacã cineva a gãsit o eventuala problema si a rezolvat-o il rog sa ma ajute si pe mine cu informatii.
Multumesc!
  • PGA
  • *
  • 10 mesaje
  • din 16 Mar 2011
  • Insignia 2009 A20dTH
  • Sibiu
  • PGA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009 A20dTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare. Revin dupa aproape 1 an de zile si nici acum nu stiu de unde am avut apa in portbagaj. La acel moment am scos tot , inclusiv mocheta, am lasat sa se usuce si nici o picatura de apa nu am mai gasit de atunci si pana acum. S-a ''rezolvat'' singura Smile
Numai bine!
  • bogdans7

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salutare! Am un OPEL Insignia Grand Sport 2018 si am gãsit si eu apã în portbagaj la roata de rezervã. Nu imi dau seama nici eu pe unde intrã in conditiile in care totul pare sa fie uscat in jur. Pare a fi condens, dar cantitatea de apa este mare ( mult prea mare). Are cineva idee din ce motiv ar putea sa fie apa acolo ? Multumesc !
  • CSebesan

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Eu nu am apa dar cand am cumparato am observat acast lucru la stopurile din spate.Cum as putea remedia problema.Unde gasesc cauciuc sau ce o fi ala nou sal schimb
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
doar sa cauti in dezmembrari poate vei gasi sau sa cumperi stop cu totul
  • goahead

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salut
bine inteles ca am si eu o problema cu apa, dar am tot citit si nu gasesc nimic asemanator. cand ploua si asta de acum din toamna se uda pe interior, stanga spate deasupra la geamul mic (pe stalp)
nu stiu daca e o descriere tocmai buna.
am curatat si lipit capacele care se afla sub protectia de plastic de la portbagaj, am verificat si la antena, dar nu am gasit nimic
nu pot sa-mi dau seama pe unde intra.
s-a mai lovit cineva de problema?
multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR