Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • GZainea

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2018

  • Mesaj Privat
La un opel astra f caravan motor 17tdi
Am alimentat cu benzinã în loc de motorina aveam cam jumãtate rezervorul cu motorina
Skip ads

  • aztec

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2018

  • Mesaj Privat
De obicei, dar nu o lua cu litera de lege....scoti cam tot ce poti din rezervor. Cat mai mult..., o pui in bidoane si o pui deoparte.
Alimentezi la plin cu ce trebuie....
O idee buna e sa schimbi si filtru de motorina...
De obicei rezolva problema, mai ales la motoarele mai vechi. Putina benzina nu strica iarna, dar proportia nu este 50-50... ci mult mai mica, de aceia nu dauneaza extrem de tare.
Insa mai asteapta sa vina si alte solutii...eu asa am rezolvat la un Peugeot. Si nu a patit nimic.
Insa sa nu mergi pe amestecul ala ca nu e bine.... De obicei solutia o dadea si "benzinarul de la statie..."

Cu ce scoti din rezervor...o folosesti ca si lichid se spalat piese sau combustibil de foc...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ce e, motorul de ISUZU X17DT ?
  • GZainea

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara am si eu o problema cu un opel astra f caravana 17 tri diesel nu mai baga caldura în habitat si apa urca aproape de 90 baga aerul rece ce poate sa fie termostatul sau pompa d apã?
Skip ads

  • GZainea

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Am rezolvat o colegul cu benzinã am scoso si i-am bãgat motorina curata si am schimbat si filtru sa merge bn
  • aztec

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Bravo, ma bucur ca ai scapat usor...sau macar usor ca benzina aia ...costa. Smile

La caldura nu ma pricep...nu stiu care sunt intervalele de functionare ale termostatului ..
Dar daca ajunge la temperatuta de regim motorul si nu are alte simptome posibil sa fie partea de comanda deschidere calorifer interior...nu stiu cum este comanda, mecanica sau electrica ...dar posibil ca ceva acolo sa fie, iarasi asteapta pareri mai avizate.
  • okiagr

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Buna, fiind cel mai nou topic pe tema asta, voi scrie aici. Am facut si eu boacana si am pus benzina in loc de motorina. Astra F '96 motor isuzu. Pentru scoaterea carburantului, din cate am citit si pe celelalte topicuri, exista 2 variante. Una este sa desfac furtunele de sub masina de la rezervor, ceea ce nu as face pentru ca nu stiu cum si daca le voi putea pune la loc cum trebuie.
Varianta 2 ar fi pe la furtunul de tur de la filtrul de motorina. Cum se desface si cum se procedeaza practic?

Aici este filtrul de motorina http://prntscr.com/mr6xox

Ce si cum desfac? Cum procedez?
Multumesc
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Concret, câta benzina ai bagat si câta motorina mai aveai când s-a intâmplat ?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Au trecut 24h, probabil nu mai e de actualitate situatia si s-a rezolvat intr-un fel sau altul (colegul a propus doua solutii).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR