Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • DannyC

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor...ma pregatesc spiritual sa comand un Crossland X de 81 CP.
Am avut ocazia sa il rulez vreo trei saptamani si pot sa zic ca imi place cum se misca masina.
Peste o chestie nu prea stiu cum sa trec....infotainment-ul este...slab, iar trecerea la cel superior, la 650 euro mi se pare o mare risipa de bani.
Acum..sunt curios daca stiti ceva de...alte alternative.
Sper ca prin intrebarea mea nu violez vreo conditie a forumului...sunt curios doar daca stie cineva ceva despre asa ceva.
Am atasat poza sistemului navi, pentru referinta.

Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
orice solutie si adopta nu va fi ca cea originala si in plus iti poate aduce si anularea garantiei daca masina este noua si poate chiar probleme de soft si electrice (chinezii copiaza dar nu pot reproduce 100%).
parerea mea este sa dai acei 650euro si sa iei ce iti place decat sa faci apoi improvizatii... plus de asta la o masina de zeci de mii de euro chiar mai conteaza acei 650? e ca si cum iti cumperi masina nou si pui cauciucuri second hand Smile
  • Catalin-Ionut

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Orice modificare la instalatia electrica iti anuleaza instant garantia.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Exagerati voi, nu e modificare a instalatiei si nu anuleaza garantia doar pentru ca ati instalat un alt accesoriu. Daca se intampla sa ai pb grave cu partea electrica se poate ajunge la discutii, dar daca aparatul (infotraimentul) este testat si functional, nici cei de la reprezentanta nu vor zice nimic, dimpotriva vor admira. Eu zic sa nu dai atentie consilierilor papali care cred cu sfintenie in povesti. Masina trebuie sa fie asa cum ti-o doresti, nu cum vor altii. Daca ti-ai facut vreodata SU pe telefon, ti-ai modificat sistemul de operare atunci sti ce spun. Ce sa mai zic ca cei care isi cumparara Dacii, si-au instalat accesorii sau activat functii pe care nici cei de la reprezentante nu le stiau ca sunt posibile in hardware-ul masinii.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
un singur lucru isi spun George_slz si anume faptul ca orice modificare in aparatura sau instalatia masinii duce automat la anularea garantiei (si nu ma refer la schimbarea unui bec sau sigurante).
ceea ce vrea colegul sa faca este sa schimne tot infotainment-ul masinii cu alt model. acest lucru nu se poate doar plug'n play asa cum cred unii si presupune si schimbari in softul masinii. ori toate aceste lucruri duc la pierderea garantiei daca nu sunt facute direct in reprezentanta (ceea ce inseamna un cost mai mult decat cel la alegerea optiunii initial la comandarea masinii).
sa nu uitam ca masina nu este un telefon mobil, la care apropo, daca ai probleme si ti-ai facut SU la el si l-ai trimis in garantie si au vazut asta, ai pierdut instant garantia (si nu vorbesc din auzite).
Infotaimentul masinii nu este un accesoriu (se vede ca nu stii diferenta intre accesoriu si echipare a masinii) pentru ca in mod normal nu este voie a fi schimbat de catre utilizator asa cum nici schimbarea consumabilelor la masina nu trebuie facute de utilizator. Accesoriu, daca vrei, sunt covorasele de cauciuc, barile de pe plafon (nu cele care vin din fabrica) capacele de la roti si altele de genul...
cat despre catalogarea celor care isi dau cu parerea in "consilieri papali" te numeri si tu printre ei, asa cum sunt in acceptiunea ta toti cei de pe forum care vin cu opinii si pareri.
sfatul meu este sa activezi pe forum fara sa jignesti sau sa cataloghezi pe nimeni pentru ca nu ii cunosti pe multi din cei care isi dau cu parerea sau isi prezinta opinile si s-ar putea ca unii sa aiba dreptate sau chiar o experienta in spatele lor sau chiar sa lucreze in domeniu, pe baza carora se exprima... Succes
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@george_slz cam amesteci coada vacii cu dangaua primãriei, într-un ”minunat” stil de povestitor, dupã ureche, de folclor urban de periferie: masina poti sã o modifici cum vrei, poti s-o faci oalã-minune cu apucãturi de navetã spatialã, dar la o masinã nouã lucrurile stau sensibil diferit, dacã vrei sã pãstrezi garantia dupã ce faci modificãri importante de hardware si software. ÃŽn cazul ãsta, care este asemãnãtor, dar mai complicat, cu a-ti root-a solnita(care contrar opiniei tale, face sã pierzi garantia, dacã se depisteazã root-ul)), modificãrile trebuie fãcute la reprezentantã, iar costurile instalãrii ulterioare sunt mult mai mari decât dacã îl comanzi ab initio, cum spune si @mikyboy, mai sus, ptr cine are minte sã priceapã...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR