Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • MDaniel439

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Simptome:
Salut sunt nou pe.forum . Am mai citit dar nustiu unde sa caut sa las.mesaj:

Cod(uri) eroare: p0340 camahaft
----
Model: vectra c 1.9 120
An fabricatie: 2008
Cod motor: z19dt
Salut dețin un vectra c 1.9 120 cp z19dt anul 2008!
Pe scurt :mașina învârte greu brum brum brum și mi o limiteaza.la.2000rpm la.relantiu. martori aprinși mașina cu cheita și esp parca.
Erori pe.tester: senzor pedala.accelerație poziție 1 și 2. Și p0340 Camshaft ax cu came!
Prima.data am.schimbat pedala.accelerație.
A doua oarã am.schimbat senzor ax came cu unu nou valea (pe tester arata ca mașina ruleazã cu 3 mii rpm,apoi am.luat unul șh bosch, aceasta problema nu mergea)
Mașina limitata în 2000rpm când merge când nu
A treia oarã am.curãțat clapeta acceleratie cu partea electronica .egr și încã un mic senzor pe.acolo și atunci m.am.dus la.un bãiat de lucreazã la.opel
Diagnoza: scos ecu aveam 3 4 pini oxidati ca intrase apa de când fusesem la peste, și încã un pin care era puțin bãgat în jos fata de ceilalti,am luat ecu acasã am.schimbat acel pin (mai fusese umblat la.ecu ca s a vãzut când mi l.a.fãcut cumnatu)
Și pana la urma j am tras un fir din ecu de la.acel pin stricat,schimbat,și legat pe.instalație, ptr ca acel bãiat bun de la opel mi a zis : du te și adu mi ecu sa ți iei mașina de aici!
Nu mi a zis de care ecu îmi trebuie cum.sa fie etc.
Acum.ma.scuzați ca am.aberații ,dar acel Inginer dela opel mi a zis ca este ecu defect ca numai eate bun!
Dacã ar fi ecu, merge luat orice ecu,?trebuie ținut cont de acea serie de ecu?atașez poza cu ecu
Dacã mã puteți ajuta dați mi un telefon 0720245503
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Senzorul de la axul cu came l-ai schimbat? Aia e singura problema la axul cu came. Situat in spatele fuliei de la axa cu came, se demonteaza distributia, se da jos fulia, se da jos senzorul, se pune altul de calitate superioara sau original, se curata fulia pe partea interioara unde citeste senzorul turatiile si apoi se monteaza toate la loc.

Lasa ECU ca nu-i de acolo, dar iti raspund la intrebare: ai nevoie de ECU pentru motor Z19DT (exact ca al tau), de imobilizator, CIM si un meserias bun sa le reprogrameze pentru masina ta.
  • MDaniel439

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Am schimbat ax cu came valeo. Pe tester ãsta ca mașina rula cu 3000rpm. Apoi am luat altu bosch din dezmembrãri și tot nu merge...
Referitor la ecu nu gãsesc cod nimic....Mã gândeam la ecu cu cim etc cum zi zis...Dar cam scump din pacate😣😣😣
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Ti-am mai spus, lasa ECU ca nu-i acolo problema. P0340 se refera strict la senzorul de pozitie de pe axa cu came, iar "mecanicul" care ti-a spus si ti-a schimbat axa cu came se poate lasa de meserie linistit..
Skip ads

  • MDaniel439

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Știu c zici,chestia e ca prima data am.pus valea nu mergea,apoi am luat de la cineva unu din dezmembrãri bosch sa vãd dacã merge. Și nu mergea. Dacã comand unul nou bosch și nu merge....O sa mai întreb sa ma.consult.ms
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Poti cumpara 100 de axe noi ca problema tot va exista, e chiar asa greu de inteles? Ai testat deja unul nou si altul SH si totusi nu s-a simtit nicio imbunatatire si nici nu va fi. Eu nu-mi mai bat capul. Sa ai bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR