Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • ltmpx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Arad
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,

Nu fac reclama!
Vreau doar sa-mi intretin masina!

Am vazut diverse opinii, atat pro, cat si contra, legat de https://youtube.com/watch?v=Bgg3Y2vzWes .
La zafira mea din 2011, 1,7 cdti, la filtrul de motorina,nu am decat o intrare si o iesire; am vorbit cu 2 mecanici sa-mi arate care ar fi furtunele care trebuiesc introduse in solutie, dar in afara de un dat din mana si replica de genul "nu trebuie, nu are rost", "e prostie, vor doar sa-si vanda marfa", nu am aflat.

Ma poate indruma vreun coleg care stie mai multe decat mine?

Multumesc!


Model: Zafira
An fabricatie: 2011
Cod motor:
Skip ads

  • ltmpx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Arad
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Din cate mi-am dat seama, cautand pe net, pentru motoarele commonrail, trebuie facut un circuit cu o pompa externa (gen pompa lichid parbriz), dar fara a gasi informatii exacte, voi pune solutia de curatre in filtrul de motorina. Nu e ideal dar decat in rezervor sa fie si mai diluata tot e mai bine.
  • ovizafy

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira 2010 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Baga soluția in filtru si restul in rezervor, da-i o cheie, las-o sa meargã câteva secunde apoi opreste si las-o 8-9 ore. Dupã care fa un drum lung de 300-400 km...Eu așa am fãcut la sfatul unui meseriaș bun si a mers.
  • ltmpx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Arad
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc @ovizafy, am sa fac asa!
Din ce am mai cautat pe net, o alta solutie ar fi montarea unei pompe externe(pompa de solutie spalat parbriz), care sa asigure fluxul de motorina, dar am sa merg pe varianta ta ovizafy, e mai simpla si rapida.
Skip ads

  • ovizafy

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira 2010 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Da, se poate face circuit extern dar cu pompa electricã de combustibili, nu de pompita de stropgel, dar e mai complicat. Si trebuie sa faci si un bypas la filtru,adicã turul sã-l bagi in retur, fiindcã ai pompa electricã în rezervor. E un tutorial pe youtube cu un polonez care face treaba asta la un astra h...dar e mai complicat...Cel mai bine e sã faci operatia sus menționatã cand faci schimbul de ulei si filtre. Si ar fi bunã și o spalare de rezervor....Da...mnee...mie mi.e lene 😁
  • ltmpx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Arad
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2017

  • Mesaj Privat
OK! Multumesc ovizafy de info!
  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Pompa de inalte, ea are rol si de a trage motorina din rezervor si de a o impinge spre injectoare, 1,7 nu are pompa electrica in rezervor, iar pentru a curata rezervorul trebuie dat jos pe sub masina.
  • Marinpop

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Buna . Nu stiu daca a mai fost pusa intrebarea asta . Am o Zafira B 1.9 cdti 120 cai si vreau sa intreb daca la schimbarea injectoarelor trebuie facute ceva setari si in calc ....stiu eu , recunoastere , imperecgehere cu noile injectoare... Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR