Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Momentan detin masina din semnatura , despre care pot spune ca per total sunt multumit, mai alesa datorita GPL cu care am rulat pana acum 150k KM.In cei 230k reali se simte oboseala motorului.Ideea este ca m-am orientat catre Astra k 1.4 turbo.Nu stiu ce sa aleg 150cp sau 125.varianat de 125 este 12500euro prin rabla iar cea de 150 14200(dar are mai multe dotari).Casi folosinta va fi masina de familie , dar vreau sa ma si bucur de condus, iar ca rulaj va fi folosita preponderant extraurban.Ce ma sfatuti?Multumesc anticipat.


Model: Astra
An fabricatie: 2007
Cod motor: Z14XEP
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Parerea mea este sa mergi pe varianta de 150 cai, tinand cont de faptul ca ai mentionat ca vrei sa te si bucuri de placerea condusul, preponderent extraurban.
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut, mai bine zici si care e diferenta la optionale intre cele 2 masini ca sa primesti sfaturi mai bune.
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
salut , nu am in fata oferta dar ce mi-a ramas in minte , pe variant de 150 de ponei , (ambele variante sunt njoy) avem climatizare automata bizonala , scaune si volan incalzit , volan de piele, system premium de 6 difuzoare , vopsea metalizata, jante de aliaj, senzori de parcare .Asta e in mare dar ma uit pe oferta si va zic.pe mine ma interesa diferenta de putere .astept pareri
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ce vrei sa ti se raspunda?
Ca diferenta este de 25 CP?
Fa test drive cu ambele.
Te obliga cineva sa cumperi una din cele doua variante?
Poti sa-ti configurezi si sa comanzi ceea ce doresti.
Parca diferenta de pret intre motorizari este de 500 de euro.
https://www.auto-data.net/ro...otec-125-hp-22579
https://www.auto-data.net/ro...cotec-150hp-22580
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca iti permiti, ia masina cea mai puternica si cea mai dotata. Toate aduc un plus la confortul sofatului.
Nu au rost alte discutii.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca e masina de concedii, inseamna ca vor fi minim 2pers+..., plus bagaje... deci cei 25cp in plus nu vor dauna.
Ca si consum nu cred ca vreo diferenta, iar ca si intretinere, e cam acelasi lucru.
Daca iti premiti pretul final mai mare la motorul de 150cp, cumpara-l fara remuscari.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
In regim de exploatare normal (pana in 3500 rot/min), motoarele sunt identice ca performate.
Cel de 150 CP aduce avantaj dupa 3500 rot/min, deoarece are cuplul maxim pana la 4000 rot/min.
Dar, atentie, acel avantaj se obtine NUMAI daca pedala de acceleratie este apasata la fund.
Ca daca este apasata 75% la cel de 150 CP, se poate obtine aceeasi performanta cu cel de 125 CP, dar cu pedala apasata 90%.....
Cele de mai sus le-am scris in ideea ca 500 de euro conteaza.
Daca nu conteaza, se va alege motorul de 150 CP, evident.
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu unu am ales varianta de 125CP pentru ca am zis ca acei 500 de euro sa-i investesc intr-o optiune ce o folosesc zi de zi(cum ar fi camera marsarier).
Oricum atunci cand masina iese din garantie pot sa-i fac un chip tunning, Stage One cu 400 de euro, care sa duca puterea masinii la 185CP / 290Nm
  • MEduardAntohe

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Bunã ziua. Doresc sa achiziționez un Astra K motor 1.4 turbo benzina. Reducerea maxima de 4000 euro o pot obține la varianta de 125 cp. La cel de 150 e sub 2000 e reducerea, deși as vrea cel de 150.intrebarea: e fix același motor fizic și diferența e doar din soft sau cel de 150 are și alte componente schimbate, gen turbo etc. Mulțumesc mult
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
daveraux a scris:
Oricum atunci cand masina iese din garantie pot sa-i fac un chip tunning, Stage One cu 400 de euro, care sa duca puterea masinii la 185CP / 290Nm


Inainte de chipare asigura-te ca ai cutia de viteze M32, altfel o rupi la primele forje....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR