Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Mickey22

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, stiti cumva daca pot sa pun pe astra j 1.4 turbo roti de iarna cu dimensiunea 215/60 r17 in loc de 215/50 r17 sau daca ar fi vreo problema ?
Skip ads

  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
citeste codul rutier...
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mickey22 a scris:Salutare, stiti cumva daca pot sa pun pe astra j 1.4 turbo roti de iarna cu dimensiunea 215/60 r17 in loc de 215/50 r17 sau daca ar fi vreo problema ?

Daca vrei, poti!
Dpdv legal, ai probleme.
Nu iti poate spune nimeni daca vei avea probleme de acomodare a lor in spatiul destinat (datorita dimensiunilor exagerate), deoarece nu a experimentat nimeni asa ceva!
Banuiesc ca ai calculat cu cat creste diametrul/raza rotii......
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mickey22 a scris:Salutare, stiti cumva daca pot sa pun pe astra j 1.4 turbo roti de iarna cu dimensiunea 215/60 r17 in loc de 215/50 r17 sau daca ar fi vreo problema ?

Dacã tot vrei sã pui anvelope de iarnã mai înalte, ar trebui sã le pui și mai înguste(ex. 205/55R17), împuști astfel 3 iepuri:
-mãrești aderența/tracțiunea;
-modifici foarte puțin caracteristicile geometrice de rulaj ale roții;
-câștigi 10mm la garda la sol.
My 2 cents opinion.
NB
Rãmâne, totuși, problema legalitãții circulãrii cu anvelope neprevãzute în CIV, cum s-a semnalat mai sus.
Skip ads

  • Mickey22

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Faza e ca am deja aceste roti de pe un opel mokka si nu stiam daca sunt ok pe astra j sau sa le vand si sa mi iau altele. Am mai citit ca sunt indicate de iarna pe 16 205/60 si ma gandeam sa mi iau de astea.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
bibu16v a scris:pui și mai înguste ... împuști astfel 3 iepuri:
-mãrești aderența/tracțiunea;
esti sigur ca daca pui amvelope mai inguste maresti aderenta?
eu zic ca scade aderenta.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pentru masina sotiei am pus 4 buc de BF Goodridge G Grip Allseason 2 - 205/60/16, avand in vedere ca in 10 ani de cand are masina, media e de aprox 8000km pe an, iar 90% din drumuri sunt doar in oras.
DOT4518. Adica... foarte proaspete Smile
Daca tin 3-4ani, e suficient.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
bibu16v a scris:pui și mai înguste ... împuști astfel 3 iepuri:
-mãrești aderența/tracțiunea;
esti sigur ca daca pui amvelope mai inguste maresti aderenta?
eu zic ca scade aderenta.

E mai complexã discuția, poate exprimarea mea a fost cam elipticã...e în funcție si de condițile din teren(noroi, zãpadã, mlaștinã, nisip, gheațã, etc). Dar ptr niște anvelope de iarnã (ptr autovehicule ce circulã pe drumuri publice, cã nu discut de all terain), aș recomanda întotdeauna o lãțime cu (cel puțin) o treaptã mai jos decât la cele de varã, fie și doar ptr cã o creștere a presiunii specifice pe anvelopã duce la o îmbunãtãțire a controlului și sensibil al tracțiunii, mai ales pe o zãpadã mai umedã sau pe strat de noroi peste strat tare (asfalt sau piatrã). E drept cã pe zãpadã afânatã și înghețatã te ajutã o anvelopã sensibil mai latã ...dacã studiezi, fie și superficial, lãțimea cu care sunt prevãzute de cãtre constructor turisme identice, dar care circulã în condiții climatice total diferite, trebuie sã-ți pui întrebarea de ce? Iar pe logica ta, ar fi suficient sã mãrești cât de mult (posibil) lãțimea anvelopei și, voila, nu ne (prea) mai pasã de zãpadã, noroi...avem tracțiune/aderențã câtã vrem(?!). Oare așa sã fie?
Skip ads

  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am luat un set de jante de aliaj in 5 spite pe 17. Aveti idee daca piulita prezoanelor de la jantele de tabla se potriveste si la cele de aliaj si daca le pot pune capacele de plastic?
Din ce am gasit pe net, pentru Astra J este dat un singur model de piulita doar ca nu stiu daca pentru a le putea pune capacele de plastic iti trebuiesc piulite speciale.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eu am de vara de 17 aliaj ...originale venite cu masina si iarna de 16 tabla , folosesc aceleasi prezoane, ma rog piulite la ambele seturi. Potectiile alea de plastic le pun doar pe pe cele de vara ... alea de iarna arata oricum dubios Smile))
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Nu se potrivesc, invers da.
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
burtal a scris:eu am de vara de 17 aliaj ...originale venite cu masina si iarna de 16 tabla , folosesc aceleasi prezoane, ma rog piulite la ambele seturi. Potectiile alea de plastic le pun doar pe pe cele de vara ... alea de iarna arata oricum dubios Smile))

Am gasit peste tot ca de pe aliaj pe tabla se potrivesc fara probleme. Nu stiu daca se potrivesc si invers Sad

damnatu a scris:Nu se potrivesc, invers da.

Ai testat si n-a mers? Ai idee ce specificatii au cele pentru aliaj?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
damnatu a scris:Nu se potrivesc, invers da.
cum sa nu se potrieasca niate piulite amarate?
La prezoane intelegeam ca daca jantele de aliaj sunt mai groase decat cele de tabla, ori nu ajung sa se atranga corect cele de aliaj folosindu-le pe cele pentru tabla, ori riscau sa atinga in spate cand le foloseai pe cele de la aliaj la tabla...
Singura diferenta ar putea sa apara din cauza suruburilor prea scurte de pe fuzeta...
Okta43 a scris:Am luat un set de jante de aliaj in 5 spite pe 17. Aveti idee daca piulita prezoanelor de la jantele de tabla se potriveste si la cele de aliaj si daca le pot pune capacele de plastic?
Din ce am gasit pe net, pentru Astra J este dat un singur model de piulita doar ca nu stiu daca pentru a le putea pune capacele de plastic iti trebuiesc piulite speciale.

Okta43 a scris:
burtal a scris:eu am de vara de 17 aliaj ...originale venite cu masina si iarna de 16 tabla , folosesc aceleasi prezoane, ma rog piulite la ambele seturi. Potectiile alea de plastic le pun doar pe pe cele de vara ... alea de iarna arata oricum dubios Smile))

Am gasit peste tot ca de pe aliaj pe tabla se potrivesc fara probleme. Nu stiu daca se potrivesc si invers Sad

damnatu a scris:Nu se potrivesc, invers da.

Ai testat si n-a mers? Ai idee ce specificatii au cele pentru aliaj?

daca distanta intre gauri e cea corecta, nu cred ca are rost sa-ti bati capul...
suruburile de pe fuzeta respecta niste standarde si poti folosi aceleasi piulite si la tabla si la aliaj.
  • Cosmin402

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Salut, imi poate spune cineva daca trebuie sa respect intocmai dimensiunile anvelopelor?
In carte scrie de 225/50 r17 94V, chiar conteaza daca iau 94v sau 98y?


Opel Astra J 2010,
1,7 81kw
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Poti folosi anvelope cu indice 98y fara probleme.
  • AIonutSandu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salut,

La masina mea am specificatiile de mai jos:
205/60 R16 92 H-6.50J x 16
215/60 R16 95 H-6.50J x 16

Care este recomandat pentru iarna/vara?
As vrea sa cumpar si un set de jante, ceva de genul acestora: https://www.emag.ro/janta-al...-favorite_products Cred ca se potrivesc.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
depinde de motorizare. daca stii sigur ca ai 5x115 ar trebui sa mai verifici si diametrul gaurii interioare sa se potriveascsa pe fuzeta.

daca ai ambele dimensiuni in cartea de identitate a masinii, poti pune pe oricare iti convine.
nu vei vedea diferente.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
AIonutSandu a scris:Salut,

La masina mea am specificatiile de mai jos:
205/60 R16 92 H-6.50J x 16
215/60 R16 95 H-6.50J x 16

Care este recomandat pentru iarna/vara?
As vrea sa cumpar si un set de jante, ceva de genul acestora: https://www.emag.ro/janta-al...-favorite_products Cred ca se potrivesc.

Jantele cu latimea de 6.5 se potrivesc mai bine cu anvelopele cu latime de 205.
Anvelopele cu latimea de 215 se aseaza mult mai bine pe jantele cu latimea de 7.
Recomad jante cu ET 35.
  • AIonutSandu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru indicatii. Am 1.6 benzina.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Jantele cu latimea de 6.5 se potrivesc mai bine cu anvelopele cu latime de 205.
Anvelopele cu latimea de 215 se aseaza mult mai bine pe jantele cu latimea de 7.
Recomad jante cu ET 35.
la mine astra a venit (din fabrica) cu 215 pe latimea jantei de 6.5 iar pe vectra am 205 pe latimea jantei de 7 (nu stiu cu ce a venit din fabrica, e cumparata sh).
Diferenta e infima...
AIonutSandu a scris:Multumesc pentru indicatii. Am 1.6 benzina.

aspirat sau turbo?
din ce am citit in stanga si in dreapta: daca e turbo ai 5x115, daca e aspirat ai 5x105.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR