Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu vorbeam de motorul meu Y20DTH ....la altele nu stiu nimic
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Saptamana asta am patit si eu necazul. Am tras de maneta sa deschid capota, si a actionat in gol, fara sa-mi mai deblokeze capota.

Am dus masina la un prieten mecanic, am pus-o pe rampa, ne-am chinuit pe dedesubt, dar fara sanse. Degeaba dati scutul jos, ca, cel putin la mine, bara din fata are si o prelungire pe dedesubt, un fel de fusta, spre motor. ( Vectra C facelift ).

Am rezolvat-o elegant scotand numarul, apoi grila de sub numar, care e prinsa doar in cateva clipsuri, vre-o 20, dar nu si suruburi.
Am bagat mana pe-acolo, am ajuns la mecanismul de blocare al capotei, acolo ori impingeti direct de parghia care actioneaza mecanismul, ori trageti cu un patent de cablu.

La mine nu era rupt cablul, doar scapase din brida de prindere, care e la vedere, in partea dreapta-sus, deasupra radiatorului, inspre motor. Am adus-o in pozitia initiala (se vedeau pe cablu urmele, unde a fost prinsa), am prins-o zdravan sa nu mai iasa in veci, si asta a fost.

CONCLUZIE: daca scoateti grila de sub numar, se poate ajunge la mecanismul de deblocare al capotei.

Bafta !
  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salut, am trecut zilele trecute prin aceeasi situatie: din senin, capota nu se mai deschide, trag de maner si se aude doar un zgomot.

NU TREBUIE DATA JOS NICIO GRILA SAU ALTCEVA

Solutia la mine a fost: pentru deschidere, cineva sa traga de maneta cat timp altcineva apasa pe capota.

Cauza: murdarie si rugina la locurile de la capota unde culiseaza acele busoane de inchidere

Rezolvare: curatare respectivele elemente, dat cu vaselina.

Functioneaz aperfect acum.

Spor!
  • MMatizol

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
si eu am aceiasi problema imi poate spune si mie cineva ce sa fac mai exact va rog!
findca trebuie sa o duc la mecanic ca are electromotoru stricat metionez (Opel Signum 2006 facelift)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR