Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor colegilor, nu mã gândeam cã o sã vã scriu asa repede. Am cumparat o insignia b de aproximativ douã sãptãmâni (din reprezentatã opel din germania, 2.0 tdi 170cp,6+1, 03.2017, 14.500 km) si ieri searã stând/mers 20km/h în ambuteliaj pe autobandã, mi s-a aprins in bord martorul "check ingin ". Azi dimineatã am dus-o la opel la servis, si am aflat si ca masina are douã actiuni de rechemare in servis. L-am întrebat pe domnul de la servis, dacã nu ar fi trebuie sã primesc o scrisoare sau un sms de înștiințare, dacã tot au datele mele de contact, iar rãspunsul a fost: nu, atât timp cât nu e vb de ceva grav. Bun, ajung acasã, bag un serch pe google, primul cod:E181800110. Gãsesc raport comisie europeana, risc grav, pericol de incendiu, etc. Intrebarea este: nu e o problemã destul de gravã pt cei de la opel? Al doi-lea cod nu l.am gãsit: e181800250. Poate reuseste cineva sa vadã despre ce e vb. Cu alte cuvinte, verificati la opel dacã aveti rechemari. O sa va anunt când aflu despre ce a fost vb cu marorul aprins. Masina a rãmas la ei. Ataseze link-ul cu primul cod, si o pozã cu factura. O zi plãcutã!
https://ec.europa.eu/consume...368/18&lng=ro
Skip ads

  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Eu pot sã-ți spun ca am vazut aceste doua noi rechemãri mentionate de cineva din UK pe un grup de Facebook in urma cu vreo sãptãmânã. Asa ca am dat si eu un mail celor de la Opel ca sa ii intreb specific de aceste coduri pentru masina mea. Raspunsul lor a fost ca in sistemul lor exista o singura rechemare facuta, treaba cu pretensionarea centurilor spate, iar mai departe nu imi pot confirma daca acele rechemãri sunt sau nu valabile pt masina mea. Mi s-a spus si ca responsabilitatea rechemãrii este la dealer. In general dealer-ul este cel mai prost samsar asa ca nu stiu ce sa zic. Urmeaza sa contactez si dealerul.
Ce-i drept scrisoarea pe recall pt centuri am primit-o de la dealerul de unde am luat masina, din Braila. Era in numele Opel dar era clar specificat de la dealer.

Asa ca daca exista campanie de rechemãri si dealerul nu a facut inca cele necesare atunci stim unde aruncam cu rahat. Abia astept sa scap de garantie ca sã-mi fsc masina la EDS.
  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Am revenit asa cum am promis cu un raspuns la problema cu martorul aprins in bord. Eroare la senzorul de la rezervorul de adblue. S-a rezolvat prin schimbarea lui (pe garanție). O zi plãcutã!
  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Rechemare s.a fãcut pt înlocuire unei cleme/clapeta la rezervorul de motorina, si pt înlocuirea unei izolãrii la un cablu la haion
Skip ads

  • GMihai12

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salut
Am si eu o problema s-a aprins martorul check engine, sper sa nu fie ceva grav, astazi ajung la reprezentanta sa faca o constatare defect, masina nu are decat 2 luni si 3300 km


Ultima modificare facuta de GMihai12 la Mar 27 Nov, 2018 10:34 am
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Ce motorizare ai?
  • GMihai12

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2018

  • Mesaj Privat
2.0, cutie 8AT
motorina
  • GMihai12

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2018

  • Mesaj Privat
ultimii 1000 km facuti la naveta Buzau - Bucuresti
Skip ads

  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Sigur e senzorul de la ad blue, asa sa aprins si la mine.
  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
În carte scria ca rãmâne aprins deoarece s.a depãșit limita de noxe.. sa revii cu soluționarea
  • GMihai12

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Senzorul de la Filtrul de Particule stricat, se comandã unul nou, alte informații o sã am mâine
  • Pavilion8373

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Am fost cu masina la revizie - si supriza - avea 2 rechemari ( aia pt centuri) si inca ceva legat de niste repere care trebuiau unse...
Am stat vreo 3 ore p'acolo, totul a decurs ok - ii recomand pe oameni ( Victoria Global Brasov)
Ca fapt divers nimeni de la Radacini Bv nu s-a deranjat sa ma informeze ca am 2 rechemari pt masina( desi ei erau dealer-ul meu in sistem) si am fost p
acolo de vreo 3 ori cu comanda scut/apoi montaj etc
Skip ads

  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
GMihai12 a scris:Senzorul de la Filtrul de Particule stricat, se comandã unul nou, alte informații o sã am mâine

Ai reușit sã îi dai de cap?
  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutare colegi! V.am povestit scum douã luni in urmã de o problemã de care m.am lovit, cu un martor aprins in bord: " chek engin "... in carte scrie ca rãmâne aprins cand se depãșește pragul de noxe. Am dus.o atunci la opel, si mi.au schimbat un senzor de la adblue. Cam la 3 sãptãmâni dupã, m.i s.a aprins iar. Am dus.o iar la opel, si mi.au resoftat.o. Azi, pentru a 3.a oarã, aceeași problemã. Am dus.o iar la opel. Mai devreme m.au sunat, și mi.au spus cã au vb cu inginerii de la opel, si nu stiu ce sa ii facã. A rãmas sa ma sune mâine si sa imi spunã dacã au vre.o soluție. Întrebarea este c.am ce aș putea face, având în vedere cã mașina este in garanție? Pot efectiv sa iți zicã, "Ne pare rãu, nu avem ce.i face" ? Insignia B, 2.0 D, 170 Cp. 17.000 km.
  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
GMihai12 a scris:Senzorul de la Filtrul de Particule stricat, se comandã unul nou, alte informații o sã am mâine
Ai rezolvat?
  • GMihai12

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Da, s-a inlocuit senzorul de la Filtrul de Particule, am deja încã 2000 km rulați dupã intervenție și nu mai am probleme
  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
La mine a fost schimbat odatã un senzor cred ca de la adblue (sub motor, cam de unde începe galeria, o chestie de metal parcã) o fi aceelasi senzor?
  • GMihai12

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Nu știu dacã este același senzor, senzorul de la Filtrul de Particule citește presiunea de pe filtru iar cel de la adblue nu citește nivelul de adblue?
  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Asa e logic, dar ei mi.au aratã sub mașina o chestie pe lângã dpf...
  • GMihai12

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Atunci nu știu ce sã spun, la mine când s-a aprins era dupã ce ultimii 1000 km ii fãcusem la navetã Buzãu - București și lãsãm cutia automata sã selecteze ea treptele eu doar când ieșeam din localitate activam viteza de croazierã 109 km/h
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR