Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • GMihai12

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Atunci nu știu ce sã spun, la mine când s-a aprins era dupã ce ultimii 1000 km ii fãcusem la navetã Buzãu - București și lãsãm cutia automata sã selecteze ea treptele eu doar când ieșeam din localitate activam viteza de croazierã 109 km/h
Skip ads

  • GMihai12

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2018

  • Mesaj Privat
În clipa de fațã, cum am ieșit din localitate trec pe manual cutia de viteze și o țin turat motorul
  • GMihai12

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2018

  • Mesaj Privat
În clipa de fațã, cum am ieșit din localitate trec pe manual cutia de viteze și o țin turat motorul
  • Gabriel E

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salutare!
Din iulie anul trecut de la 0km conduc un Opel Insignia Grand Sport EcotechD 1,6 110 Cp Manuala 6T.
Masina de serviciu,in acest moment are 23.000km.
De cateva zile in treapta 5 mai mereu apare in bord mesajul "Preformanta redusa! Reduceti utilizarea ambreajului" si in rulare apare un lag gen gaz taiat de ESP.foarte scurt sub o secunda .Cam atat afiseaza si mesajul in computer
Inca nu am avut timp sa dau printr-un service.
Nu ma dau super sofer dar totusi conduc de prin 94 ,este cam a 8 a masina de serviciu utimele au fost o Astra 2011 D 1,6 si un Focus 2015 1.6 D pe care le-am dus la +200.000 fara sa distrug ambreaje sau alte chestii din astea.
Nu abuzez ambreajul,in general conduc cu vitezele schimbate un pic peste 2.500 rpm pe drumuri virajate (Insigniei astea am vazut ca-i place la 2.000 rotatii chiar)totusi fara cascadori si excese iar pe autostrada cam 140-150 pilot.Consider ca sunt un sofer normal.
Ce sa fie? Mi-e greu sa cred si mai ales sa acccept ca a crapt ambreajul la 23.000
Multumesc
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@Gabriel
https://insignia-drivers.uk/...rformance-Warning

Ar fi vorba doar despre un senzor care citeste gresit pozitia discului. Daca treci pe la dealer le arati discutia. Altfel, vor spune ca nu exista acest tip de eroare.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cam multe defecte intr-un timp asa de scump. vezi ca daca ai nu stiu cate defecte intr-un timp foarte scurt poti cere parca daune sau sa iti inlocuiasca masina. trebuie sa vezi pe contractul de vanzare si garantie si sa intrebi la cei de la protectia consumatorului...
  • Gabriel E

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc @alre
Exact despre acelasi lucru este vorba .
Am fost la Plus Auto Craiova la diagnoza: "nu sunt erori si va recomandam sa nu rulati cu piciorul pe ambreaj" 😉 Nu vazusem mesajul tau si nici nu am avut timp sa-l iau pe "dl inginer" in drive test si nici n-am mai stat sa-i explic iar in ce conditii apare mesajul in BC.
M-am programat luni la Pitesti ,am filmat bordul ,acum am si link-ul de la tine ...sper sa nu se mai uite aia la mine ca la cel mai prost sofer de pe planeta !😁 Si daca se intampla asta il urc pe ala cu mine in masina .
Cred ca si un mail la OPEL ar fi indicat .


MODEL: Insignia 2018
MOTOR:
  • SValer

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2018

  • Mesaj Privat
SAncuta a scris:Asa e logic, dar ei mi.au aratã sub masina o chestie pe lângã dpf...

Buna, am aceeasi problema cu un Opel Crossland X din 2018, motor 1,6 diesel. Initial in urma cu un an s-a aprins
senzorul de ad blue. Am mers la Atp motors Cluj, dupa cateva vizite fara succes la ei in sensul ca
nu au depiostat care sunt cauzele, intr-un final mi-au schimbat senzorul, dar surpriza din nou s-a aprins
beculetul ceea ce inseamna ca nu era defect senzorul ad blue.
Dupa o vreme, cca 4-5 luni timp in care am alimentat doar cu
motorina super senzorul s-a stins de la sine.
Acum din nou s-a reaprins senzorul de ad blue si imi da mesaj ca mai am 1100 km de parcurs pana la oprirea motorului.
Imi poti spune te rog cum ai rezolvat problema cu senzorul ?
Merci
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la cele cu AdBlue am inteles ca o problema relativ comuna este faptul ca atunci cand se alimenteaza cu acest lichid curge pe langa tevi si ajunge sub masina unde ar fi ceva senzor sau calculator de AdBlue si din cauza ca este foarte coroziv distruge pe acolo si apar erori. Ar trebui sa verificati si asta pe sub masina...
  • SValer

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Merci de raspuns, voi tine cont de asta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR