Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Gabbye

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut, Am cumparat recent un Opel Vectra B, Diesel 2.0 (1995cc) break, cu un numar de probleme desigur pe care vreau cu timpul sa le adresez personal (pe cele la care ma pot incumeta desigur)

Prima dintre cele mai importante ar fi dezaburirea parbrizului care nu functioneaza.

Caldura este, "presiune" este, butonul se aprinde si.... aerul nu e virat pe circuitul care trebuie... deduc eu.

Acum.... mai departe presupun ca e undeva o clapeta care trebuie actionata pentru a vira aerul unde trebuie si aici vin intrebarile...
Acea clapeta... e actionata de un motoras electric, cu sau fara sufa sau de vacum?
Cum se poate ajunge la aea clapeta sau la orice altceva de care depinde functionarea ei, se poate pe sub capota prin zona filtrului de polen sau trebuie demontat bordul?

Multumesc anticipat pentru orice sfat care e intr-adevar menit sa ajute.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
incepe prin verificarea furtunelor (in compartimentul motor) care duc spre calorifer si vezi, cum este turul si returul.
(caldut, rece, fierbinte.)
Verifica si filtru de polen.
  • Gabbye

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Am desfacut pe la filtrul de polen si am curatat, am ajuns la ventilator(care nu am demontat ca nu mai aveam timp)si pana acolo nimic infundat, la calorifer nu m-am uitat(pentru ca nu vazusem mesajul inainte sa ma apuc de umblat si nici nu stiu unde e inca) dar repet, caldura am(ceea ce da de inteles ca functioneaza caloriferul... deduc eu) si velntilatorul merge, imi da aer in fata, la picioare doar ca nu imi da la parbriz
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poate inca nu o cunosti bine.

Butonul sigur l-ai pus la optiunea: parbriz sau parbriz picioare (ultima incalzeste toata masina.)
Si butonul viteza de ventilatie baga-l la 4, la inceput.
Si butonul cald baga-l la maxim rosul.

Seteaza si gurile de incalzire.
Skip ads

  • Gabbye

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Pai eu am digital si butonul de (doar)parbriz e sus iar cand il apas nu imi trimite aerul la parbriz, nu se schimba nimic, da in continuare in fata, iar pe butonul de picioare si parbriz cand apas imi da la picioare si la parbriz nu, caldura e pe HI ceea ce vine dupa 28 sau 29 grade(ceea ce deduc eu ca anuleaza senzorul de temperatura si da tot ce are) si viteza e pe 9, trebuie sa astept pana se incalzeste aerul in masina destul incat sa incaleasca si parbrizul ca sa se dezabureasca in sfarsit

Despre setatul gurilor de incalzire daca e vorba despre altceva in afara de jonglat intre butoanele parbriz, parbriz/picioare, habitaclu, habitaclu/picioare, nu stiu la ce te referi, va trebui sa caut ceva informatii despre
  • MOnciu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Schimba siguranta numaru 4
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR