Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • AWOL

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am observat formarea unei depuneri pe peretii vasului de expansiune (vezi poza) si, nepriceput cum sunt, va rog sa imi spuneti daca e ceva normal in conditiile de mai jos:

Model: Astra G, motor benzina Z14XEP
An fabricatie si achizitie: 2009 (masina noua, cumparata de la reprezentanta)
Nr. km: 43000 (stiu, as putea iesi la pensie inaintea ei, desi mai am vreo 30 de ani pana atunci!)
Ultimul schimb de ulei: 31000 km

Acum un an am avut un accident frontal in urma caruia au fost inlocuite la un service oarecare radiatoarele si a fost schimbat antigelul original cu altceva din "gama roz". Nu a fost nevoie sa fie inlocuite furtunurile originale si nu stiu daca instalatia a fost curatata in prealabil. Bineinteles, depunerea cu pricina nu existase inainte de eveniment.

Circulam frecvent cu masina, desi mai mult in oras, pe distante scurte. De la accident m-am obisnuit sa circul cu mijloacele de transport in comun, astfel ca masina sta cuminte zile in sir pana mai facem un drum si asa a fost inclusiv toata iarna (nu ii duc deloc dorul).

Multumesc pentru ajutor!


    Skip ads

    • alex giani

    • Mesaje scrise: 170
    • Locatie: Ilfov
    • Masina: Astra 2008 Z16XER
    • Status: Offline
    • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

    • Mesaj Privat
    E ceva normal, ala se numeste calcar.
    • mircea neicu

    • Mesaje scrise: 349
    • Locatie: Galati
    • Masina: Astra 2008 Z14XEP
    • Status: Offline
    • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

    • Mesaj Privat
    @AWOL
    si la mine e prezent acelasi fenomen si tot cam de pe la 50000 km.
    nu cred ca are legatura cu accidentul suferit, eu cred ca o posibila explicatie ar fi ca, pe undeva prin motor, lichidul de racire ia contact cu uleiul si asa se depune acea mazga uleioasa pe peretii vasului de expansiune. de amestecat nu se amesteca intre ele, mie nu mi s-a modificat nici nivelul antigelului si nici antigel in ulei nu intra si am 170000 km. antigelul l-am schimbat la fiecare 2 ani.
    demonteaza vasul, spala-l si urmareste in timp evolutia.
    • AWOL

    • Mesaje scrise: 3
    • Locatie: Timis
    • Masina: Astra 2009 Z14XEP
    • Status: Offline
    • Cont inregistrat: 05 Mar 2017

    • Mesaj Privat
    Buna seara,

    Va multumesc pentru raspunsuri. M-am uitat si la busonul de ulei; avea putina mazga intr-o parte; joja avea ulei curat, iar nivelul era cel obisnuit. Am citit ca se face in sezonul rece daca circuli rar si pe distante scurte (3 km dus, 3 intors in cazul meu, de cel mult doua ori pe saptamana), pentru ca uleiul nu ajunge sa se incalzeasca suficient.

    Sper sa nu am probleme cu garnitura de chiulasa, cum sugereaza unii pe Internet; la 42.000 km motorul ar trebui sa fie "in copilarie". Sincer, mi-am cumparat masina noua sperand sa nu am probleme cu ea la cat circul si nu am avut, pana la la un an dupa accident, timp in care am folosit-o rar. Curios lucru, nu am observat problema asta in vara, dupa un drum de 2.000 km prin tara.
    Skip ads

    • Blackburn21

    • Mesaje scrise: 56
    • Locatie: Bucuresti
    • Masina: Astra 2004 Z14XEP
    • Status: Offline
    • Cont inregistrat: 19 Oct 2015

    • Mesaj Privat
    la astra h pentru a scoate vasul trebuie sa scot si bateria?am incercat dar nu imi da voie bateria
    • zec_77

    • Mesaje scrise: 23
    • Locatie: Dolj
    • Masina: Astra 2008 Z14XEP
    • Status: Offline
    • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

    • Mesaj Privat
    @AWOL
    Salut,
    stiu ca redeschid subiectul cam tarziu, probabil ti-ai si rezolvat problema, dar te rog sa mi zici daca acea mazga in vasul de expansiune ti-a aparut dupa ce ai mai completat antigel concentrat in vas, alta marca decat GM? Te intreb deoarece si eu am patit asta recent la un astra cu motor z14xep, 120.000 km si dau vina pe antigelul slab calitativ din comert cu care am completat in ultimul an sau concentratie prea mare a antigelului intrucat am completat numai cu antigel concentrat.
    • Blackburn21

    • Mesaje scrise: 56
    • Locatie: Bucuresti
    • Masina: Astra 2004 Z14XEP
    • Status: Offline
    • Cont inregistrat: 19 Oct 2015

    • Mesaj Privat
    Salut, dupa schimbarea garniturii de chilasa si inlocuirea antigelului cu unul curat, au disparut depunerile. Nu are nicio legatura marca de antigel, eu acum in instalatie antigel roz g12 marca Cora Smile)
    • IonutN

    • Mesaje scrise: 285
    • Locatie: Bucuresti
    • Masina: Astra 2018 B14NET
    • Status: Offline
    • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

    • Mesaj Privat
    Salut,
    Sunt de vina Garniturile de la Distributie si nu este garnitura de chiuloasa
    O zi buna
    • Blackburn21

    • Mesaje scrise: 56
    • Locatie: Bucuresti
    • Masina: Astra 2004 Z14XEP
    • Status: Offline
    • Cont inregistrat: 19 Oct 2015

    • Mesaj Privat
    la mine a fost garnitura de chiulasa, aveam si alte simptome(aparute in timp):tremur al motorului, fum alb la rece, antigel murdar
    • SGlodeanu

    • Mesaje scrise: 2
    • Locatie:
    • Masina:
    • Status: Offline
    • Cont inregistrat: 06 Dec 2021

    • Mesaj Privat
    Salutare! Astazi am patit si eu ceva asemanator, insa la mine era in vasul de expansiune o spuma maro (vezi poza) si nu stiu de la ce ar putea sa fie. Tin sa mentionez ca acum o saptamana am pus antigel, iar azi cand m-am uitat era vasul gol. De la ce ar putea sa fie si cam cat ar costa toata chestia?
    • S4844

    • Mesaje scrise: 47
    • Locatie: Ialomita
    • Masina:
    • Status: Offline
    • Cont inregistrat: 27 Jul 2020

    • Mesaj Privat
    Buna seara, am si eu o intrebare. In seara asta o sa fie un mare ger si as vrea sa stiu daca se poate sa lasa masina fara apa/antigel pe instalatia de racire, pana maine dimineata acesta fiind foarte diluat. ( Ingheata la - 7 grade), test facut la service cam tarziu ce-i drept. Mi-e frica sa nu plesneasca bloc/chiulasa ceva. Astept sfatul dumneavoastra, multumesc!
    Skip ads

    1. Home
    2. Probleme Tehnice
    3. Sistem Racire

    Discutii similare

    Intra in ClubOpel!

    check Cea mai mare comunitate Opel
    check Intalniri locale
    check Skip Ads
    check Vinzi/Cumperi
    check Gratuit pe viata




    CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR