Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua, are cineva idee de ce la un interval de 2 saptamani cam la 2 mii km reapare eroarea P0100?! Am schimbat debitmetru cu unu Starline poate fi si asta cauza ca nu este calitate? inainte avut Bosh .


Model: Astra
An fabricatie: 2004
Cod motor:
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cum se manifesta inainte de schimbare debitmetrul BOSCH ? Ai Astra G 1.7cdti ?
  • quick

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2018

  • Mesaj Privat
E mai scump dar pana nu vei pune un debitmetru identic cu ce ai avut (Bosch), nu vei scapa de problema.
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns , da cred ca voi schimba pana la urma tot cu bosch
Skip ads

  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
La fel se manifesta si inainte de a schimba debitmetru vechi, pesre 3,30 mii ture nu mai tragea.. si dupa ce lam schimbat trage doar ca la un anumit numar km reapare eroarea si pana nu o scot la fel se manifesta nu trage masina . Da este opel astrag 1.7 cdti 2004
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ai curatat debitmetrul BOSCH ? Se demonteaza si se curata usor.
Eu l-am curatat saptamana trecuta pe al meu, e un tutorial pe YouTube.

Al meu e din 12.2003 si filamentul era gri, un lucru absolut normal dupa 15 ani de folosire. Chiar si-asa, acum la relanti tot 150mg/strk imi arata pe OpCom, poate ca castigul dupa curatare e la turatii mai mari. Am sperat ca dupa curatare va arata mai mult la relanti, dar n-a fost sa fie. Totusi, macar sunt impacat ca am facut tot ce a tinut de mine sa-l resuscitez. Am vazut ca are 5 fire, e debitmetru si senzor de temperatura ambele intr-un singur unit.
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Da resuscitat si eu spalat cu acid izopropilic si uscat bine dupa..nu mai are viata cel vechi . am inteles ca filamentul acela care are un material foarte sensibil cedeaza si cand crapa nu mai ai cei face . daca sar putea schimba acea lamela din senzor ar fi super dar nu am auzit nicaieri doar altul nou care e ff scum 500 lei ! hmm
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
M-am uitat acum pe log-uri, inainte de curatare debitmetru si dupa. Pare ca valoarea la relanti in mg/strk a scazut cu foarte putin (ca si cum motorul respira mai putin aer acum), dar vad ca voltajul care-l genereaza debitmetrul e mai liniar dupa curatarea lui, inainte avea varfuri mai dese (de min si max) fata de media valorilor afisate.

Filamentul de care amintesti se consuma in timp (se subtiaza prin incalziri repetate) si intr-un final el se va intrerupe.
Ai facut ceva log-uri cu OpCom cu vechiul debitmetru? Daca da, iti las o adresa de email sa le atasezi ca sa facem o analiza comparativa.

L.E:
Daca iti cumperi debitmetru nou BOSCH si ai OpCom ai putea sa faci ceva log-uri si sa le urci pe forum, ca sa avem o referinta (un termen de comparatie) fata de cel pe care-l are fiecare pe masina.
Pe mine ma bate gandul sa-mi schimb si snorkel-ul ca-mi pare cam restrictiv... am vazut pe eBay unele mai mari si chiar ma bate gandul sa-mi pun unul mai mare d.p.d.v volumetric, ca sa respire mai bine motorul pe toata plaja de turatii.
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Cumparat unul SH tot Bosh pana la urma nou era 500 pe acelasi cod cu ce am avut inainte..o sa-i fac un test cu opcom sa vad diferenta intre cel defect , unu Starline si asta de acum
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
valori debitmetru opel astra g, bosch ptr 1.7 cdti 2004
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR