Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • florin5000

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am luat un opel astra J 1.7 CDTI 2012 - 110 cp sh din Belgia la 133.000 km si am facut pana acum 6000km. In cartea de service a masinii nu vad sa fie scris ca a fost schimbata cureaua de distributie pana la kilometrii astia si am inteles ca ar cam trebui sa schimb kitul pt kilometrii pe care ii are masina... am vazut pe net kit original GM de distributie pt varianta mea la 600 ron...
Imi puteti recomanda un service bun unde as putea sa fac operatiunea aceasta si sa fie ok ?
Banuiesc ca pot sa ma duc cu kitul cumparat la ei...
Nu prea ma pricep asa bine la masini fiind prima mea masina si voiam sa intreb daca pe langa kitul de distributie ar mai trebui schimbat ceva ? Eu am fost cu masina cand am cumparat-o la reprezentanta pt verificare mecanica si electronica si a fost ok. Singurul lucru pe care l-am schimbat pana acum a fost ulei de la motor si filtrul.
Am inteles ca ar fi ok sa schimb odata cu kitul de distributie si pompa de apa...
Cat m-ar costa toata operatiunea asta cu manopera cu tot sa stiu la ce sa ma astept ?

O zi buna,
Florin
Skip ads

  • ad29yy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2017

  • Mesaj Privat
In mod normal când cumperi o mașina sh se schimba pentru liniștea ta kit distributie+pompa de apa,ulei motor+filtru ulei,aer,motorina,polen..cureaua de la accesorii și verificarea rolelor, se verifica starea plãcuțelor de frânã a discurilor,ulei la cutie de viteze daca este automata..cam astea ar fi in mare
Cã și cost depinde de servisu pe care îl gãsești
De exemplu eu am schimbat ulei+filtre+distribuție+pompa de apa 250 roni manopera la o cunoștințã,
O seara frumoasa
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
florin5000 a scris:Buna ziua,

Am luat un opel astra J 1.7 CDTI 2012 - 110 cp sh din Belgia la 133.000 km si am facut pana acum 6000km. In cartea de service a masinii nu vad sa fie scris ca a fost schimbata cureaua de distributie pana la kilometrii astia si am inteles ca ar cam trebui sa schimb kitul pt kilometrii pe care ii are masina... am vazut pe net kit original GM de distributie pt varianta mea la 600 ron...
Imi puteti recomanda un service bun unde as putea sa fac operatiunea aceasta si sa fie ok ?
Banuiesc ca pot sa ma duc cu kitul cumparat la ei...
Nu prea ma pricep asa bine la masini fiind prima mea masina si voiam sa intreb daca pe langa kitul de distributie ar mai trebui schimbat ceva ? Eu am fost cu masina cand am cumparat-o la reprezentanta pt verificare mecanica si electronica si a fost ok. Singurul lucru pe care l-am schimbat pana acum a fost ulei de la motor si filtrul.
Am inteles ca ar fi ok sa schimb odata cu kitul de distributie si pompa de apa...
Cat m-ar costa toata operatiunea asta cu manopera cu tot sa stiu la ce sa ma astept ?

O zi buna,
Florin


https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=85935
  • DLuca896

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Eu am 160.000km si o mai las distributia cel putin 10.000km.dar mentionez ca circul mai mult pe autostrada in Germania.si pretul aici ajunge la 710€ piesele si mana de lucru😓
Skip ads

  • exarh

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Sa schimbi neaparat si rola/fulia de pe generator/alternator, in afara de curele si role.
A mea , neschimbata, s-a rupt la 240.000 km facand praf si cureaua de transmisie.
Distributia a fost schimbata la 160.000 si la 235.000, insemnand curea distributie+ 2 role, curea de transmisie+ 2 role+ pompa de apa.
  • Chriss Tee

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2013 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Salutare dragi fani Opel ! Long time no see / speak ! Smile
As avea o intrebare: este adevarat ca, pe langa nr. de km. parcursi, mai este si o limita de timp pentru schimbarea curelei de transmisie / kitului de transmisie ?
Problema mea este ca locuiesc in Norvegia si am sunat la service pt. o programare la service pt. Astra J SportsTourer 1.7 CDTI EcoFlex din 2013 (A17DTJ), cu sub 80000 km. si mi-au spus ca trebuie schimbat kitul de transmisie (cureaua) datorita termenului de 6 ani, pentru tipul asta de masina/motor.
Mentionez ca mai am si o Zafira B2 din 2010, cu approx 105000 km si motor asemanator (1.7 CDTI EcoFlex - Z17DTJ ) la care mi-au spus (la solicitarea mea de verificare) ca va trebui schimbata la 10 ani sau 150000 km.
Nu mai spun cat va costa, ca e oricum irelevant pentru Romania si mai bine nu va stresez, dar ce parere aveti ?
Poate cineva confirma (preferabil cu o sursa credibila) termenele limita in timp si km. pentru schimbarea transmisiei (kit/curea) ?
Multumesc frumos anticipat si va urez un an bun in 2019 !
Cristi Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR