Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ShiNoKage

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Am un Opel Astra H fara buton sport, si as dorii daca se poate sa ii montez un buton, in locul unde ar fi de obicei butonul sport, care sa imi activeze un motoras la o clapeta.
As dori daca se poate sa imi spuneti cum se poate face si de ce am nevoie.
P.S. Imi cer scuze daca s-a mai discutat pe acest subiect! In caz ca sa mai discutat as dorii un link daca este posibil.



Model: Astra
An fabricatie: 2009
Cod motor:
Skip ads

  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Ce motoraș și ce clapetã unde se aflã aceste clapetele pe motor pe galeria de admisie pe evacuare unde
  • ShiNoKage

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Chiar conteaza? Dc se raspunde pe langa?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@ShiNoKage, renunta la limbajul de irc, ca aici nu esi pe hi5. se scrie De ce, nu Dc.

Si da, poti pune acolo un buton. Dai o gaura, si tragi 2 fire pe sub bord pana la motorasul ce vrei tu sa il montezi. Da' chiar, ce va face motorasul minune?
Skip ads

  • ShiNoKage

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2018

  • Mesaj Privat
@jE motorasul va fi la o supapa Y pe evacuare. Pe mine ma interesa strict daca in locul butonului fake, ca sa ii zic asa, pot sa montez alt buton care sa functioneze pe on-off. Sau daca pun buton sport sa il fac pe acela sa faca "on-off"-ul.
Si legat de limbaj de IRC, prescurtarile sunt facute sa fie folosite pentru a ne usura viata, de aia s-au inventat si masinile, si telefoanele mobile si multe altele. Nu vad cu ce am ofensat, sau pe cine, daca am folosit "dc" in loc de "de ce"!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Legat de prescurtari, citeste regulamentul. In special paragraful 8 din capitolul Reguli cu privire la mesajele pe forum
Legat de buton, putin probabil sa il poti pune in aceeasi pozitie, pentru ca in zona aia, in spatele mastii ar trebui s fie un modul electronic. Va fi cam dificil sa manipulezi firele. Insa il poti pune mai la stanga, catre volan (eu am pus asa butonul de GPL). Oricum, iti recomand sa dai jos masca inainte de a gauri. Nu vrei sa treci cu burghiul printr-un modul electronic.
Legat de a folosi butonul sport... teoretic presupun ca se poate, insa practic cred ca va fi al naibii de complicat. Butonul ala nu comanda direct un circuit electric, si unul electronic. Adica, cand apesi butonul, dai o comanda intr-un calculator, care mai departe face anumite chestii (printre altele, povesteste cu alte calculatoare). Deci, ca sa faci butonul ala sa comande un circuit customizat, trebuie sa reprogramezi niste calculatoare.

Asa ca, pentru ce vrei tu sa faci, iti recomand sa pui un buton "langa". Nu va arata chiar asa de frumos, dar isi va face treaba.
  • ShiNoKage

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Daca ar fi sa pun buton sport, nu pot pe mufa respectiva sa mai leg inca 2 fire? Casa imi deschida circuitul de la clapeta respectiva? Adica butonul respectiv sa fie legat la alte fie? Sau este pur si simplu un buton ce da impuls electric si nu deschide circuitul cum ma intereseaza pe mine?
P.S. Scuze ca m-am aprins in legatura cu prescurtarea, sunt obisnuit din viata de zi cu zi cu prescurtarile.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Butonul sport functioneaza pe baza de "impuls" nu e ca un intrerupator on/off. Cel mai simplu ar fi sa montezi un buton/intrerupator on/off pentru a comanda acel motoras. Succes.
  • ShiNoKage

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR