Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mini tehnicus

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Fac acest post pentru ca am vrut sa montez garnituri originale, si nu am gasit vreo informatie pe aceasta tema. Am avut probleme cu un etrier pe spate la o Astra H, in sensul ca mergea putin infranata masina. Problema la mine era garnitura de protectie,am gasit-o un sfert iesita din locasul ei, pistonasul semiblocat din cauza mizeriei acumulate. Pentru ca masina are 13 ani am vrut sa schimb si garniturile,dar tot cu aceeasi marca, am cautat ceva pana am gasit garnituri originale. Eu am facut in felul urmator, am curatat pistonasul cu smirghel cu granulatie de 2000 umezit cu lichid de frana pana s-a lustruit dupa care am montat garnituri noi, nu a fost nevoie sa inlocuiesc pistonasul. Pentru ca aveam probleme si cu cablul de frana da mana cel care duce la roti, l-am schimbat, asta nu l-am cautat pe origine, cred ca ATE este o marca destul de buna. Etrierii pe fata au avut garnituri de prim montaj marca ATE, pe spate TRW.

Opel Astra H 2005, Z17DTH , etrier spate LUCAS pistonas 38 mm.

Dupa montaj masina nu mai este infranata.

O sa pun poze cu garnitura veche (se vede marca TRW), cele noi si cablu, pentru cei pretentiosi care nu vor sa monteze garnituri aftermarket. Nu mi se pare normal sa cumperi etrier pentru o garnitura rupta.




Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat toate garniturile si pistonasele cu unele frenkit in vara. Mi s-au parut de buna calitate.
Am schimbat si discurile si placutele. Cablul de frana de mana a fost schimbat acum 2 ani.
Cea mai complicata parte e demontarea mecanismului franei de mana. E dificil de montat inapoi, m-a chinuit siguranta.
Pana acum totul e bine.


  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut!
Detin o masina Opel Astra H 1.7 cdti, motor Z17DTH, fabricata in 2005. Problema pe care o intampin este ca nu mai tine frana de mana pe roata spate dreapta. Mecanicul sustine ca trebuie schimbat etrierul si de reparat nu este posibil. Are acesta dreptate? Merita sa montez un etrier nou? Ce brand imi puteti recomanda?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Se repara, vezi ce spune colegul @cristidb. E mai greu dar .........mecanicul prefera sa fie mai usor pe banii tai Very Happy
Skip ads

  • florin afc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2019

  • Mesaj Privat
As vrea sa îmi spunã și mie cristidb Cum desfac etrier ul spate la opel astra h
  • florin afc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Am aceeași problema pe stânga spate
  • florin afc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Mulțumesc anticipat
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu e sa faci pedala pana scoate pistonasul afara. Daca deja l-ai dat jos, misca de parghia de la frana de mana pana iese pistonasul. Surubul o sa-l scoata afara.
Nu incerca sa desurubezi pistonasul rotindu-l pentru ca o sa rupi saibele din interior. Ar mai putea merge si cu aer comprimat daca ai compresor.
Daca nu pierde lichid pe la parghia franei de mana nu demonta mecanismul din cilindru. E dificil sa-l pui la loc. Curata doar cu spray.

https://youtube.com/watch?v=ZXQz1S1J9eA
Skip ads

  • florin afc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Mulțumesc, eu la mecanismul de la frana de mânã trebuie sã umblu pt ca nu are cursa suficienta și nu se înfrâneazã.
  • florin afc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Sper sa o rezolv cu ajutorul primit . 🙈
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut. Cat trebuie sa fie diametrul pistonului la etrierii pentru spate? Vad ca sunt disponibile 2 dimensiuni: 36 si 38. Exista coduri separate pentru stanga-dreapta? Va rog sa ma ajutati in a intelege care este diferenta de exemplu intre TRW BHN316 si TRW BHN316E.
Seria sasiu W0L0AHL4855129708
Multumesc!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Etrierii tãi sunt (sistem TRW):
-stg GM 93179158;
-drt GM 93179159.
Pistoanele sunt de 38mm.
Setul de reparație etrier(piston, garnituri, bucșe, protecții) sunt identice stg-drt. Poți folosi, cu succes aș zice, Autofren D4847C(aprox. 50RON), este un set de reparație complet, existã și variante cu mai puține componente, depinde ce vrei...
Diferența dintre cele 2 etriere este una minorã(dar nu de funcționare), care poate fi orice detaliu: tehnologic, de proiectare, de generație etc.
Skip ads

  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Parghia care actioneaza frana de mana s-a blocat. Se poate repara? Nu cred ca e cineva dispus s-o faca, asadar nu-mi ramane decat sa inlocuiesc etrierul.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Da, cu pârghia aia e cam urât...m-am gândit cã ar trebui și aia sã fie demontabilã, dar n-am auzit pe nimeni sã se bage la așa ceva...eu am schimbat un etrier care doar agãța uneori(nu revenea întotdeauna la capãt) la eliberarea frânei de ajutor.
Rãmâne doar varianta schimbãrii...n-aș lua nou, ci doar unul perfect funcțional...dar e doar opțiunea ta.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,469
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nou cu piesã la schimb este vreo 300-350. Ai garanție pentru piesã și manoperã...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Swerige a scris:Parghia care actioneaza frana de mana s-a blocat. Se poate repara? Nu cred ca e cineva dispus s-o faca, asadar nu-mi ramane decat sa inlocuiesc etrierul.

S-a blocat cablul, sau s-a blocat pârghia? Sau e cazul in care oricât ai intinde frâna de mâna din surubul de sub maneta frânei de mâna totusi frâna de spate nu blocheaza rotile?
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Pârghia e blocatã. E slãbiciunea acestor etrieri.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Bunã seara. Pe etrierul original drepta spate este trecut Lucas 879 2? Nu vãd sã aparã un nume de brand, Trw, ATE, Opel, etc.

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,469
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
LUCAS in sine este brand...
OPEL nu produce etrieri, discuri, placute...
Le cumpara de la Lucas sau de la altii.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Din ce am cautat pe google, nu am gasit Lucas noi, probabil nu se mai fabrica. Au fost montate pe masina din fabrica?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR