Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Demult doream sa semnalez problema asta. Daca ati observat sau nu la masinile voastre exact prin locurile indicate in poza se scurge ceva apa(in cazul ploilor sau spalarii exterioare).
Zona aceea este clipsata precar de cateva nituri cu un mare joc ce strange grila exterioara de jgheabul de scurgere a apei colectata de pe parbriz.
Daca observati fenomenul si la masinile voastre, postati aici si sa vedem ce rezolvare gasim.


Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pentru moment am implementat o tija din teava de aluminiu de Ø12 mm lunga de 150cm fixata in niste gauri(cu suruburi de 8mm) existente in sasiul din extremitatile compartimentului motor. Aceasta am indoit-o la ~ 30° la 43cm de capete ca sa sustina si sa ridice ~ 2 cm. tava de acumulare a apei de ploaie si in acelas timp presand mai bine chederul ce etanseaza in contact cu capota.
Sa vedem cum va fi la urmatoarea ploaie Cool, dar deja plasticul / grila (water deflector) sa intarit considerabil la apasarea cu mana. Iar chederul sta ferm presat pe interiorul capotei, nu cum statea inainte de bagai degetul intre el si capota Evil or Very Mad


  • dydycom

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

ceva rezultate? Merita operatia?
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
A meritat cum sa nu... În primul rand s-a intarit grila si etanseaza mai bine in cazul ploilor abundente sau jetului de la spãlaorie. In al doilea rand, apa acumulata in tava de sub grila se dreneaza mai repede pe jgheab, fiind ceva mai ridicata. Altfel nu stiu cum s-ar fi rezolvat, cine se pricepe un pic la bricolat e foarte simplu de realizat.
Skip ads

  • IIvan
  • *
  • 8 mesaje
  • din 18 Mar 2018
  • Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Caras-Severin
  • IIvan

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2018

  • Mesaj Privat
am facut si eu asa .acum astept sa ploua Smile
  • marius89zaf

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2014 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu probleme cu apa, cand ploua se infiltreaza dar nu curge asa mult in zona de deasupra motorului, mai repede imi patrunde la imbinarea plasticelor in dreptul axului stergatoarelor, presuletele (stanga-dreapta) se imbiba cu apa dar e prea multa si imi ajunge apa in suportul la baterie, spre interiorul la bord... Ma gandeam sa desfac tot si sa desfund scurgerile da a e cazul si sa etansez cat pot cu un mastic de la liqui moly.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR