Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • sallai.ladislau

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Cu motorul rece servodirectia functioneaz cca 5-10 km. dupa care in timpul mersului se blocheaza si se deblocheza. Am fost la mai multe service-uri fiecare avand alta parere. Am schimbat pompa de servodirectie, masina a mers la fel. Am schimbat puntea de diode si releul de la alternator si nimic. Nici o modificare. Pompa de servodirectie de pe masina mea e cu 3 fire. Un nul o faza si firul e comanda al servodirectiei. Pe firul de comanda al servodirectiei nu am curent atunci cand servodirectia este blocata. Am citit pe net ca functionarea servodirectiei este legata de viteza de deplasare a masinii. Daca invartesti de volan pe loc, presiunea in instalatia de servo este maxima, iar cu cat viteza de deplasare este mai mare presiunea este mai mic ( toul depinde de tensiunea din firul de comanda care oscileaza de la 2V la 12 v. ). Daca a mai avut cineva problema mea, astept un sfat.
Skip ads

  • sallai.ladislau

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez : Opel Astra Confort Z16SE.
  • septy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2012

  • Mesaj Privat
buna..am si eu o problema mi sa rupt cureaua care duce la servodirectie una mare diametru de aprx 1 m am dedus asta pentru ca nu se mai invartea volanu sau se invartea foarte greu...am un opel astra g model 2000 2.0 dti 16v....la acest model este distributia pe lant? si cum pot sa schimb aceea curea..cum imi indicati multumesc!
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cauti la piese auto, curea pt motorul tau, e curea de transmisie, accesorii! Ai o rola de tensiune, se slabeste aia si asezi cureaua! Dureaza max 5 min! Mult noroc!
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
sallai.ladislau a scris:Cu motorul rece servodirectia functioneaz cca 5-10 km. dupa care in timpul mersului se blocheaza si se deblocheza. Am fost la mai multe service-uri fiecare avand alta parere. Am schimbat pompa de servodirectie, masina a mers la fel. Am schimbat puntea de diode si releul de la alternator si nimic. Nici o modificare. Pompa de servodirectie de pe masina mea e cu 3 fire. Un nul o faza si firul e comanda al servodirectiei. Pe firul de comanda al servodirectiei nu am curent atunci cand servodirectia este blocata. Am citit pe net ca functionarea servodirectiei este legata de viteza de deplasare a masinii. Daca invartesti de volan pe loc, presiunea in instalatia de servo este maxima, iar cu cat viteza de deplasare este mai mare presiunea este mai mic ( toul depinde de tensiunea din firul de comanda care oscileaza de la 2V la 12 v. ). Daca a mai avut cineva problema mea, astept un sfat.

Servodirectia este legata de ceasurile de bord. Ai verificat ceasurile? ia de la cineva un set de ceasuri bune (nu are importanta cilindreea, doar benzinara sa fie).
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Caseta de directie ai verificato sa vezi daca are pierderi de ulei,uleiul a fost schimbat ?zgomote se aud cand iei maxim de volan ?
  • sallai.ladislau

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2012

  • Mesaj Privat
In "Schemele electrice Astra G " ( pentru Opel Astra G an de fabricatie 2001 - 2004 ) postate de Stefan Tolos, , in diagrama nr. 5 se vede ca pompa de servodirectie este legata de modulul ABS. Stie cineva unde este acest modul ? Oare de aici sa-i vina curentul de functionare ?
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
modulul ABS este pe pompa ABS (sub cutia cu relee si sigurante din compartimentul motor).
Crede-ma ca daca nu ai ceasurile de bord montate nu iti functioneaza nici servodirectia.
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Verifica mufele, sa nu fie oxidate. Un prieten a patit asa la polo, cand mergea servo, cand nu. A fost la un mecanic si i-a gasit niste pini la mufe oxidati.
  • IPff

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o. Problema la opel astra g 1.6 8v din 2003 nu mai imi merge servo si. Mi se opreste motoru in. Mers ajutati ma. Va rog
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

ai vreun martor aprins in bord?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR