Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare colegi, am rascolit forumul si netul si nu am gasit nimic care sa ma lamureasca. Se da masina mea Opel Meriva Z17dth din 2006, cu cd 30 si comenzi volan cu diplay tid. Vreau sa ii montez un display gid de pe o meriva cu aceeasi motorizare acelasi casetofon si cred ca acelasi an. Momentan cand apas pe butonul de BC de pe masina mea imi apare no function. Stie cineva trebuie desperecheat gidul de pe masina donatoare, Trebuie rescris cod indexul masinii? Se poate face treaba asta cu un op-com CHINA. Nu prea vreau sa arunc banii pe fereastra. Am intrebat destui oamenii, unii zic ca nu se poate, altii ca merge fara nici o adaptare, altii ca am nevoie si de casetofon(nu vad de ce al meu este identic) Daca poate cineva sa ma lamureasca dau o bere.


O seara faina.
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Trebuie activat bc. Procedura difera in functie de display, la BID se schimba cod indexul, la GID am activat o singura data si din ce imi mai amintesc am schimbat setarea de BC din not present in present. Gasesti pe youtube tutorial. Se poate si cu op com china.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Deci nu trebuie despercheat gidul de pe masina donatoare.?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu. Eu am inteles ca este montat deja pe masina ta si nu functioneaza BC.
Skip ads

  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu este montat inca ziceam ca am tid si cand apas tasta BC imi apare no function. Si vreau sa cumpar un gid si nu stiu daca trebuie desperecheat de pe masina donatoare(nici nu stiu daca mai pot o parte din ea lipseste).
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Da am recitit postarea, imi cer scuze.
Nu stiu daca trebuie resetat GID-ul, pe masina ta trebuie imperecheat cu unitatea CD 30.
Poate intervine un coleg mai priceput si ne lamureste.
Bafta!
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ms. poate ma lamureste cineva.
  • MMike

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Eu am inlocuit gid cu cid si am facut in felul urmator.
Am luat CD70 + CID imperecheate, le-am pus pe masina mea, am schimbat indexul, masina donatoare era pe benzina si a mea e diesel + am activat optiunea pentru clima automata, de la SAC la ECC.
Toate astea le-am facut cu opcom.

Daca vrei sa inlocuiesti doar display-ul nu o sa-ti functioneze pentru ca trebuie sa fie imperecheat cu playerul pe care il ai pe masina.
Skip ads

  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai îl împerechez nu e o problemã am opcom. Eu întrebam dacã trebuie desperecheat gidul de pe masina donatoare. Ambele mașini au aceeași motorizare și echipare, donatorul are în plus doar scaune încãlzite.
  • MMike

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Asta e problema, din cate stiu nu merg imperecheate cu opcom doar cu tech2.

Discuta cu CristianTM.
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Eu stiu asa:desperechezi gid-ul masinii donatoare trecandu-l in factory reset(adica la fel ca unul nou-ai nevoie de car pass ul masinii donatoare),apoi il montezi la masina ta,pe cd playerul tau,te asiguri ca ai toate firele trase(de la ecu in principal,si parca mai sunt unele de la ceasuri si sonda litrometrica,aici nu stiu exact cate sunt si de unde vin,dar iti zic sigur ca cel putin unul vine de la ecu si intra in gid),apoi il imperechezi cu cd playerul tau (ai nevoie de car pass ul masinii tale),dupa care ii rescrii index code-ul(care e diferit in functie de motor,dimensiuni anvelope).Am facut asa ceva la al meu Astra G 1.7dti cu ajutorul unui coleg de forum care stia ce face si avea tech2.Eu aveam gid din fabrica dar nu aveam computer de bord.
La Astra G,mufa de la tid nu e compatibila cu gid.Doar daca ai mid se pupa mufa cu gid-ul sau cid-ul.Habar nu am cum e la Zafira,dar merita sa verifici inainte de toate.O seara buna!
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
merge boss dar hop com da kiks la index code si chiar la programare... depinde de varianta.... ai di grija ce gid cumperi... nu tot ce zboara se si potriveste... ce vrei tu numai tech2 sau tech2win...succese.
p.s. daca ajungi in Bv pentru o suma modica te ajut... chiar si cu codul la gid.... oricum se reseteaza ambele gid+ehu
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Se reseteaza GID-ul, se reseteaza CD30 si se imperecheaza ambele cu codul masinii.
Asta stiu eu.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Deci am cumpãrat gidul ,desigur nu era desperecheat, pentru câteva secunde a mers, am apucat sa vad chiar și rangeul de pe BC, mergeu chiar și comenzile de pe volan. Dupã care a intrat în display safe și așa a rãmas. Cunosc pe cineva care știe sã reprogrameze un eeprom dar nu gãsesc pe nicãieri un dump de Meriva, gãsesc de alte modele dar pentru Meriva nimic. Are careva o idee? Va cinstesc 😝
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca stie sa reprogrameze eeprom, ar trebui sa stie sa reseteze codul ca sa-l poata imperechea cu EHU, nu crezi ?
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
daca nu are ce trebuie sa il vad eu cum o da cu 93c66 la programare...
p.s. nu iti trebuie nici un dump de meriva ... doar codul si tech2 sau tech2win...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:Daca stie sa reprogrameze eeprom, ar trebui sa stie sa reseteze codul ca sa-l poata imperechea cu EHU, nu crezi ?

De acord, ar trebui sa stie unde anume in fisierul descarcat direct din cip sa scrie valoarea HEX pentru ,,neimperecheat,, apoi sa-l rescrie.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, am reușit partea de decodarea dar când a venit partea cu imperecheatul hop-com da kix nu vrea de nici o culoare, apare totul în regula la programare dar canci am parte de radio safe și un bip la 10 secunde plus cã ce afișeazã gidul e de domeniul S.F am un range de invidiat vreo 8990 de km și creste 😂, plus cã BCul afișeazã 0. Rãmâne sã gãsesc un Tech2 cred cã e singura soluție.
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Eu ce am spus... pe pielea mea am testat... te pot ajuta dar numai la BV. Posibil sa am drum pana la Focsani... dar tot e degeaba la mine op-com a reusit sa imi schimbe si codul la EHU.. sa vezi atunci distractie... noroc ca aveam back-up.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
S-a fãcut backup la damp, da e frustrant in Focșani numa cei de la reprezentanta au Tech2. Și aia cer o cãruțã de bani, acu mno sa fac un drum pânã la Brașov și cât îți mai dau ție tot acolo ajung. Poate ajungi pe la Focșani. O sa mai caut poate gãsesc un Tech2 la cineva. Da un semn dacã ajungi in zona 0748429294.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR