Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • dorelut

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Din ce am vãzut, ceva asemãnãtor este și la mine. S-a dus simeringul de pe planetarã, de unde iese din cutie, și am pierdut ceva ulei. Am mers la service pentru cã smucea la schimbarea vitezei în treaptã inferioarã. Am comandat simeringul (160 lei) și sãptãmâna viitoare sunt programat la service pt schimb. Și dacã tot am pierdut și ulei cu ocazia asta schimb și uleiul din cutie.
Skip ads

  • mariusz12

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Si eu tot simeringul, tot sapt viitoare sunt programat dar probabil la tine costa 160 cu tot cu manopera pt ca simeringul in sine este in jur de 30 ron. Mai schimbam impresii eventual dupa ce le-am inlocuit sa vedem cum se comporta.
  • MBolintis

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut , am tot citit despre cutiile automate . Nu sa gandit nimeni sa puna un filtru de ulei intre racitor și cutie ? Din ce am citit se adunã șpan de la placile de ficțiune și cam asta ar fi moartea lor .
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Moartea lor e ca majoritatea au impresia ca uleiul e lifetime.
Ca si la motor, si la cutie trebuie o revizie la un anumiti km. Se recomanda un schimb de ulei tot pe la 60.000km.
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut ma bag si eu in acest topic deoarece sunt vizat pe viitor de schimb ulei in cutiuta 6T40 de la astra j
Deci, cum e cel mai bine sa faci schimbul? Clasicul drain and fill de mai multe ori sau shimb total cu masina de flush cum ii spun americanii?
Multumesc
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
MBolintis a scris:Salut , am tot citit despre cutiile automate . Nu sa gandit nimeni sa puna un filtru de ulei intre racitor și cutie ? Din ce am citit se adunã șpan de la placile de ficțiune și cam asta ar fi moartea lor .

Nu e rea ideea ,stiu ca se gasesc pe piata americana asemenea filtre,n-am montat inca nici unu, sigura problema ar fi sa nu incetineasca circulatia uleiului prin racitor,in rest schimbat periodic si ...viata lunga la cutie,paguba in buzunaru' producatorului de aia nici nu se agita ei prea mult cu protectia.
Intre timp am verificat si exista si in Romania tot americane filtre magnetice suplimentare pentru cutie si mai nou....si pentru servodirectie.
  • MBolintis

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2018

  • Mesaj Privat
@mecaNIK da-mi și mie un site unde aș putea gãsi aceste filtre . Aș pune filtru prima datã , dupã care aș schimba uleiul. Dupa ce am tot citit despre cutiile astea cred așa sar lungi viața considerabil . Mai aștept si alte pareri de la meseriași.
  • Marius95

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu un astra h 1.9 cutie af40, la plecarea de pe loc daca tin apasat pe frana imi moare motorul, ca si cum nu decupleaza ambreiajul (convertizorul), la fel si cand opresc la semafor, a mai intampinat cineva aceasta problema?
Skip ads

  • DCiobanu243

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2013 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Scriu iarsi aici pentru a ma lamuri asupra unui aspect. Sunt in cautarea unui service specializat(exclus reprezentante) pe cutii automate, in prima faza pentru revizii si constatare posibile disfunctionalitati de functionare a cutiei de viteze. De ce?! Pentru ca de curand am mers cu masina unei cunostinte echipata cu aceeasi cutie de viteze(AF40/TF80SC), dar cu mult mai putini km, a luat-o de noua din romania si am observat ca functioneaza mai ok ca a mea( schimba mai bine) ceea ce mi se pare normal daca luam in calcul nr de Km.
Din aceasta cauza caut un service specializat pentru cutii automate pentru o revizie/constatare eventuale defecte la cutie.
Pana acum am vazut, pe aici pe forum, ca toata lumea indica samer timisoara si mercom arad, dar mi se pare cam departe eu fiind din dambovita, dar in ultima faza daca nu am incotro le fac o intrebare si fac un drum in vara ce urmeaza.
De prin zona pana acum am vazut ca au recomandari bune Kata Tehnik buc si mai este un nene prin Prahova pe la Urlati daca nu ma insel de care am auzit.
Voi ce recomandari aveti, cei care ati avut probleme cat si cei care ati avut cunostinte cu probleme asemanatoare.
Multumesc! si sarbatori fericite
  • chispal

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Antara 2007 W0LLA63FX700531
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Edit

bunã colegi...am o ANTARA 2.0 L an 2007 și o problema la cutia de vitezã automatã....am schimbat uleiul la cutie la service cu aparatura pentru cutie aut. si dupã aprox. 3.000 km a inceput in modul D sã se audã la schimbarea vitezei un fel de scãrțit,iar la turatia de 1800-1900 o trepidație,iar in modul manual se aude doar scãrțitul....iar acuma cand pun frãna si se schimba viteza in treapta inferioara se infraneaza foarte scurt ...poate mã ajutati cumva sau o parere....MULTUMESC


MODEL: Antara 2007
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Din 2007 ( si cati km? ), s-a mai facut vreun schimb de ulei?
  • chispal

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Antara 2007 W0LLA63FX700531
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Nu eu am fost primul care am facut schimbul in tara... A fost adusa de afara
Skip ads

  • chispal

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Antara 2007 W0LLA63FX700531
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Stiu ca tre sa merg in service.... Dar o idee m~ar ajuta mult... Cei din service pot spune orice despre defect.... Si cel mai apropiat service de mine e la
60 km,, Tg~jiu... Sigur tre sa las masina acolo daca tre piese pe comanda(zic si eu)...
  • Gionut274

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Scriu cu o problemã, am fost la service cu gândul ca îmi bate o planetarã, acolo bãieții au ajuns la concluzia ca de vinã ar fi rulmentii de la grupul din cutie, cel în care intrã planetarele; planetara joaca efectiv sus jos, capãtul/partea care intrã în cutie, si joacã destul de bine.
Zgomotul a apãrut acum aproximativ 1000-1500km si s-a amplificat în ultima perioadã, seamãnã izbitor cu cel produs de o planetarã uzatã, de-aia am mai mers cu gândul ca e de la planetarã, si se aude indiferent dacã merg drept sau iau viraj pana în 30 km /h atât la accelerare cat si la frânare. Mașina am tras-o pe dreapta în parcare de când mi-au zis la service ce ar putea fi.
1.
Cei de la service ul respectiv m-au îndrumat cãtre un service de cutii automate, aveti vr-o recomandare cãtre asa ceva în București de preferat.

2.
Întrebarea mea s-a mai confruntat cineva cu aceastã problemã?!


Mașina este o astra j cutie aisin af40
  • CatalinC84

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salut!

Am nevoie de ajutor in rezolvarea unei probleme întâlnite la cutia af40: am schimbat conductele de racire a uleiului de transmisie (care fac legãtura dintre cutia automatã si radiator), împreunã cu garniturile care se monteazã in cutie. Dupa vreo 400 km a început sã-mi curga ulei pe la garnituri. Am fost iar la service si le-am schimbat pe garanție. Însã, dupa alti 400 km a început iar sã curgã ulei prin zona garniturilor!
Aveti idee daca este vorba doar de piese proaste calitativ (si conductele si garniturile sunt GM) sau este altã problemã?
Va mulțumesc pentru suport!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
A gasit pana la urma cineva un kit de filtrare pentru ulei la cutia de viteza aici in Romania? Eu am gasit ceva pe Polonia dar deocamdata este out of stock...
https://maktrans.net/zaptcha...ER/FK-TF80SC-OPEL
  • TViorel

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Salutare! De curand am intrat in posesia unei Insignia din 2009, 20.benzina, 220 cp, 4x4 ,automata.Va rog sa imi spuneti ce tip de cutie este pe acest model si daca ar trebui sa imi afiseze treapta de viteza, apar doar P, R N,D..
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR